Jövőre már nem rendezik meg az egykor volt legnagyobb technológiai kiállítást, a szervezők most dobták be a törölközőt a kiállítók és a látogatók évek óta folyamatosan csökkenő érdeklődése nyomán.

A Hannover Messe kiállításból 33 évvel ezelőtt váltak ki azok a témák, amelyek az akkor születő digitális technológiákkal voltak kapcsolatosak: ebből lett a CeBIT technológiai vásár, amelyet legelőször 1985-ben rendeztek meg. A CeBIT az ezredfordulón több mint 800 ezer látogatót vonzott, azonban 2007-re már 200 ezer főre csökkent a rendezvény látogatottsága, és a tendencia egy rövid fellendülést leszámítva 2010 után is folytatódott. 2018-ban egy nyár eleji digitális fesztivál koncepciójával igykeztek újra lendületbe hozni az eseményt, amelyre azonban így is csak 120 ezren voltak kíváncsiak.

Mindezek alapján nem meglepő, hogy a hét közepén hivatalosan is lemondták a 2019 júniusára tervezett CeBIT-et, amelynek ipari témái több mint három évtized után ismét a Hannover Messe kiállításba integrálódnak, más területeken pedig a vertikális iparágak döntéshozóinak szóló, speciális eseményekké fejlődnek. A szervező Deutsche Messe AG közleménye szerint a digitális gazdaságra jellemző technológiai fejlesztésekkel csökkent a horizontális kiállításokra való igény, és számos régi CeBIT-es kiállító is már átpártolt az ipari fókuszú eseményekre.

A Deutsche Messe külföldi rendezvényein továbbra is a CeBIT márkával szerepel – megmarad például a CeBIT Thailand és a CeBIT Australia, a CeBIT Russia pedig jövőre debütál. A németországi CeBIT elmaradásával viszont a kiállítók és a látogatók is a vártnál nagyobb érdeklődést mutatnak majd a Hannover Messe iránt, ahol kiemelt figyelmet kap a Digital Factory és az IAMD szekció. A Deutsche Messe magyarországi képviselete továbbra is várja az érdeklődők megkeresését, és a kialakult helyzettel kapcsolatban is részletes tájékoztatást ad.

Végleg kifulladt a koncepció

A szervezők döntése mindenképpen racionálisnak tűnik, és a találgatások szintjén már évek óta a levegőben volt, így az évtizedek alatt jól megszokott technológiai vásár tényleges megszüntetése már csak keveseknek okozhatott meglepetést. Köztük volt a magyar kormány is, amely az elmúlt két évben százmilliókat költött a CeBIT-es magyar pavilonra, jövőre pedig az esemény díszvendége lett volna, milliárdos forrást biztosítva a partnerországként való részvételre – az erre forrásokat biztosító kormányhatározatban megfogalmazott egyik fő cél azonban már lekerült a napirendről.

Ez Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Program leköszönt miniszterelnöki biztosának leveléből derül ki, aki az Index beszámolójára küldött válaszában kifejtette: a kormány közvetlenül egyetlen fillért sem költött arra, hogy Magyarország a CeBIT 2019-es díszvendége legyen. Hazánk a korábbi évekhez képest tavaly és tavaly előtt hangsúlyosabban jelent meg a hannoveri CeBIT-en, ami a politikus szerint jól szolgálta a nemzeti standon kiállító magyar, illetve magyarországi piaci szereplők üzletkötési törekvéseit.

A CeBIT fénykorában 450 ezer négyzetméteren fogadta látogatóit, akik a dotcom robbanás csúcsán 850 ezren voltak, ezzel a németországi rendezvény egyértelműen a világ vezető technológiai kiállítása volt. Ahogy azt a beszámolók kiemelik, jellemző például, hogy Bill Gates annak idején itt mutatta be a Windows 95-öt, miközben 2018-ban a Microsoft már meg sem jelent az eseményen. A 2019-es CeBIT-re állítólag már csak 6 ezer négyzetméteres területet jegyeztek elő a kiállítók. A nagy techvállalatok az utóbbi időben amúgy is ráálltak a saját rendezvények szervezésére, és a tematikus nemzetközi kiállítások is elszívták a levegőt a CeBIT elől a mobilitás, a távközlés vagy mondjuk a szórakoztatóelektronika területén.

Piaci hírek

Az egész Zuckerberg-birodalomban felcsavarják az MI-t

A Facebooktól a Ray-Ban Meta napszemüvegekig mindenhol munkába áll a közösségi polip nagy nyelvi modelljének harmadik generációja, amely többek között valós időben, gépelés közben generál képeket.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.