Az új MI-technológiával kapcsolatos biztonsági kihívások már nem csak a modellek működéséről szólnak, hanem az azokat futtató grafikus feldolgozó egységeket is komolyan érintik.

A generatív MI-technológia gyors terjedése azokat a kiberbiztonsági fenyegetéseket is egyre komolyabbá teszi, amelyek az ilyen rendszereket feldolgozóegységeket érintik. A mesterséges intelligenciát működtető grafikus feldolgozó egységek (GPU-k) esetében például valós kockázatot hordoz, ahogy a hekkerek úgynevezett adatmérgezéses támadásokkal próbálják manipulálni a nagy nyelvi modellek (LLM-ek) képzéséhez használt adatokat – hívja fel rá a figyelmet az Axios néhány nappal ezelőtt megjelent összeállítása.

Míg a legnagyobb horderejű adatszivárgásoknál a támadók eddig jellemzően a hálózatok szoftveres elemeit célozták, addig az MI esetében azok a GPU-k is hasonló biztonsági fenyegetéseknek vannak kitéve, amelyeken keresztül áramlik a modelleket tápláló adattömeg. Mivel jelenleg csak néhány gyártó szállít olyan csipeket, amelyek alkalmasak a generatív MI-t tápláló hatalmas adatkészletek hatékony feldolgozására, a szóban forgó vállalatok is értelemszerűen a támadók kiemelt célpontjává válnak.

Új megközelítésre lesz szükség

A lapnak nyilatkozó szakértő négy kategóriába sorolta a GPU-kat érintő fenyegetéseket. Az elsőbe természetesen a malware-ek tartoznak, mint mondjuk a "cryptojacking" néven hivatkozott támadások, amelyek során a grafikus egységek feldolgozási teljesítményét elszívva bányásznak kriptovalutát. Az úgynevezett side-channel támadások során a GPU-k adatátviteli és feldolgozási folyamatainak, vagy éppen a megfelelő eszközökbe való beépítésének a hibáit használják ki az információlopáshoz.

A harmadik csoportba az olyan biztonsági hibák tartoznak, amelyek hozzáférést biztosítanak a hardvereszközöket vezérlő firmware-ekhez, végül külön osztályozzák az ellátási lánc elleni támadásokat. Igaz, hogy eddig nem számoltak be túl sokszor a kifejezetten GPU-kat érintő incidensekről, a kutatók már számos sérülékenységet dokumentáltak velük kapcsolatban, a jövőre nézve pedig fontos szempont, hogy a GPU-k védelme más stratégiát igénye a CPU-kkal és más szoftverekkel összehasonlítva.

Változások az MI-korszakban

Az Axios cikke szerint a biztonsági frissítéseket a megszokottnál gyorsabban és rugalmasabban kell majd kiadni, mert aki kifizeti a GPU-k használatának kifejezetten magas költségeit, az nem vevő rá, hogy termékei hosszabb ideig elérhetetlenné váljanak egy-egy rendszerfrissítés miatt. A csipek biztonsága egyébként sosem volt a figyelem középpontjában, de akármilyen nehéz feladatot is jelent ezek feltörése a hekkereknek, ugyanilyen nagy mennyiségű fontos adathoz juthatnak hozzá rajta keresztül.

Nem véletlen, hogy az MI-csipek áttervezésével is egyre több helyen foglalkoznak, hogy a hekkerek például a sikeres támadások nyomán se férhessenek hozzá több adathoz, mint ami éppen egy adott partícióban található. Nemrég az Nvidia is kiberbiztonsági együttműködéseket jelentett be éves technológiai konferenciáján, amelyek nyomán a nagy nyelvi modelleket biztosítaná az adatlopással és -mérgezésse szemben, vagy segítene ügyfeleinek a specilisan őket érintő kockázatok kiértékelésében.

Biztonság

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.