Egyre nagyobb biztonsági kockázatot jelent a saját infokommunikációs eszközök munkahelyi használata. Emiatt is felértékelődik a mobileszköz-menedzsment szerepe.
A következő iddőszak egyik legerőteljesebb online trendje lesz az Internet of Everything, vagyis a „minden a hálón”. Egyre több eszközről egyre több több adat kerül a világhálóra, és ez a korábbiaknál fokozottabb biztonsági intézkedéseket tesz szükségessé – mondta Ács György, a Cisco regionális hálózatbiztonsági szakértője, a cég legújabb globális éves biztonsági jelentését taglaló mai tájékoztatóján.

Egyre több eszköz a hálón Tavaly már mintegy 9 milliárd olyan eszköz volt használatban világszerte, amelyek képesek felcsatlakozni a világhálóra. Számuk 2020-ra elérheti az 50 milliárdot, a tényleges netes kapcsolatok mennyisége pedig meghaladja a 13 ezer milliárdot. A kapcsolatok folyamatosan mozgásban lévő adatokat generálnak, amelyek biztonságáról valós időben kell gondoskodni. A hálózatbiztonság szempontjából a hangsúly a jövőben a végpontokról és a perifériákról átkerül magára a hálózatra, és fontos szerepe lesz a mobileszköz-menedzsment alkalmazásoknak is.

Az Y generáció kockázatai A vállalatoknál azért is nő a biztonsági fenyegetettség, mert az újfajta munkastílusnak, munkarendeknek (távmunka) köszönhetően egyre több esetben keveredik a magánélet és a munka – hívja fel a figyelmet egy másik, a Cisco éves biztonsági jelentéshez kapcsolódó kutatás, amely az Y generáció viselkedését vizsgálja.

A tanulmány szerint az Y generációs alkalmazottak átlagosan 2-3 internetes eszközt használnak. Meghatározó többségük elfogadja, hogy lejárt a magánszféra korszaka. Ennek a generációnak a tagjai hajlandóak feláldozni személyes adataikat és a személyükkel kapcsolatos bizalmas információkat is a háló kínálta társasági életért cserébe. Sőt szívesebben osztják meg a személyes információkat kereskedelmi webhelyekkel, mint a munkahelyük IT-részlegével, azzal a szervezeti egységgel, amelyet azért fizetnek, hogy védelmezze az alkalmazottak adatait és eszközeit. Az Y generáció munkába állása és életformája összességében olyan biztonsági kihívásokat jelent, amelyekhez hasonlókkal még soha nem kellett a cégeknek szembenézniük – hívja fel a figyelmet a jelentés.



Több DDoS támadás, kevesebb spam
A kutatás általánosságban megállapítja, hogy tavaly összességében közel 20 százalékkal nőttek a biztonsági fenyegetések, különösen látványosan emelkedett az alapvetően politikai indíttatású elosztott szolgáltatásmegtagadás típusú (Distributed Denial of Service – DDoS) támadások száma. Örvendetes ugyanakkor, hogy ugyanilyen arányban csökkent a kéretlen levelek, azaz a spamek száma. Ez utóbbiban az a tendencia figyelhető meg, hogy a kártevőket ma már nem a spamek tartalmazzák, hanem az óvatlan felhasználót fertőzött oldalra próbálják irányítani.
 
A mobileszközök ellen – általánossá válásuk ellenére – ellen irányuló támadások ugyanakkor alig fél százalékát adják az összes webes támadásnak. Ezen belül viszont az Androidra írt rosszindulatú szoftverek előfordulása közel 26-szorosára nőtt.

A webes rosszindulatú programok előfordulásának földrajzi eloszlása jelentős mértékben megváltozott 2012 során. Kína a nemzetközi lista 2011-es második helyéről a hatodikra esett vissza, míg a skandináv országok, például Dánia és Svédország most a lista harmadik és negyedik helyét foglalja el. Az élen továbbra is az Egyesült Államok áll.
 
Ami a spameket illeti: a legtöbb levélszemét Indiából származik. Régiónkból az első tízbe tornézta fel magát Lengyelország. Magyarország viszont javított: a 2011-es 61.helyről "erősödött vissza" 2012-ben a 68.helyre.

Biztonságos erőd a céges mobil számára
Lassan véget ér a dobozos biztonság korszaka

Japán lesz az OpenAI ázsiai főhadiszállása

Az amerikai és japán kormányközi megállapodásokat követően a ChatGPT fejlesztője is irodát nyit Tokióban.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.