Százból hat magyar bankkártya-tulajdonos szerint már történt valamilyen visszaélés a kártyájával, és a károkozást az esetek többségében nem sikerült megakadályozni. Ráadásul a web és a mobil új támadások előtt nyithat ajtót.
A bankkártya manapság már egyáltalán nem a kiváltságosok játékszere, a hazai 18-59 éves lakosság 80 százalékának van legalább egy plasztik fizetőeszköz a tárcájában. A G Data felmérésében 1200 magyar kártyahasználót kérdezett meg arról, észlelt-e már valamilyen visszaélést: a válaszadók hat százaléka felelt igennel, ami azt jelenti, hogy eddig 250-300 ezer biztonsági incidens történhetett magyar tulajdonú bankkártyákkal.

Veszélyes kártyatrükkök Az ügyeskedők a legtöbbször kis összegekkel "játszanak"? minden bizonnyal azért, hogy a kártyatulajdonosok minél kisebb eséllyel vegyék észre, hogy valamelyest megcsappant a számlán tárolt összeg. A hitelkártyákkal történő visszaélések során okozott kár mértéke az esetek 26 százalékában érte el vagy haladta meg a 20 ezer forintot, 40 százalékában 20 ezer forintnál kisebb összegű volt, míg 31 százalékban sikerült megakadályozni a közvetlen károkozást. Mindez legalább 1,5 milliárd forint közvetlen veszteséget jelent, melyhez kapcsolódóan a válaszadók 62 százaléka nyilatkozta azt, hogy az okozott kárt nem térítette meg a bank. Emellett a visszaélések 55 százalékában volt szükség új bankkártya igénylésére, és ezen esetek 75 százalékában az ügyfelet terhelték az új kártya kiállításának költségei.



A visszaélések legkedveltebb formái néhány éve még a fizikai beavatkozáshoz kötött akciók voltak: ilyenkor a kártyák ellopásával, a bankautomata kiadónyílásának átalakításával sikerült hozzájutni a figyelmetlenek pénzéhez. Az internetes kártyatrükkök első képviselőinek az e-mailes csalások számítottak, amikor a bűnözők igyekeztek azt elérni, hogy a felhasználó e-mailben küldje el nekik kártyaadatait. Később az adathalászat egyéb formái is felbukkantak: ilyen például az a bevált gyakorlat, amikor a felhasználót az eredeti netbankos oldalhoz megtévesztően hasonló weblapra terelik, és jelszóváltoztatásra vagy karbantartásra hivatkozva gépeltetik be a hozzáférési adatokat.



Manapság már olyan esetek sem számítanak ritkának, amikor a bűnözők nem a felhasználói oldalt támadják, hanem bankoktól, kártyakibocsátóktól szereznek meg sok ezernyi felhasználói adatot: idén áprilisban például tízmilliós nagyságrendű banki adatlopásra derített fényt a Visa és a Mastercard, a támadás ekkor egy internetes fizetési szolgáltató rendszerét érte.

Behálózott bankolók A G Data internetbiztonsági szakértője, Maulis Csaba szerint a felmérésben található arányok tovább is romolhatnak a netbank vagy épp a mobil banki lehetőségek terjedésével. Újfajta internetes kártevők, vírusok, kémprogramok jelennek meg, amelyek a biztonságosnak tűnő kapcsolatok mellett is megszerezhetik és továbbíthatják a jelszavakat és egyéb adatokat. Míg Magyarországon 2009-ben még csupán az internetezők 46 százaléka vett igénybe netbank szolgáltatást, ez az arány 2011-ben már 57 százalék volt - a pénzintézetek gyakran kedvezményekkel, akciókkal csalogatják ügyfeleiket a webes szolgáltatások felé, ám azok sokszor nincsenek tisztában a felhasználás biztonsági követelményeivel. Nyílt, védtelen WiFi hálózatokon, netkávézókban bankolnak, nem zárják le a netbankos kapcsolatokat a tranzakció végén, és ezzel tárva hagyják a kaput az illetéktelenek előtt is.

"A ma terjedő trójai kártevők arra is képesek, hogy az SMS-üzenetekben érkező banki tranzakciós azonosítókat elfogják, és ezeket felhasználva hamis egyenleget mutassanak a bankszámla-tulajdonosok felé" – emeli ki Maulis Csaba. A szakértő hangsúlyozza, hogy az internetes kártevők, a trójaiak és a kémprogramok gyártása nemzetközi szervezett bűnözői csoportokhoz kapcsolódik, melyek világszerte több száz milliárd dollárnyi kárt okoznak évente.

Tízmillió bankkártya adatai kerülhettek rossz kezekbe
Óriásit ugrott a mobilról vásárolók aránya
Lassan de biztosan erősödik a hazai mobilfizetési piac

Az egészségügyet is kinézték maguknak a zsarolóprogramok terjesztői

A Sophos éves jelentése szerint az ágazat különféle okokból ideális célpontot jelent a hekkereknek, akik egyre több támadást intéznek az ott működő intézmények ellen.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.