Már több helyen lehet etikus hackelést tanulni Magyarországon is, és a jövőben várhatóan még keresettebbek lesznek az informatikai sebezhetőségeket jól ismerő szakemberek. A hollywoodi filmekkel ellentétben "rablóból nem lesz jó pandúr", ugyanakkor a "fekete kalapos" hackereket a jövőben éppen az államok bérelhetik fel egyre nagyobb számban.
Amint arról már a Bitport is számos alkalommal beszámolt, az  elmúlt hónapokban minden korábbinál súlyosabb és nagyobb károkat okozó kibertámadások rázták meg a világ pénzügyi szolgáltatóit, kereskedelmi és iparvállalatait. Eközben egyre többet hallani arról is, hogy világ vezető nagyhatalmai sorra toborozzák kiberhadviselésre szakosodott seregüket, és a jövőben egyre gyakrabban állhatnak majd akár államok is egyes támadások mögött, mint például a Stuxnet esetében.

Fehér kalapban Ebben az egyre inkább ellenséges informatikai biztonsági környezetben várhatóan nagy szükség lesz olyan etikus hackinggel foglalkozó szakemberekre, akik tisztában vannak a vállalati rendszerek sebezhetőségeivel és tanácsot tudnak adni a legkülönbözőbb támadások elhárításának módjairól.

Az etikus vagy "fehérkalapos" hackelés (amelyet a rosszindulatú hackerekre alkalmazott feketekalapos hacker kifejezéssel állítanak szembe) mint professzionális foglalkozás már elfogadottá vált az elmúlt évitzedben. A fogalmat elterjesztő International Council of Electronic Commerce Consultants (EC-Council) módszertana alapján tartott tanfolyamokon világszerte már több mint 80 ezer embert oktattak, és 87 ország több mint 30 ezer IT szakembere tett már sikeres vizsgát etikus hackelésből (Certified Etical Hacker - CEH).

Minősített oktatás Magyarországon az EC-Council hazai képviseleteként a NetAcademia Oktatóközpont foglalkozik etikus hacker képzéssel, ahol 2007 óta közel száz szakembert képeztek minősített etikus hackerré; az oktatók között van egyébkként az EC-Council hivatalos nemzetközi tankönyvének egyik szerzője, Barta Csaba is. Az intenzív, 40 órás oktatást követően - amelyhez nem ártanak az alapos informatikai ismeretek - a résztvevőknek maguknak kell felkészülniük a vizsgára. Az alapvizsgát követően pedig több további szakirányban - így például csalásfelderítést vagy informatikai hálózati védelmet - tanulhatnak tovább a biztonsági szakemberek.

Fóti Marcell, a NetAcademia Oktatóközpont vezetője a Bitport kérdésére elmondta: az etikus hacker képzésen az elmúlt években csaknem kizárólag vállalati informatikusok vettek részt, ami azt mutatja, hogy a jelentősebb informatikai infrastruktúrával rendelkező hazai nagyvállalatok már rájöttek arra, hogy költeniük kell arra, hogy az informatikai, illetve biztonsági szakembereik képben legyenek a legfontosabb fenyegetésekkel kapcsolatban, így hatékonyabban tudnak ellenük védekezni is.

Az EC-Council képzése Fóti Marcell szerint mind a mai napig szabványnak számít a biztonsági iparágban; a konkurens minősítések közül a hazánkban képzési rendszerrel nem rendelkező, gyakorlatorientált SANS vizsgát emelte ki.

Nincs automatikus belépő Nemzetközi minősítést ugyan nem ad, de a Kürt Zrt. oktatási részlege, a Kürt Akadémia már harmadik alkalommal indítja el szeptemberben két féléves etikus hackerképzését, amelyre egy évben legfeljebb huszan jelentkezhetnek. A 240 órás képzés részeként a hallgatók éles helyzetekben, valós projektekben is kipróbálhatják az elsajátított fogásokat, a végzett hallgatók pedig a Nemzeti Biztonsági Felügyelet (NBF) által jóváhagyott etikus hacker képesítést kapnak.
A képzésben végzett szakemberek részvételével az Akadémia egy kutató-fejlesztő tudásműhelyt is létrehozzott HackLab néven, ahol a Kürt Akadémia etikus hackerei biztonsági fejlesztéseken dolgoznak, és megosztják egymással szakmai tapasztalataikat.

Bár az elmúlt években a két helyről már százas nagyságrendben kerültek ki végzett etikus hackerek, a drága tanfolyam nem feltétlenül jelent automatikusan belépőt az informatikai biztonsági szakértők klubjába. Bár a válság kapcsán egyre több olyan informatikai biztonsági tanácsadó cég jelent meg a piacon, amelyek az etikus hackelést is a zászlajukra tűzték, valójában 4-5 olyan cég van jelenleg Magyarországon, amely komolyan foglalkozik a vállalatok informatikai sérülékenységeinek vizsgálatával, és ezeknél körülbelül harminc etikus hackeléssel (is) foglalkozó szakember dolgozik.

Sok a tévhit "A hackerekkel kapcsolatban máig sok tévhit él, így például az, hogy ők rossz emberek, és jelentős informatikai jártassággal rendelkeznek. A valóságban egyik állítás sem igaz: a hackerek döntő többsége jó ember, mindössze a többséghez képest másképpen gondolkozik, szereti elhagyni a járt utat a járatlanért, és felfedezni valamilyen rendszer hiányosságait" - hangsúlyozta Papp Péter, az informatikai biztonsággal foglalkozó Kancellár.hu Zrt. elnöke, aki magánszemélyként a legnagyobb régiós hackerkonferencia, a Hacktivity jogtulajdonosa is. Más hackerkonferenciákhoz hasonlóan a Hacktivity résztvevői nem - a feltűnést különben sem kedvelő - feketekalapos hackerek, hanem döntőrészt professzionális, "etikus" szakemberek, valamint a téma iránt érdeklődők közül kerülnek ki.

Papp Péter szerint olyan is csak a hollywoodi filmekben van, hogy kiberbűnözők átállnának a jó oldalra, és profi tanácsadóként vállalnának munkát; a „fehérkalapos” hackereket pont az erkölcsi normák betartása különbözteti meg a „feketekalaposaktól”, ezen pedig nem lehet egyik pillanatról a másikra változtatni. Itthon erre nem is akadt még sikeres példa, és külföldön is csak néhány ismert eset van, mint például a börtönt is megjárt Kevin Mitnick, aki ma már a biztonsági konferenciák sztárelőadója. Ezzel együtt a hackerek is egyre kevésbé „magányos zsiványok”: a jövőben maguk az államok toborozhatnak majd maguknak hackerhadsereget – mint ahogy azt ma már többek között Kína vagy az Egyesült Államok is teszi, de már itthon is pedzegetik a témát.

Nálunk tanulhatnak a világ hivatalos hackerei
Önkéntes hazai kiberkommandó alakul
Katonák is áldozatul estek a nyári hackerháborúban

Az adatközpontok betonjából árad a felhő szén-dioxidja

A Microsoft hiába csökkentette 2020 óta 6,3 százalékkal az energiaigényét, ha adatközpontjai betonjából minden eddiginél több üvegházhatású gáz szivárog.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.