Csendesedni látszik a „hozd a saját eszközödet” mozgalom első hulláma. Egyre inkább fény derül az amúgy jól hangzó elképzelés árnyoldalira is. Főleg a biztonsági problémákra.
Azt már mindenki elfogadja, belátja, hogy a magántulajdonú készülékek üzleti célokra történő használata, azaz a BYOD (Bring Your Own Device – hozd a saját eszközödet) biztonsági kockázatokat is hordoz magában. Főleg akkor, ha ezek az eszközök megfelelő felügyelet és védelmi szabályozás nélkül csatlakoznak a vállalati rendszerhez. Az Acronis készített is egy felmérést a Ponemon Institute-tal arról, hogyan kezelik ezt a problémát a vállalatok. A felmérés ugyanúgy komoly problémákat tárt fel, ahogy például Info-Tech Research Groupé, melyet tavasszal ismertettünk.

A problémáról tudnak, de nem cselekszenek A felmérés során ez év márciusban és áprilisban nyolc ország közepes és nagy szervezeteinek több mint 4300 IT-szakemberét kérdeztek meg. A válaszokból egyértelműen kiderült, hogy a szervezeteknél már felismerték, hogy a saját eszközök beengedése a belső rendszerekbe komoly problémákat okozhat, mégis a megkérdezettek többsége arról számolt be, hogy egyelőre nem építettek ki hathatós biztonsági rendszereket.

A válaszadók több mint fele úgy nyilatkozott, hogy a cégénél nincs semmiféle belső szabályzat a személyes eszközök használatára. Izgalmas a helyzet azoknál a vállalatoknál is, ahol bevezettek ilyen szabályzatokat: ezeknek a szervezeteknek a 23 százalékánál ugyanis a BYOD-szabályzat nem a menedzsmentre nem vonatkozik. Ez már csak azért is aggasztó, mert ők dolgoznak a legtöbb bizalmas adattal.



A válaszadók 24 százalékánál a menedzsmentre nem vonatkozik a BYOD-policy (forrás: Acronis, a grafikon nagyítható)

Csökken a BYOD-t tiltók száma A felmérésben részt vevő vállalatok 22 százalékánál egyáltalán nem engedélyezi a belső hálózat személyes eszközökkel történő elérését. Ez biztonsági szempontból nyilvánvalóan jó, üzleti szempontból azonban nem feltétlenül. Azt ugyanis már régóta kimutatták, hogy a BYOD képes a dolgozók hatékonyságát növelni. Nemcsak a vállalati erőforrások helyfüggetlen elérése hat serkentőleg a munkavégzésre – ez másként is megoldható lenne –, hanem például az alkalmazottak közötti hatékonyabb kommunikáció is, amely saját eszközökön mindenkinek jobban megy.

A válaszadó többsége inkább vállalja a kockázatokat, vagy szerencsésebb esetben megkísérli összehangolni a biztonság követelményét a BYOD-val. Megfelelő szabályozással és technológiai megoldásokkal a különféle eszközök, illetve környezetek közötti adatáramlás biztonsága fenntartható lenne – kommentálta a felmérés ezen megállapítását Rick Powles, az Acronis brit igazgatója.

A kockázatvállalási kedv egyébként óriási. Még az olyan egyszerűbb védelmet, mint a jelszó vagy a billenytűzár is mindössze a cégek 31 százaléka követeli meg az alkalmazottaktól a saját eszközeiken. Az pedig, hogy mindössze a szervezetek 21 százalékánál része a szabályzatnak az, hogy a cégtől távozó alkalmazottak saját eszközeiről távolról törölhetik a céges adatokat, kifejezetten megdöbbentő adat. Ez utóbbi ugyanis rendkívüli mértékben növeli az adatszivárgás veszélyét.

Ez a felmérés is rámutatott a biztonsági intézkedések egyik általános problémájára. A szabályozás és a technológiai védelem egy dolog. Ám legalább akkora hangsúlyt kellene helyezni az alkalmazottak biztonságtudatosságának fejlesztésére is, aminek a legjobb eszköze a rendszeres belső képzés lenne. A kutatásban részt vevő cégek közel a 80 százaléka azonban nem foglalkozik ezzel!

Nem tartják a lépést a cégek a BYOD kockázataival
BYOD: stratégia nélkül rázós lehet

A felhőkben sem jobb a helyzet Mivel a saját eszközök beengedése a munkahelyekre általában valamilyen felhős szolgáltatással is párosul, a kutatók arra is kíváncsiak voltak, hogyan kezelik a cégek a cloudot. A válaszokból kiderült, hogy például a felhőalapú adattároló megoldások, mint amilyen például a Dropbox, mára általánosan elfogadottá váltak a vállalatoknál. Ugyanakkor a cégek 67 százalékuknál egyelőre semmi sem szabályozza azt, hogy milyen állományok oszthatók meg ilyen szolgáltatással. A válaszadók 47 százaléka legalább tervezi ilyen szabályzat bevezetését a közeljövőben, 20 százalékuk azonban egyáltalán nem foglalkozik a kérdéssel. Megjegyzendő, hogy a válaszadók 6 százaléka nem is tudta, van-e ilyen szabályzat a cégüknél, azaz valószínűleg nincs, és nem is tervezik a bevezetését.

A felmérés bő kivonata letölthető pdf-ben az Acronis oldaláról.

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.