A nagyvállalatok felső vezetése általában jónak ítéli cége informatikai biztonságát – ám az incidensek száma mégis növekszik. Megalapozatlan az optimizmusuk?
A globális információbiztonsági incidensek növekedése, a csökkentett büdzsék és a biztonságvédelmi programok elhanyagolása oda vezetett, hogy manapság a vállalatoknak egyre több olyan biztonsági kockázattal kell szembesülniük, melyeket a belső szakértők nem látnak át, és emiatt nem is tudják konzisztensen kezelni. Az IT-vezetők többsége ennek ellenére biztos abban, hogy nyerőre áll az információbiztonsági játszmában. Meglehet, túlzott az optimizmusuk, hiszen egyre több akadályozó tényezővel kell(ene) számolniuk – legalábbis erre az eredményre jutott a PwC, a CIO Magazine és a CSO Magazine által közösen végzett 2013-as Globális információbiztonsági felmérés.

Az optimizmus forrása  A válaszadók bő kétharmada úgy véli, sikerült beépíteni a vállalati kultúrába a hatékony információbiztonsági viselkedést, ráadásul több mint 70 százalékuk biztos abban is, hogy a valós információbiztonsági tevékenységeik valóban hatékonyak. Magabiztosságukat táplálja az is, hogy a a válaszadók közel fele (42%) saját vállalkozását az információvédelmi stratégiák és implementációk éllovasának tekinti. Ha azonban ezt összevetjük azzal, hogy a felmérés készítői szerint mindössze 8 százalékuk értékelhető valójában piacvezetőnek az információbiztonság szempontjából, erősen megkérdőjelezhető a vállalatok magabiztossága.



„Igazán felkészültnek azok a cégek minősülnek, ahol van vezető információbiztonsági menedzser, aki folyamatosan informálja a felsővezetést, van egy átfogó információbiztonsági stratégia, mérték és értékelték az elmúlt év információbiztonsági intézkedéseinek hatékonyságát, valamint tudatában vannak a felmerült biztonságkockázati eseményeknek” – mondta ezzel kapcsolatban Major Andrea, a PwC Magyarország cégtársa.



Több incidens – kevesebb pénz Bár egyre több válaszadó (idén 13%) számol be 50 vagy még több információbiztonsági incidensről, kevesebb mint a felük (45%) számol azzal, hogy a biztonságra fordítható büdzséjük nő a következő 12 hónapban. 2010-ben még 52 százalékuk, 2011-ben pedig 51 százalékuk számolt a büdzsé növelésével. Úgy tűnik, hogy bár több tényező is befolyásolja az információbiztonsági büdzsé alakulását, a legnagyobb hatással a gazdasági környezet alakulása van rá, az információvédelemmel kapcsolatos aggodalmak csak a sokadik helyen szerepelnek. Érdekes ellenmondást mutat a felmérés: bár a felső vezetés tisztában van a probléma súlyával, a válaszadók fele, a biztonságért felelős vezetőknek pedig a 86%-a (!) épp őket tartja az információbiztonsági fejlesztések legfőbb akadályának.

A felmérésről
A 2013-as Globális információbiztonsági felmérést a PwC, a CIO Magazine valamint a CSO Magazine online készítette 2012. február 1. április 15. között. Az online kérdőíveket 128 országban 9 300 IT- és információvédelmi, pénzügyi és egyéb felső vezető töltötte ki. A válaszadók 40%-a észak-amerikai, 26%-a európai, 18%-a ázsiai, 14%-a dél-amerikai és 2%-a közép-keleti és dél-afrikai vállalat vezető beosztású alkalmazottja. A hiba határértéke kevesebb, mint 1%.
A működőképes biztonsági előírások kialakítását az is nehezíti, hogy egyre kevesebb védelmi eszközt használnak a vállalatoknál. Például a rosszindulatú kódokat, spyware-eket, adware-eket felismerő eszközöket használók aránya a 2008-as 84%-os tetőzés után 2012-ben 71%-ra esett vissza. Betörésvédelmi eszközöket pedig régebben a válaszadók kétharmada alkalmazott, ma azonban már csak fele.

Sok adat – lazább felügyelet  Úgy tűnik a big data korszak beköszöntével lazul a cégeknél az adatok felügyelete. Miközben a válaszadók 80 százaléka szerint fontos az ügyfelek és az alkalmazottak adatainak biztonsága, azt már sokkal kevesebben tudják, valójában mit is hordoznak ezek az adatok, és hogy hol tárolják őket a vállalati rendszerben. A megkérdezettek kevesebb mint 35 százaléka rendelkezik megfelelő ügyfél- és alkalmazotti adatokat tartalmazó adatleltárral, és csupán 31 százalékuknál van megfelelően nyilvántartva, hogy hol tárolják ezeket az adatokat, illetve hogy a tárolt adatokra milyen törvénykezés vonatkozik.

A csapás a felhőből érkezik A közösségi média, a mobilkészülékek és a felhő szolgáltatások megjelenése cégen kívül és belül sokkal gyorsabban zajlik, mint az ezeket védő technológiák adaptációja. A BYOD (Bring Your Own Device – hozd a saját készülékedet) szemlélet rohamos terjedését a PwC kutatásai is igazolták: a fogyasztók 88 százaléka használja ugyanazt a mobil készülékét munkára és személyes célokra, ugyanakkor a vállalatoknak mindössze 45 százalékának van információbiztonsági stratégiája ezekre a személyes készülékekre vonatkozóan, és még kevesebben (37%) védekeznek is a nem kívánatos szoftverek ellen. (Ennél is rosszabb eredményre jutott egy másik, korábban publikált felmérés a témában.)



Az elmúlt évekhez képest érzékelhetően emelkedett azon válaszadók száma, akik információbiztonsági szabályokat és eljárásokat alakítanak ki a mobilkészülékek, közösségi média, és felhőszolgáltatások alkalmazottak által történő használatára. Az arányuk azonban még mindig alacsony: a válaszadók 44 százalékának van mobil biztonsági stratégiája, de kevesebb mint 40 százalékuk alakított ki külön stratégiát a közösségi médiára és a felhőre.

A felmérés teljes, angol nyelvű szövege pdf-ben itt érhető el.

Célpontban a biztonság és a hazai CIO-k
Az adatok háromnegyedét adatbázisokból lopják el

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.