Magyarországon 2011-ben körülbelül 21 milliárd forintnyi veszteséget okoztak az online bűnelkövetők. A legnagyobb visszaéléseket bankkártyákkal hajtják végre - derül ki a Symantec és a BRFK közös felméréséből.

A kiberbűnözők itthon sem pihennek, a felhasználók védelme pedig gyenge. Egyetlen mondatban így lehetne összefoglalni a Symantec fogyasztói üzletága (Norton) és a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) közöes felmérésének eredményeit.

Hazai pillanatkép Tavaly 21 százalékkal nőtt a BRFK-nál bejelentett online visszaélések aránya 2010-hez képest, 2009-hez viszonyítva viszont már 63 százalékos emelkedésről lehet beszélni. 2011-ben közel 900 ezer felnőtt magyar volt célpontja internetes büncselekménynek, melyek összesen 21 milliárd forint kárt okoztak az érintetteknek. Online bűncselekménynek számítanak egyebek mellett az internetes csalások, az adathalászat, a szerzői joggal kapcsolatos bűncselekmények és a bankkártyás visszaélések.

"A lakossági bejelentések kétharmada káros internetes tartalmakra vonatkozik, amely nem mindig számít bűncselekménynek, de már sértheti az egyének vallási, etnikai hovatartozását, illetve személyiségi jogait. Ilyen esetekben, mint például a közösségi médiában feltett sértő képek/videók eltávolításában együttműködünk jogi, illetve civil és állami szervezetekkel, hogy mielőbb kapcsolatba léphessünk a gyakran külföldi tulajdonban lévő üzemeltetőkkel" – hívta fel a figyelmet Pál Tamás, a BRFK Számítógépes Bűnözés Elleni alosztályának vezetője a témával kapcsolatos mai sajtótájékoztatón.

Globális térnyerés A Symantec által évente kiadott világméretű kiberbűnözési elemzés adatai is alátámasztják az online bűnözés folyamatos térnyerését. A 2011-es riport szerint több mint 286 millió egyedi rosszindulatú program létezik világszerte, ez 19 százalékos növekedést jelent a 2009-es adatokhoz képest, akkor a károkozók száma 240 millió volt. Magyarországon is a vírusok és kártevők állnak az élen, részarányuk eléri a 60 százalékot.

A vírusok között a leggyakrabban azok a ma már hétköznapinak számító kémprogramok bukkannak fel, amelyek legtöbbször a felhasználók tudta nélkül futnak számítógépeiken és folyamatosan gyűjtik a bizalmas információkat. "A kémprogramok esetében általában hasonló forgatókönyvhöz szoktak folyamodni a bűnözők: vagy egy ingyenesen letölthető program mellé fűzik károkozóikat, illetve felugró ablakokon hívják fel a figyelmet egy nagyon kedvező vagy ingyenes ajánlatra, ezekhez általában egy igen illetve nem opció is tartozik, amelyre ha a felhasználó rákattint, elindítja a vírus letöltését" – mondta Gombás László, a Symantec biztonsági szakértője.

Mobil és a közösségi média Az elmúlt két évben ezeknek a károkozóknak a legjobb táptalajává a közösségi média, illetve az új típusú mobil eszközök váltak. A mobiltámadásokat illetően a Norton jelentése több mint 42 százalékos növekedésről számolt be 2009-hez képest. Az új mobil operációs rendszerek sebezhetőségének száma ugyanis 115-ről 163-ra nőtt 2010-ben.

A mobilfenyegetések mellett a közösségi hálózatok és a megfelelő védelem hiánya okozza a számítógépes bűnözés növekedését. A magyar felnőtt internetezők több mint az egyharmada semmilyen óvintézkedést nem tesz a telefonos internetezés biztonságáért. A legutóbbi nagyobb mobil támadási hullámról az elmúlt hetekben számolt be a Symantec, amikor hamisított Android Marketet azonosított, ezen különböző alkalmazásoknak álcázott vírust tölthettek le a gyanútlan felhasználók.

Az okostelefonokra veszélyt jelenthetnek az ingyenes wi-fi hotspotok is, amelyeknél gyakran előfordul, hogy a kiberbűnözők adatcsomag-monitoring szolgáltatást vásárolva sikeresen lehallgathatják a felhasználók hívásait, illetve ellophatják a titkosítatlan jelszavakat.

Cégóriások fogtak össze az adathalászok ellen
Félünk bankkártyával fizetni az interneten [infografika]

Serényen költ a világ idén informatikára

A Gartner előrejelzése szerint 2024-ben globálisan 5 ezer milliárd dollárnál is többet költünk majd infokommunikációs eszközökre és szolgáltatásokra.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.