A vírussal fertőzött számítógépek aránya alapján rosszul áll Magyarország az európai országok között, nálunk csak a szlovák, bolgár és máltai vírusos gépek aránya durvább. Ausztria viszont a "legtisztább" ország.
A Biztonságos Internetezés Napja alkalmából adta ki jelentését az európai felméréseket és statisztikákat készítő Eurostat arról, hogy az öreg kontinens egyes országaiban milyen szinten áll az internet-biztonság. Épphogy lecsúsztunk a bronzéremről, ami ebben az esetben ugyebár nem jogosít fel büszkeségre.

Felemás eredmények 27 ország mintegy 200 ezer internetre kötött számítógépét vizsgálta az Eurostat felmérése, melyet 2010 nyarán végeztek. Ezek szerint szinte minden harmadik internetező "bekapott" valamilyen vírust a kutatást megelőző egy év során. Ez már csak azért is érdekes, mivel ugyanezen tanulmány szerint a vizsgált gépek 84 százalékát védte valamilyen biztonsági megoldás.

Az internet-képes számítógépek összességére vetített arányban Bulgária szerezte meg a kétes értékű elsőséget 58 százalékkal. Az ezüstérmes Máltán a gépek 50 százaléka esett vírusfertőzés áldozatául, Szlovákiában ez az arány 47 százalékos. Magyarország alig marad el a bronzérmestől, nálunk a gépek 46 százalékán bújt meg vírus vagy egyéb kártevő.

Hiábavaló erőfeszítések? A biztonsági megoldások használata az európai PC-k 84 százalékát érinti, a leginkább Hollandia (96 százalék), Luxemburg, Málta és Finnország (mindegyikük esetében 91 százalék) védekezik. A különféle "gyerekzárak", tehát szülői kontrollt biztosító megoldások és szűrők már jóval kevesebb arányban települtek a gépekre, az ilyen téren nyerő Luxemburgban és Szlovéniában is csak a számítógépek negyedén dolgozik erre szolgáló szoftver vagy korlátozás.

Magyarországon a biztonsági megoldások elterjedtsége teljesen az EU-átlagon, 84 százalékon mozog. A tanulmány azt is vizsgálta, vírusokon kívül milyen más internetes veszélyforrás játszik fontos szerepet a számítógép-használat során, kiemelten a közösségi médiában könnyelműen megosztott adatokat és az adathalászatot számszerűsítették. Itthon ezekkel az átlag alatti a baj, a felhasználóknak csupán 4 százaléka árul el veszélyesen sokat magáról és tevékenységéről a neten, és megtévesztő, adathalász próbálkozásoknak is csak a netezők 2 százaléka dől be.

A hazai szülői felügyeleti megoldások aránya 13 százalék, és bizony a netező kiskorúak 6 százalékával fordult elő a vizsgált időszakban, hogy nem nekik szánt tartalmú oldalakra jutottak, vagy potenciálisan veszélyes felhasználókkal kerültek kapcsolatba.

A cégeknek csak nyűg az adatszivárgás elleni védelem
Még több kritikus rendszert érnek támadások
Mozgó célpont: terjednek az okostelefonos vírusok

A sógoroknál biztonságosabb Európában - legalábbis a biztonságos internetezés terén - Ausztriában a legjobb a helyzet, itt csupán a számítógépek 14 százalékát érte fertőzés, a második helyen végzett Írországban is csak 15 százalékos az arány. Más ország azonban nem tudta a fertőzött gépek arányát 20 százalék alá szorítani.

A kutatás arra is kiterjedt, hogy a vírusfertőzés vagy egyéb káros tevékenységek okoztak-e adatvesztést illetve más olyan hátrányt, amely konkrét kiadásokat vont maga után. Ezek alapján egyelőre az európai felhasználók 3 százalékának kellett arra költenie, hogy elhárítsa vagy rendbe tegye a "balesetek" által okozott károkat.

Az mindenesetre elgondolkodtató, hogy a biztonsági megoldások viszonylag magas aránya ellenére mégis milyen sok esetben fertőződtek meg a számítógépek: valaki tehát valamit biztosan rosszul csinál...

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.