A Zeus botnetet használó internetes bűnözők a banki trükközés helyett a vállalati kémkedés felé orientálódnak: csak az oktatás és az elővigyázatosság segíthet.
2007-ben kezdődött a Zeus nevű kártékony program "világuralma": a titkos adatok megszerzésére és kiszivárogtatására kifejlesztett csomag a számítógépes bűnözők kedvence lett - annyira, hogy már ezt a programot is támadják. A trójait folyamatosan fejlesztik, verziószámokkal látják el, csak úgy, mint a hagyományos, kereskedelmi forgalomban lévő szoftvereket. Az eddig leginkább bankokban "arató" Zeus most a szakértők szerint új frontot keres.

Add oda az adatod!
Bár nehéz, de lassacskán rutinszerű lett a védekezés a Zeus ellen. A görög főistenről elnevezett kártékony programot használó hackerek eddig ugyanis főként bankokat támadtak: a Zeus lehetővé tette a felhasználók belépési adatainak eltulajdonítását, és ennek folyományaként a számlák megcsapolását. Bár ezen a téren a védekezés legalábbis az állóháború szintjét már elérte, szakértők szerint a három éves "tapasztalatszerzés" lehetővé teszi a Zeus felhasználóinak, hogy más irányból támadjanak.

Gary Warner, az Alabamai Egyetem biztonsági kutatócsoportjának vezetője szerint, bár a Zeus segítségével eddig a legtöbben csak arra koncentráltak, hogy a számlákról pénzt szerezzenek, több olyan adatot is megszerezhettek az évek során, amelyeket egy második támadás-sorozatban használhatnak fel. A hamis bejelentkező oldalakon ugyanis gyakran megkérték a megtévesztett felhasználót, adja meg munkahelyi adatait is.

Cégkopasztók Önmagukban a cégnevek persze nem sokat érnek, ám a Zeus felhasználói számára mégis értékesek lehetnek. Egyrészt lehet következtetni arra, milyen cégeknél "jó dolgozni" - például abban a tekintetben, hogy ha egy adott vállalat dolgozójának folyamatos, nagy összegű céges utalásai érkeznek, akkor a többi dolgozót is érdemes megtámadni, hiszen folyamatos, biztos pénzforrást jelenthetnek.

Paul Ferguson
, a Trend Micro kutatója szintén a vállalati gépek elleni támadásoktól tart, de egy másik szemszögből vizsgálja a folyamatot. Szerinte egyre nagyobb az az "illegális piac", amelyben nem is magukat a vállalati adatokat, hanem a céges hozzáféréseket, a sebezhető vállalatok neveit árusítják. Még olyan óriásvállalatok, mint a Google és az Intel is többször célkeresztbe kerültek hasonló támadásokhoz kapcsolódóan.

A megelőzés a legfontosabb Bár a Zeus-t használó bűnözőket folyamatosan igyekeznek lekapcsolni, még így sem biztosítható, hogy a probléma hamarosan megszűnjön. A múlt héten egy nemzetközi razzia során száznál is több gyanús "Zeus-bandatagot" buktattak le, de a probléma gyökerét nem sikerül kiirtani: maga a Zeus továbbra is "forgalomban van", és a szakértők szerint tucatnyinál is több olyan kiterjedt hálózat működik, amelyek a trójai segítségével igyekeznek hasznot szerezni.

Warner szerint a legnagyobb veszélyben azok a mobil számítógépek vannak, amelyek használat közben kikerülhetnek a vállalati védelmi vonalak mögül. Ezen gépek felhasználóin csak a folyamatos képzés, figyelmeztetés segíthet: rögzülnie kell bennük annak az óvatosságnak, hogy banki műveletek közben semmilyen céges adatot ne adjanak meg, figyeljenek a gyanús, furcsa, szokatlan banki funkciókra, a megszokottól eltérő kérdésekre.

Jól halad az Atlassian a felhős átállással

A termékek Server változatának kivezetésével kevesebb ügyfelet veszítettek, mint amennyivel a menedzsment eredetileg számolt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.