Idén is folytatjuk a vállalkozásoknak szánt informatikai tippsorozatunkat, amelynek első részében azt vizsgáljuk meg, milyen kategóriájú PC-k, notebookok és táblagépek találhatók meg idén a boltokban, és vállalkozásunk számára melyeket leginkább célszerű beszerezni.
A vállalkozások informatikai beruházásainak talán legfontosabb része a munkára fogható számítógépek beszerzése. Nem mindegy, milyen gépet emelünk le a polcról: a kellő tervezés, a munkafázisoknak, feladatoknak legmegfelelőbb eszközök meghatározása nélkül a céges bevásárlás könnyen nagy csalódással járhat. Túl sokat költhetünk olyan gépekre, amelyeket ki sem használunk, vagy épp alultervezzük az igényeket, ami a hatékonyságot (és a munkatársak morálját) rombolhatja le.

Kell-e asztali PC? Egy évtizeddel ezelőtt még szinte teljesen egyértelmű döntésnek számított, hogy a céges számítógépnek valamilyen asztali konfigurációnak kell lennie. A notebookok a hagyományos PC-k árának többszörösébe kerültek, ráadásul hardveresen sem feltétlenül közelítették meg egy toronyházba épített monstrum képességeit. Minden asztalon (vagy alatta) dorombolt egy akár 4-500 wattos táppal felszerelt doboz - erre manapság már nem mindenkinek van szüksége.


Néha tényleg nem a méret a lényeg, sőt...

Példaképpen összeszedtük egy átlagos irodai feladatokra megfelelő asztali PC összeállításához szükséges alkatrészek árát. Egy átlagos alaplappal, Intel Core-i3 processzorral, 2 gigabájt memóriával és 320 gigabájtos merevlemezzel szerelt modellben gondolkodtunk, amelyhez természetesen egeret, billentyűzetet és egy manapság már átlagosnak számító, 19 hüvelykes monitort csatolunk. Ez a teljes konfiguráció a hazai viszonteladók árlistái alapján 100-110 ezer forintból hozható ki.

Egy ilyen asztali PC - mint ahogy ezt majd a notebookok árszintjével összehasonlítva is láthatjuk - lassacskán elérte azt az ár-érték arányt, hogy már nem érdemes erre áldozni. Ez a konfiguráció még csupán alapvető irodai feladatokra, tehát szövegszerkesztésre, táblázatkezelésre, internetezésre és levelezésre használható- a speciálisabb grafikai vagy tervezési feladatokhoz dedikált hardverek híján, illetve az alapszintű kiépítés miatt már csak döcögve, vagy semennyire sem elég. A mobil munkavégzést és távmunkát szintén nem teszi lehetővé egy PC-monstrum használata.

Más a helyzet, ha olyan munkatárs leendő gépéről van szó, aki valamilyen speciális feladatot végez: grafikával, animációval, bonyolultabb weblapok készítésével, tervezéssel foglalkozik. A vizuális munkákhoz még mindig elengedhetetlen a minél nagyobb, jó felbontású és színhűségű monitor, valamint a különálló grafikus kártya, mint ahogy az erős processzor és az akár 4 gigabájtnál is több RAM. Az ilyen teljesítményű gépek asztali kivitelben még mindig megfizethetőbbek és erősebbek tudnak lenni, mint az izom-notebookok, amelyek gyakran csak a legdrágább játékos, illetve multimédiás árszinten érhetők el.

Összegzésképpen tehát asztali PC-ben csak speciális feladatokra érdemes gondolkodni, általános munkavégzéshez fontoljuk meg egy hasonló árszintű, ám nagyobb mozgásteret adó, működésében pedig energiatakarékosabb notebook beszerzését.

A legolcsóbb noteszek veszélyei Az eladott asztali gépek és notebookok aránya már évekkel ezelőtt átbillent az utóbbiak javára. A fent vázolt okok miatt, vagy csupán "divatból", sokan már eleve noteszgépben gondolkodnak, amikor üzleti PC-t választanak.

A legolcsóbb kategóriával mindenesetre érdemes óvatosan bánni. Még mindig jelentős számú elöregedett készlet található a hazai viszonteladók raktáraiban, ezért akár a bűvös 100 ezer forintos határ alatt is találhatunk "raktársöprési akciók" és hasonló csalogató nevek alatt modelleket. Akad azonban példa arra, hogy ezek a modellek akár egy éve porosodnak a raktárban, fontoljuk tehát meg az olcsóság előnyeit és hátrányait.

Feltétlenül előny, hogy ezek a notebookok akár ötszámjegyű összegért elvihetők, és bár nem a legújabb technológiákat használják (sokukban még Core 2 Duo vagy régebbi AMD processzorok dolgoznak), alapvető irodai feladatokra tökéletesek lehetnek. Feltétlenül győződjünk meg azonban arról, hogy a notebook gyártója még mindig támogatja az eszközt, léteznek-e hozzá friss meghajtóprogramok, van-e még alkatrész a szervizgarancia érvényesítésére.

Amennyiben meggyőződünk arról, hogy ilyen probléma nem adódhat, az alapszintű levelezésre, internetezésre, irodai munkákra nyugodtan választhatjuk ezeket az olcsóságokat, melyekből akár 90-110 ezer forint környékén is találhatunk még, tehát egy alapszintű asztali PC áráért végeredményben mégis mobil és energiatakarékos munkaállomáshoz jutunk.


Válasszunk okosan: több webshop részletes keresési lehetőségeket kínál

Közepes noteszek, avagy a bőség zavara Ha megnézzük egy notebookokkal foglalkozó viszonteladó webshopját, a hordozható gépekből több tucat gyártó több száz kiépítésű modellje zúdul ránk. Mivel a körülbelül 140 és 250 ezer forint közötti középkategóriában már viszonylag szabadabb mozgásterünk van a konfiguráció meghatározására, mindenképpen érdemes előre végiggondolni, milyen speciális funkciók, tulajdonságok szükségesek a leendő géppel kapcsolatban.

Több hazai internetes áruházban találhatunk intelligens keresőt, ahol sokféle kritérium alapján szűkíthetjük le a vásárolni kívánt gépek körét. Mekkora legyen a kijelző? Milyen processzorral, mennyi memóriával, mekkora merevlemezzel érkezzen a noteszgép? Legyen-e benne különálló grafikus kártya, DVD vagy Blu-ray író, kártyaolvasó?

A szűkített listából kiválasztott eszközöket igyekezzünk kipróbálni, sőt lehetőség esetén azzal a munkatárssal kipróbáltatni, aki használni fogja. Lehet, hogy egy számunkra tetszetős modell számára túl nagy, kényelmetlen, vagy épp nem gondolunk egy neki viszont alapvető fontosságú funkcióra.

Személyes tapasztalat, hogy még egyes nagyobb nevű gyártók esetében is enyhén szólva érdekes a hazai garancia: akad olyan, amely például Magyarországon csak felvevőpontokkal rendelkezik, a gép javítása viszont más országban történik, gyakran lassítva a folyamatot, megnehezítve a kommunikációt. Ahol viszont teljes körű hazai szerviz- és cseregaranciát látunk, érdemes elgondolkodni a pár ezer forintért vásárolható garancia-kiterjesztésen, amely még plusz két vagy akár három évvel is kitolja az ingyenes javítás érvényességi idejét.

Alma a gépben Ahogy a konzumer piacon már itthon is egyre divatosabbak az Apple termékek, egyre többen gondolkodnak el azon, hogy az iPhone vagy az iPad mellé a számítógép is legyen "almás". Ebben a kategóriában azonban már tipikus "valamit valamiért" kérdéssel kerülünk szembe, hiszen egy MacBook Pro vagy egy asztali Mac vásárlása egyértelmű előnyökkel és hátrányokkal is jár.

Az előnyök között egyértelműen említhető az Apple eszközök kiemelkedően magas minősége, a felhasznált anyagok és alkatrészek, valamint az összeállítás színvonala. Hiú cégvezetők bizonyára az elegáns eszközök egyfajta státuszszimbólumként való alkalmazását is a pozitívumokhoz sorolhatják.

Nem elhanyagolható viszont, hogy egy adott MacBook vagy asztali Mac áráért szinte két ugyanolyan kategóriájú egyéb notebookot vagy PC-t vásárolhatnánk, tehát indításként merész pénzügyi lépést jelentenek. Másrészt, ha a pénz nem akadály, arra is figyeljünk, hogy megrögzött Windows-felhasználóknak, az egér összes gombját használó PC-seknek mindenképp oktatással együtt kell terveznünk a Mac-ek bevezetését, és az sem utolsó szempont, hogy az általunk használt PC-s szoftverekből nem mindenből találunk Mac-es változatot vagy valamilyen kompatibilis megoldást.


Hiába divatos a tablet, egyes PC-s funkiókat nem helyettesíthet maradéktalanul

Vigyázat, a táblára írni nehéz Ha már divat, meg kell említenünk a tableteket is, amelyek az iPad elsöprő sikere óta egyre nagyobb számban vannak jelen a köztudatban. Fontos azonban, hogy a táblagép és a PC vagy notebook közé nem szabad egyenlőségjelet tenni: csak azért, mert divatos, könnyen hordozható és praktikus, még nem feltétlenül alkalmas minden irodai vagy üzleti feladatra.

Táblagépet jellemzően második (vagy akár harmadik) eszközként vásárolnak, és a meglévő PC-k, noteszgépek mellett használják üzleti utakon, bemutatókon, tárgyalásokon. Figyeljünk tehát oda, milyen funkcióra, kinek szánjuk a tabletet: egy szövegszerkesztő, táblázatkezelő, levelező adminisztrátor nem lesz felhőtlenül boldog az érintőképernyőn megjelenő virtuális billentyűzettel, a Photoshop-guru elvérzik az alapszintű képmanipulálási lehetőségekkel és így tovább.

Megvannak azonban azok a munkakörök, ahol kifejezetten hasznos lehet egy tablet: utazó ügynökök, orvoslátogatók, "terepen" dolgozók számára megkönnyebbülés lehet táblára váltani, és a sokat repülő menedzserek is kényelmesebben kielégíthetik vele információéhségüket.

5 hasznos és ingyenes megoldás mindennapi feladatokra
Tipp: olcsó grafikus alkalmazások az irodában
Tipp: ingyenes megoldások levelezésre

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.