Jelentősen megnőhet a hazai kkv-knak uniós forrásokból nyújtott egyedi kockázati tőkebefektetési keret – jelentették be ma a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban. (NFM). Ennek révén az állami Széchenyi Tőkebefektetési Alap(SZTA) nagyobb értékű befektetéseket is finanszírozhat, akár privát befektetőtársak bevonásával is. Az egyik fókuszterület az infokommunikáció.
Az Új Széchenyi Terv keretében működő Széchenyi Tőkebefektetési Alap (SZTA) számára újabb befektetési konstrukciók bevezetését engedélyezte az Európai Bizottság. Az uniós forrásból működő kockázati tőkebefektetési programok az EU-n belül elsőként Magyarországon indultak el. Az SZTA a Brüsszeltől kapott felhatalmazás alapján három új befektetési konstrukciót hirdethet meg, amelyek az eddigi 200 ezer eurós értékhatáron jóval nagyobb akár 750 ezer eurós tőkejuttatást is lehetővé tesznek.



Új lehetőségek
A visszatérítendő tőkeforráshoz azok a legalább két éve működő és legfeljebb 2 milliárd forint árbevételű magyar kkv-k juthatnak hozzá, amelyek növekedési, fejlesztési terveikhez keresnek külső forrást. A tőkejuttatásra az SZTA-nak többféle lehetősége is van önállóan, vagy akár társbefektetőkkel közösen, főleg a hagyományos iparágakban működő vállalkozások számára.
 
"Ők azok, amelyek egyéb forrásokból nehezen jutnak fejlesztési pénzhez, miközben foglalkoztatási szempontból fontos szerepet játszanak a gazdaságban" – emelte ki Csuhaj V. Imre, az SZTA elnök-vezérigazgatója.
 
A közel két éve indult Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. 14 milliárd forintnyi forrást kezel, amelynek 85 százaléka EU-s pénz. Az alapkezelő 2015 végéig 100 projektet céloz meg, ma Magyarországon 800 és 2000 közé tehető az ilyen befektetési projekt befogadására alkalmas vállalkozások száma. Az SZTA eddig 17 projektet véglegesített, amelybe együttvéve mintegy 1,3 milliárd forintot fektetett. Az idén továbbiak lezárása várható, ezzel a kihelyezett tőke mértéke meghaladja a 4 milliárdot.
 
Nyerő infokom társaságok A Bitport kérdésére Csuhaj V. Imre elnök-vezérigazgató elmondta, hogy az SZTA tőkejuttatásában részesülő cégeknek eddig nagyjából a negyede kapcsolódik az infokommunikációs ágazathoz. Közéjük tartozik a GRID CEE Zrt., amely 52 millió forint tőkejuttatásban részesült.

A vállalkozás közép- és nagyvállalati körnek nyújt működési folyamat- és szervezetfejlesztési, illetve projektmenedzsment szolgáltatásokat, saját csapatára és szoftvermegoldásaira építve. A GRID szolgáltatásaival az energia piac, illetve a banki-biztosítói szolgáltatók széles körében van jelen. A társaság a többletforrást létszámbővítésre, illetve infrastruktúra fejlesztésére fordítja.

Negyven millió forintot kapott a 13 fős pécsi Histopatológia Kft., amely diagnosztikus orvostechnikai eszközöket fejleszt, gyárt és forgalmaz. A húsz éve működő társaság saját digitális elemzést biztosító szövettani laboratóriumot hozott létre, emellett saját szabadalmon alapuló termékeket fejlesztett ki. A tőkeemelés révén a cég megduplázhatja a létszámát, és külföldön is versenyképes orvostechnikai eszközöket gyártó céggé válhat.

IVSZ: támogassa az állam a hazai szoftverexport felfuttatását Szoftverfejlesztő start-up a leggyorsabban növekvő
magyar cég


A Mobile Engine Kft. 116 millió forint tőkejuttatást kapott az SZTA-tól. A vállalkozás mobil munkafolyamat-management megoldással foglalkozik, világszerte ezernél több ügyfelet szerzett, köztük olyan hazai és nemzetközi nagyvállalatokat is, mint az OTP, a Henkell, a Siemens, a Telenor, a G4S, a Citibank, a 3M vagy a Waberer’s. A szoftverét több hazai mobilszolgáltató is értékesíti. A Mobilengine nemrég indította el londoni és isztambuli irodáját, helyi értékesítőkkel.

Szoftverfejlesztéssel foglalkozik a Trinity Consulting Zrt. is, amely közel 58 millió forintot kapott az alapkezelőtől. A tíz éve alapított cégcsoport saját fejlesztésű szoftvereinek megrendelői a pénzügyi és befektetési szektorból, az általa forgalmazott ERP rendszereinek felhasználói pedig elsősorban az ipari termelővállalatokból kerülnek ki. Az eddig főként a hazai piacon működő társaság a többlettőkét fejlesztésre és regionális pozícióinak megerősítésére fordítja.

Úgy fest, teljesen leeresztett a nemzetközi MI-biztonsági együttműködés

A tavaly novemberi Bletchley-nyilatkozat idején még mindenki az összefogást ünnepelte, de a második, május végére tervezett AI Safety Summit konferenciát sok ország egyszerűen kihagyja majd.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.