A felső kategóriás grafikus szoftverek drágák és hosszú betanulást igényelnek, de szűkös anyagi és emberi erőforrással rendelkező kisvállalkozásoknak sem kell lemondaniuk a profi kiadvány- vagy honlapszerkesztésről.
A Photoshop, az Illustrator vagy az InDesign neve mindenki számára ismerősen cseng, és a programok feltört változata sok PC-n állandó vendég. Azonban a céges felhasználásban legális szoftverbeszerzéseket feltételezünk, így az Adobe Creative Suite alkalmazásai minden kiválóságuk ellenére sem jöhetnek szóba: egy kis- és közepes vállalkozás (kkv) esetében legtöbbször olyan grafikai igényekről és megoldási lehetőségekről van szó, amelyekhez túlzás lenne alaphangon félmillió forintos beruházást és a megfelelő rutinnal bíró munkatársakat hozzárendelni.

Fizetős alkalmazások  Bár ezúttal olcsó (lehetőség szerint ingyenes) megoldásokat veszünk sorra, néhány mondat erejéig mégis érdemes kitérni az Adobe fémjelezte mezőnyre. Innen a kanadai Corel "legolcsóbb drága" termékeit ajánljuk olvasóink figyelmébe, amelyek mind a dobozos változatok, mind a frissítések tekintetében az Adobe szoftvereinek töredékébe kerülnek. A legújabb CorelDRAW Premium Suite X5 csomag gazdag funkcionalitást, Windows-barát felületet és a képzetlen felhasználóknak is viszonylag könnyű kezelhetőséget kínál, a korábbi verziók sokat emlegetett hibáit pedig kiküszöbölték benne.


A Bitport logója még a CorelDRAW előző, X4-es verziójával készült

A CorelDRAW nagyjából mindent tud, amit az Adobe alkalmazásai, amire pedig nem képes, az csak a profi dizájnerek vagy grafikus operátorok számára bír valódi jelentőséggel. Az ilyen szakemberek közül azért is favorizálják sokan az Adobe termékeit, mert jórészt Mac platformon dolgoznak, amelyre a CorelDRAW nem érhető el. A félprofi felhasználók Adobe-fetisizmusát viszont nem érdemes figyelembe venni a céges grafikai eszközök megválasztásakor, ők ugyanis ritkán rendelkeznek elegendő ismerettel a méregdrága szoftverek lehetőségeinek megfelelő kihasználásához.

Profi eszközök ingyen  Szerencsére a vállalkozásnál felmerülő grafikai feladatok nagy része nulla forintos beruházással is megoldható. Elsőként mindjárt ott van a Paint.NET, amelyet sokan a legjobb ingyenes Photoshop-klónnak tartanak. Használatához a Microsoft .NET keretrendszerére van szükség, amelyet a telepítő automatikusan felhúz a windowsos számítógépre.

Az egyszerű, könnyen érthető program nincs egy súlycsoportban a nagy nevű fizetős alkalmazásokkal vagy akár a Gimp képszerkesztővel, de egy kisvállalkozás igényeit bőven kielégítheti. A lényeg mindenképpen az, hogy nem zavarja össze kismillió funkcióval a felhasználó fejét, akinek se ideje, se kedve hónapokat tölteni egy grafikus szoftver tanulásával – igaz, hiányosságai is éppen ebből adódnak.


Paint.NET: félúton az MS Paint és a Photoshop között

A Paint.NET nem alkalmas a különféle vektorgrafikus feladatokra, amelyek elvégzésére amúgy sincs túl sok ingyenes megoldás. Itt a nyílt forrású Inkscape a jelöltünk. Az SVG kiterjesztéssel is dolgozó program Windows, Mac és Linux platformra is elérhető. Az előzőekhez hasonlóan egyszerűen tanulható és kezelhető, és az Illustrator jó alternatívájának tartják, bár az Adobe szoftverével való direkt összehasonlításban azért könnyen elvérezne. Ezzel együtt kiváló eszközöket biztosít a vektorizálásra, az objektumok kezelésére, a renderelésre, általában a rétegtulajdonságok szerkesztésére vagy mondjuk a fájlok importálására. Magyar nyelvű segédanyagok is elérhetők hozzá.


Az Inkscape-et már oktatási intézményekben is előszeretettel alkalmazzák

Egyéb feladatokhoz is rendelkezésre állnak kisebb, specializált alkalmazások, amelyeket szintén érdemes a kabátujjunkban tartani. Ilyen például az online diagramokat készítő Chartle vagy a képernyőlopásokban utazó Jing, amellyel az állóképeken túl a felhasználó rögzítheti, amit a desktopon művel, az eredményt pedig másokkal is megoszthatja az összes létező csatornán. A sort még hosszan folytathatnánk, ehelyett azonban emeljük ki a hasonló típusú megoldások egyik félreeső csoportját.

A hasznos grafikus alkalmazások közül sokan kifelejtik az online rajztáblákat, ám ezek az eszközök is igen hasznosak lehetnek a vizuális kommunikáció és általában a csoportmunka szempontjából. A közösen szerkesztett dokumentumokat vagy a videokonferenciák hatékony kiegészítője a képek megosztása és a közös firkálgatás, erre pedig nem csak egy jegyzettömbön, hanem távolról, a neten keresztül is lehetőség van.
Ilyen megoldás a böngészőből elérhető AWW (A Web Whiteboard) rajztábla, amelynek lényege, hogy olyan egyszerű, mint a lábbal hajtós köszörű. Ha egy weboldal struktúráját szeretnénk közösen felvázolni, vagy épp egy rendezvény ülésrendjén ötletelünk, akkor nincs is szükség bonyolultabb alkalmazásra. Adott hét darab alapszín, három ecsetvastagság, egy radír, illetve a mentés és a közzététel lehetősége, a kép közös szerkesztéséhez pedig bárkit meghívhatunk.
Ha ennél azért összetettebb megoldásra van szükség, akkor ott a Twiddla nevű alkalmazás.
Online skiccek  A hasznos grafikus alkalmazások közül sokan kifelejtik az online rajztáblákat, ám ezek az eszközök is igen eredményesek lehetnek a vizuális kommunikáció és általában a csoportmunka szempontjából. A közösen szerkesztett dokumentumokat vagy a videokonferenciák hatékony kiegészítője a képek megosztása és a közös firkálgatás, erre pedig nem csak a jegyzettömbön, hanem távolról, a neten keresztül is lehetőség van.

Ilyen megoldás a böngészőből elérhető, ingyenes A Web Whiteboard (AWW) rajztábla, amelynek lényege, hogy olyan egyszerű, mint a lábbal hajtós köszörű. Persze amikor egy weboldal struktúráját szeretnénk közösen felvázolni, vagy épp egy rendezvény ülésrendjén ötletelünk, akkor nincs is szükség bonyolultabb alkalmazásra. Adott hét darab alapszín, három ecsetvastagság, egy radír, illetve a mentés és a közzététel lehetősége. A kép közös szerkesztésére bárkit meghívhatunk, ha engedélyezzük a megosztást, és elküldjük neki az oldal URL-ét.


Az AWW gyors és nagyon egyszerű – ez időnként előnyös, máskor hátrányos

Ha ennél azért összetettebb megoldásra van szükség, akkor irány a Twiddla nevű alkalmazás. A magát "web alapú játszótérként" meghatározó szolgáltatás már jóval több lehetőséget kínál. A hagyományos rajzos opciók mellett lehetőséget ad a dokumentumok, képek, sőt weboldalak importálására is, amelyekre közvetlenül lehet jelölgetni, írni vagy formákat helyezni. A Twiddla minden tollvonást külön objektumként kezel, ami nagyban megkönnyíti a szerkesztést és a javításokat.


Twiddla: nem nehéz belefeledkezni a szórakoztató interfészbe

A munkafelület természetesen itt is megosztható másokkal, ráadásul a Twiddla szöveges és VoIP csevegésre is módot ad, így a skiccelgetés közben egyúttal konferenciabeszélgetést lehet tartani. (Figyelem, mindig csak egyetlen böngészőablakot nyitottunk meg.) Mindez a kódok, képletek vagy widgetek mellett fizetős funkciókkal is kiegészíthető: ezek havi 14, 49 vagy 189 dollárért tárhelyet, titkosítást, API hozzáférést és a csomagoktól függően számtalan más szolgáltatást kínálnak.

Tipp: gyors csoportmunka rajztáblán
Tipp: ingyenes alternatívák irodai programokra

A Temuról szólt az első negyedév a hazai e-kereskedelemben

A hazánkban alig több mint fél éve megjelent kínai webshop mellett nehéz labdába rúgni a magyar kereskedőknek - derül ki egy ma közzétett kutatásból.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.