Az Adobe régóta küszködik a Flash evangelizálásával, de most beadta a derekát. Ingyen kipróbálható az Adobe Edge, amellyel HTML5, CSS és JavaScript alapokon készíthetünk webes animációkat.
A Flash sokáig volt egyeduralkodó a webes extra tartalmak megjelenítésében. A csúnyácska és korlátozott képességű animált gifeket leváltva képes volt vektor alapú grafikát, animációt és interaktív eszközöket beágyazni a weboldalakba - a technológia csúcsán egy ideig divatosak voltak a száz százalékosan Flash alapon megvalósított weboldalak is.

Azóta viszont letűnni látszik az Adobe megoldásának divatja, egyre többen kritizálják, mennyire lelassítja a weboldalak működését, túlzottan igénybe veszi a számítógép hardverét, és biztonsági réseket is sűrűn kell foltozgatni benne. A legnagyobb rúgást talán az Apple adta a Flashnek, amikor az iOS alapú mobileszközökben egyszer és mindenkorra letiltotta ezen tartalmak megjelenítését. Bár az Adobe persze nem állt le a technológiával, amely ma is él és virul, úgy tűnik, rájött arra is, hogy nem árt valamilyen alternatívát adni az elpártolóknak.


Nem helyette, mellette Az Adobe ingyenesen letölthető formában adta ki az Edge nevű új megoldás előnézeti változatát. A végleges verzió csupán 2012-re várható, ám már most is kipróbálhatjuk, milyen új lehetőségeket biztosít a Flash gazdája azoknak, akiknek mégsem jó a Flash.

Az Adobe természetesen igyekszik hangsúlyozni, hogy az Edge nem a Flash helyett, hanem mellett képzelhető el igazán a modern webes infrastruktúrában, ám már az új szoftver mostani állapotából is az látszik, hogy a webdizájnerek könnyedén elfelejthetik a lassan divatjamúlttá váló elődöt. Az Adobe Web Pro üzletágának vezetője, Devin Fernandez szerint a Flash szép lassan más területekre vándorol át - például a 3D grafikai tartalmak, weben kívüli interaktív megoldások, játékok világába - míg az internetes világban nagy lehetőségeket tartogat a HTML5.

Persze az új technológiákkal úgy érdemes kísérletezni, hogy közben szem előtt kell tartanunk: a HTML5 még nem "mindenki barátja", csak az újabb böngészők támogatják. Az azonban tény, hogy a legfontosabb browserek fejlesztői egyaránt letették voksukat a legfrissebb HTML szabvány mellett, a jövőben tehát mindenképpen egyre nagyobb fókuszt kap a technológia, nem árt tehát idejében elkezdenünk az ismerkedést.


Mit tud az Edge? Az Adobe 2010-ben már elkezdte bevezetni a HTML5 támogatását webes termékeiben, például a Dreamweaver szerkesztőben, az Illustratorban, a Digital Publishing Suite csomagban és a Wallaby nevű Flash-HTML5 átalakító is az áétállást segíti. Az Edge pedig azokat az eszközöket gyűjti össze, amelyekkel a web-guruk összetett grafikai megoldásokat, animációkat, interaktív webes elemeket szerkeszthetnek.

A szoftver mostani állapotában az alapszintű animációs megoldásokra koncentrál, de a fejlesztők szerint folyamatosan adagolják majd a további HTML5 alapú funkciókat, például az audió és videó cimkék kezelését, vagy az SVG grafikák animációját.

Mobilon is gyorsabb lesz a Flash
A webes videózás jövője: élet a Flash után
A HTML5 esélyei, avagy mi jön a Flash mögött?

A kezelőfelület egyes elemeiben a filmszerkesztők (például a Premiere), másokban a Flash szerkesztőfelületére emlékeztet. Az alap itt is az idővonal, amelyre különféle kulcs-eseményeket fűzhetünk fel, épp ezért a Flash ismerőinek nem az alapoktól kell megtanulni egy új rendszer használatát. Lehetőség van meglévő HTML dokumentumok, képfájlok importálására, CSS3 alapú stíluslapok használatára, majd a végeredményt egy belső, WebKit alapú böngészőmotorral előnézetként is megtekinthetjük.

Az Adobe Edge előnézeti változata a végleges verzió megjelenéséig ingyenesen letölthető, PC és Mac felhasználók egyaránt kipróbálhatják.


Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.