Az ország leggyorsabb szuperszámítógépét adták át szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálatnál, aminek köszönhetően a jelenleginél lényegesen gyorsabban és pontosabban tudnak majd időjárás-előrejelzéseket adni közel kétszáz hazai kistérségben.
- Az elmúlt napokban hazánkban tapasztalt időjárás is azt indokolja, hogy szükség van még a mostaninál is pontosabb időjárás-előrejelzésekre. Ennek érdekében fejlesztette ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) kistérségi időjárási veszélyjelző és riasztó rendszerét, amelynek köszönhetően a jövőben az eddigi 7 régió helyett az ország 174 kistérségére vonatkozóan tudnak majd 1-3 órás objektív előrejelzést, és ennek alapján veszélyjelzést, riasztást biztosítani - hangsúlyozta szerdán Bozó László, az OMSZ elnöke, azt megelőzően, hogy Paál Péterrel, az IBM Magyarország vezérigazgatójával közösen üenpélyesen átadták az ország jelenlegi leggyorsabb szuperszámítógépét.

A riasztások tartalmazzák a várható legerősebb széllökést, a várható kritikus csapadék mennyiségét, jégeső vagy ónos eső előfordulását. Az időben kiadott veszélyjelzés növelheti az esélyt arra, hogy megelőző lépéseket tegyenek a várható károk mértékének csökkentésére, de akár emberéleteket is megóvhatnak.

A kistérségi időjárási veszélyjelző és riasztó rendszerének kiépítésére és üzemeltetésére az OMSZ 2009 novemberében nyert támogatást az Európai Uniótól az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) pályázatán.

Szuperszámítógép garanciával | A riasztási rendszer az IBM által - a KFKI Zrt. közreműködésével - szállított nagyteljesítményű számítógépen fut majd, amelyet több hónapos próbaüzemet követően szerdán helyeztek üzembe. Az IBM System x iDataPlex Cluster szuperszámítógépének maximális számítási teljesítménye 14 ezer milliárd műveletet tesz lehetővé másodpercenként (14TFlops).  

- Időjárás mindig van, ezért a kiválasztásnál fontos szempont volt a folyamatos rendelkezésre állás. A kiválasztásnál a gép kapacitása mellett figyelembe vettük a megbízhatóságot, az energiahatékonyságot, és fontos volt az előre meghatározott időjárási modellek alapján futtatott benchmark tesztek eredménye is - hangsúlyozta Tölgyesi László az OMSZ Távközlési és Informatikai Főosztályának vezetője.  A géphez a szállító hároméves garanciát is biztosít is, ami azt jelenti, hogy az elkövetkező három esztendőben karbantartásra sem kell költenie az OMSZ-nek.

Hasonló felépítésű IBM fürtözött szuperszámítógépeket a meteorológia mellett számos területen alkalmaznak modellezésre, kutatásra, adatkezelésre és feldolgozásra az autóipartól kezdve a pénzintézeteken át az űrkutatásig. A NASA például Föld megfigyelő rendszerének részeként egyebek mellett a hurrikánok kialakulását is vizsgálja IBM iDataPlex szuperszámítógépek segítségével - ismertette Kohán Márk, az IBM Magyarország kereskedelmi képviselője.

Megmozdult a piac | A jellemzően tudományos számításokhoz alkalmazott szuperszámítógépek terén Magyarország nem áll túl jól, de az utóbbi hónapokban mintha mozdulni látszana a piac. Az OMSZ-nél eddig is több ilyen felsőkategóriás gép működött A mostani mezőnyben még labdába rúgó, egyetlen újabb hazai eszközt tavaly helyezték üzembe. Ezt a Genagrid konzorcium üzemelteti, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal, a BME, az MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutató Intézet és a SOTE részvételével. Ez az úgynevezett szerverfürt összesen 512 nagyteljesítményű processzormaggal, 6,5 teraflopos (azaz másodpercenként 6,5 ezer milliárd 64 bites pontosságú műveletvégzési sebességű) csúcsteljesítményt képes leadni. Ezt genetikai és rendszerbiológiai kutatásokra használják.

A Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIFI) májusban írta ki azt a pályázatot, amely alapján 2009 és 2011 között az Hbone+ elnevezésű, több beruházási elemből álló projekt keretében a felsőoktatás és kutatás elektronikus információs infrastruktúrájának egészére kiterjedő fejlesztést valósít meg uniós források bevonásával. A hároméves fejlesztés összköltsége 4,4 milliárd forint, ebből szuperszámítógépekre 1,1 milliárd forintot szánnak.

A három szuperszámítógépet vidéki, kutatás-fejlesztésben élenjáró, nagy hazai intézményekben – a Debreceni Egyetemen, a Pécsi, illetve a Szegedi Tudományegyetemen – helyezik majd el; emellett Budapesten az NIIFI központban lesz egy kisebb berendezés. Ezeket összekapcsolják majd egymással és más – ma már többségében igen szerény teljesítményt adó – hazai „szuperszámítógépes” központokkal. A potenciális szállítókat várhatóan július elején hívják meg a közbeszerzés párbeszédes szakaszába, és még az ősz elején kiválaszthatják a győztest.

A hazai csúcsgépek kapacitása ezzel együtt még mindig messze elmarad a legnagyobb nemzetközi szuperszámítógépek tudásától. A félévente összeállított 500-as toplistát jelenleg egy amerikai szuperszámítógép vezeti 1,7 petaflopos tényleges számítási sebességgel; az 500. helyen egy 20 teraflopos gép áll.

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.