Sokan gondolkodnak azon, milyen új megoldásokat lehetne kitalálni a számítógép és ember kommunikációjára. Az MIT hallgatói csoportja például egy sima lámpába csavar "intelligens körtét", amivel az asztalunkból csinálhatunk érintőképernyőt.
Se szeri, se száma azoknak az ötleteknek, amelyek sufnimérnököktől egyetemeken át az óriáscégek fejlesztői laborjaiig bukkannak fel, hogy megreformálják az adatbevitelt és az ember-gép közötti kommunikációt. Ugyan az okostelefonok és a táblagépek elterjedésével az egér és a fizikai billentyűzet szerepe csökkent, ám az érintőképernyő mellett rengeteg egyéb megoldáson dolgoznak, azt remélve, hogy új sztenderdet teremthetnek. Az amerikai MIT egyetem kutató diákjai például egy hagyományos asztali lámpát okosítottak fel úgy, hogy érzékelőkkel, kivetítővel, processzorral rendelkező izzót csavartak a világító eszközbe.



Kiterjesztett lámpa  A LuminAR projekt elnevezése is mutatja, hogy a világítást a kiterjesztett valóság (augmented reality - AR) lehetőségeivel próbálja ötvözni. 

A rendszer egy kamerából, egy projektorból és egy szoftverből áll, amelyik felismeri a vetített képet és a tárgyakat, és úgy működik, mint egy szkenner. A rendszer Wi-Fi-n kapcsolódik a netre, mert a tárgyfelismeréhez szükséges számítási kapacitás egy részét a felhőből kapja. A kamera rögzíti a tárgy képét, a szoftver felismeri, feldolgozza, és egy sima felületre vetíti.

Így létre lehet hozni egy alternatív kijelzőt, vagy éppen virtuális billentyűzetet, mellyel jegyzetelni lehet, mintha a gép előtt ülnénk. A LuminAR-ral beolvasott fotót vagy bármilyen dokumentumot a felhasználók pedig úgy oszthatják megy egymással interaktívan e-mailen keresztül, hogy nincs számítógép a kezük ügyében.



Ötletelés ■ A fejlesztők úgy vélik, nem csak irodai környezetben lehet használni a berendezést. Egy elektronikai boltban például LuminAR-ral vetítik ki az árcédulát a termék melletti felületre, valamint olyan gombokat, melyekkel további termékinformációkat lehet előhívni. Az egyik fejlesztő Skype videohíváshoz is kipróbálta: távoli beszélgetőtársának képét vetítette ki falra, mintha az szemben ült volna vele.

A prototípust a Qualcomm Snapdragon processzora köré építették, operációs rendszerként egy egyedi Linux-változattal és egy módosított Google Androiddal is kísérleteztek.

Hogy legyünk innovációs nagyhatalom?
Jövőkutatás: félkész sci-fi eszközök a Microsofttól 

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.