A Dropbox fontos állomás a cloud tárhelyek terén, hiszen az egyszerűen kezelhető megoldás nagy tömegek, átlagfelhasználók előtt is megnyitotta a felhő alapú adattárolás lehetőségét. Céges környezetben azonban vannak, akik többre, biztonságosabbra vágynak, íme öt lehetőség.
Adatszivárgás - ezt a szót eddig sem hallottuk szívesen, de a cloud-korszakban sokan még inkább félnek tőle. Eleve nehéz meghatározni, hogy a felhőben hol vannak az adataink, kik látják, kik "hallgatják le" őket, ha pedig titkos, fontos vállalati adatokat mentünk a felhőbe, az adatok illetéktelen kezekbe jutása súlyos pénzekbe kerülhet. Ezzel persze nem állítjuk, hogy a Dropbox valóban veszélyes, hiszen a múltkori jelszó-szivárgás óta dupla autentikációval, felturbózott szerveroldali védelemmel erősítették meg. Vannak azonban kifejezetten vállalati felhasználásra kihegyezett megoldások, amelyeket érdemes lehet megvizsgálni.



Syncplicity Ezt a szolgáltatást nemrég vásárolta fel az EMC, amely már eleve jelzi, hogy céges szinten reményekre jogosító megoldásról van szó. A Syncplicity neve a szinkronizálás egyszerűségét jelzi: alapfunkciói valóban a Dropboxhoz hasonlóan kezelhetőek, ám több vállalati szintű biztosítékot is alkalmaztak a fejlesztők. Többek között a rendszergazdák megszabhatják, milyen eszközök férhetnek hozzá a felhős tárhelyhez cégen belülről és kívülről. Külön szabályok segítik azt is, hogy az adminisztrátorok gyorsan megtalálják és könnyen eltávolíthassák a tárhelyre nem illő fájlokat.

Ha egy munkatárs kilép a cégtől, a szolgáltatás lehetővé teszi, hogy a kolléga notebookjáról vagy egyéb eszközeiről letörölhessük a hozzáférési adatokat és a korábban megosztott fájlokat. Titkosítás szintjén az SOC 1 technológia és az amerikai védelmi minisztérium DoD 5220.22 szabványa garantálja, hogy minden érzékeny adatot biztonságban tudhatunk. A Syncplicity extrák nélküli, egyéni felhasználókra szabott változata ingyenes, a fenti megerősítésekkel ellátott vállalati változat 30 napig, 25 felhasználóig ingyenesen kipróbálható, egyébként felhasználók száma szerinti dinamikus árazással vehető birtokba.



Cubby Bár a név első hallásra inkább valami aranyos mobilos játékot sejtet, a Cubby egy komoly felhő-tárhely megoldás, melyet a magyar gyökerekkel rendelkező LogMeIn gárdája fejleszt. A szinkronizált fájlokat SSL titkosítás védi, és minden egyes felhasználó külön titkosító kulcsot kap. Ráadásul nemsokára érkezik egy még biztonságosabb mód, ahol az SSL kulcsokat a tárhelyen kívülről lehet elérni, így semmi esély nem lehet arra, hogy a tulajdonoson kívül bárki más megszerezzen egy kulcsot. Ez állítólag hetek kérdése, addig a Cubby nyílt béta változatban használható.

Sokak egészséges paranoiája számára fontos, hogy az adatok sok más szolgáltatóval ellentétben nem az Amazonnál, a Google-nél vagy más globális vállalatnál, hanem a LogMeIn saját adatközpontjában tárolódnak, szintén minimalizálva a kiszivárgás esélyét.



Huddle A fenti megoldásokhoz képest a Huddle többet kínál egyszerű fájltárolásnál és szinkronizálásnál, önmagát már inkább csoportmunka-platformként definiálja. Épp ezért más a fájltárolás rendszere is, az egyes mappák munkacsoportonként alakíthatók ki, melybe meghívhatjuk azokat, akik egy adott projekten dolgoznak a vállalaton belül, de akár azon kívülről is.

Az adminisztrátorok nyomon követhetik, ki milyen dokumentumot töltött fel, kivel és hogyan osztotta meg, kinek milyen jogosultsága kapcsolódik a fájlokhoz. A feltöltött adatokhoz még megjegyzéseket is fűzhetünk, így jelezve másokkal, mit találnak a megosztott fájlokban. A Cubbyhoz hasonlóan a Huddle is saját adatközpontban tárol mindent, mely ISO 27001 minősítéssel rendelkezik és folyamatos behatolás-teszteket végeznek rajta. 14 napos ingyenes demót követően szervezetre szabott árajánlatot kérhetünk a további működtetéshez, ahol a cégünk igényeihez alkalmazott modulok alapján kapjuk meg az előfizetés díját.



Egnyte A szokásos fájlmegosztási és -szinkronizálási funkciókon felül az Egnyte admin-konzoljában lehetőség van a lehető legrészletesebb jogosultság-kiosztásra, akár sokadik "mélységben" lévő almappák hozzáférését is szabályozhatjuk. Az Egnyte különlegessége azonban, hogy a szokványos böngészős és mobilos felületeken kívül ftp-kapcsolatot is használhatunk, amellyel a felhasználók gépeihez rendelhetjük a felhő-mappákat, amelyek így hagyományos merevlemezként jelennek meg. Ezáltal a webtől vagy cloudtól idegenkedő munkatársaknak is egyszerűbb megmagyarázni, hogy dokumentumaikat ezentúl "az x: meghajtóra" mentsék.

Az audit riportokkal, titkosítási beállításokkal ellátott szolgáltatás akár 3 terabájtnyi helyet is kínálhat végtelen számú felhasználónak olyan extrákkal, mint a céges szerver és a felhő közötti automatikus szinkronizálás lehetősége. Az ingyenes demó után dinamikus árazások állnak rendelkezésre: létezik 5 felhasználós, 15 gigabájtos modell havi 25 dollárért, vagy a nagyvállalati, 3 terabájtos csúcskategória felhasználónkénti havi 13 dollárért.



ShareFile Szintén egyedi funkcionalitással próbálkozik a Citrix által nemrég felvásárolt ShareFile is: az adminisztrátorok minden feltöltött fájl számára beállíthatnak egy "méregkapszulát", tehát egy előre meghatározott lejárati dátumot. Ezáltal megakadályozható, hogy a gyakran szűkössé váló felhős tárhelyen felgyűljenek a már rég nem használt adatok. Ezen felül a rendszergazdák a munkatársak eszközein tárolt megosztott fájlokat is törölhetik távolról. A szolgáltatásnak létezik egy felhő nélküli "nyúlványa" is, ahol a belső vállalati szerverre feltelepülve biztosít szinkronizálási lehetőségeket, akár 100 gigabájtos "darabokban" is. Ingyenes kipróbálási lehetőség itt is elérhető, az árazás pedig tárhely-méret és funkcionalitás szerint eltérő, havi 30 dollártól akár a személyre szabott vállalati csomagokig.



A Salesforce.com is fejleszt saját cloud-tárolót
Kétszintű beléptetéssel védekezik a Dropbox
Nagy szám: melyik a legjobb ingyenes cloud-tároló?

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.