Folyton csak azt halljuk, hogy a gazdasági helyzet miatt csökken a hazai kutatások költségvetése - ám ez még nem jelenti azt, hogy ne lehetne őket eredményesebbé tenni egy megfelelő elemző rendszerrel. A hazai egyetemeken már végéhez közeledik a tesztelési időszak.

Több egyetem is tervezi a régióban, hogy használatba veszi az Elsevier Spotlight nevű high-tech stratégiai elemzőeszközt, amely többek között arra is hasznos, hogy a kutatási potenciál keresői megtalálják az együttműködő egyetemi partnereket. A temesvári egyetem már használja is élesben, míg a zágrábiak az utolsó tesztelési fázisnál tartanak.

Magyarországon négy egyetem - a Debreceni Egyetem, az ELTE, a Szegedi Tudományegyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem - vállalkozott az elemzőrendszer kipróbálására, és a tesztidőszak már a végéhez közeledik. Úgy tűnik, hogy az intézményeknek már eddig is hatalmas segítséget nyújtott a rendszer. Jellemző, hogy a folyamatot a kutatóegyetemi státusz kapcsán benyújtott pályázatok adminisztrációja lassította igazán.

Kutatások kutatása | Mire jó az alkalmazás? Elsősorban a közelmúltbeli kutatások értékének mérését teszi lehetővé, segít a kutatási trendelemzésben (tehát figyeli, hogy az adott tematika publikációi növekvő vagy csökkenő mennyiségű hivatkozást kapnak-e, illetve hogyan változik az adott területre kiírt kutatási pénzek összege). Hasznos a lehetséges partnerek vagy versenytársak azonosításában, valamint megmutatja a legígéretesebb kutatási irányokat is.

A Spotlight tudástérképéből kiderül, hogy az adott kutatási területen kik a főbb szereplők, mennyiben húzóágazat a választott terület, hogyan változott ez az elmúlt néhány évben, valamint hogy kik az adott kutatások legfontosabb kutatói. Az eszköz alkalmas a kutatók munkájának hiteles mérésére, visszacsatolására és nemzetközi összehasonlítására. Így az alkalmazás az egyetem befektetési stratégiájának, kutatás-kontrollingjának, humánerőforrás-fejlesztésének és nemzetközi kooperációjának egyaránt fontos adatokkal szolgálhat.

Mikulás Gábor, a GM Consulting információs és PR-tanácsadója a megoldás funkcionalitásáról bővebb információkkal is szolgált. Mint elmondta, a rendszer immár azt is lehetővé teszi, hogy az egyetemek kutatási potenciáljait országos szinten összegezze. A döntéshozóknak így lehetősége lesz arra, hogy az adott kutatások jelen potenciálja és versenyképessége alapján fontossági sorrendet állítsanak fel.

Ausztria például a Spotlight által nyilvántartott 80 ezer kutatási területből 20-at határozott meg, melyben esélyt látnak arra, hogy az ország világviszonylatban is a legkiválóbb legyen. A kutatási kínálattal csak olyan országok versenyezhetnek szinte minden területen, mint az USA, Kína, esetleg Nagy-Britannia.

Mecénásfigyelő | Természetesen a vállalati szféra, a marketing és pr-szempont sem hanyagolható el: a kutatási kapacitást kereső vállalatok, partnerkereső egyetemek az alkalmazás segítségével azonosíthatják, kihez érdemes fordulniuk. Az egyetemeknek nem árt tehát tisztában lenniük azzal, hogy a lehetséges megrendelők mit láthatnak egyes projektjeikről.

Az Elsevier ráadásul 2010 első negyedévében az egyes országok kutatási kapacitásait összegző rendszerét is bemutatja, így a nemzetközi befektetők számára iránytűként is használható lesz a rendszer.

Mikulás Gábor szerint a hazai egyetemeken a tesztelés lassan végéhez közeledik. A folyamatot a kutatóegyetemi státusz kapcsán benyújtott pályázatok adminisztrációja jelentősen lassította. Jó hír viszont, hogy a finanszírozó szervezetek által is egyre inkább igényelt külső minősítőrendszer adatainak alkalmazását minden országban most tanulják az egyetemek, tehát Magyarország sincsen lemaradva az alkalmazásban.
 

A Meta elintézné, hogy dinoszauruszok mászkáljanak minden osztályteremben

Még az ősszel megérkezhetnek az oktatási célú eszközök a Quest platformhoz, a gyártó pedig már azt magyarázza, hogy hatékonyabb virtuálisan bejárni egy múzeumot, mint ténylegesen elmenni oda.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.