A Fujitsu nemrég jelentette be, hogy világszerte elindultak a számítási felhő szolgáltatásokkal. Itthon várhatóan jövő évtől vásárolhatnak majd igény szerint számítási és adattárolási kapacitást a vállalatok.
A vállalati informatikai büdzsék szűkebbre szabásával az IT vezetőknek szerte a világon azzal a problémával kell szembesülniük, hogy miként hozhatnának ki többet kevesebb, de legalábbis a korábbihoz hasonló összegből. Eközben egyre gyakoribb elvárás, hogy az informatikai megoldásoknak az üzleti növekedést kell elősegíteniük.

Nem véletlen, hogy az amerikai Gartner piacelemző cég informatikai vezetők (angolul Chief Information Officer - CIO) körében végzett felmérése szerint 2011-ben a rugalmas infrastruktúra fejlesztése és kezelése, a növekedést segítő projektek, illetve alkalmazások nyújtása, továbbá az informatikai költségek további leszorítása áll a vállalati IT stratégiák középpontjában.

A nemzetközi felmérésben a CIO-k a lehetséges "mentsvárak" között első helyen a számítási felhő alapú megoldásokat említették: az utóbbi időben minden jelentős informatikai szállítónál stratégiai fontosságúvá előlépett szolgáltatási modellben az informatikai infrastruktúra egyes elemeit az üzleti igények változásának megfelelő mértékben, közműszerűen tudják igénybe venni a szervezetek. A szállítók ígérete szerint a felhő szolgáltatásokkal a vállalatoknak több erőforrásuk marad arra, hogy a meglévő IT infrastruktúra üzemeltetése helyett az innovációkra fordíthassák figyelmüket.

Globális felhő A közelmúltban a világ harmadik legnagyobb IT szolgáltatója, a japán Fujitsu bejelentette, hogy immár az egész világon elérhető a cég felhő platformjára épülő infrastruktúra szolgáltatása. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy néhány európai országban - így többek között Németországban, Ausztriában vagy Portugáliában - a kiválasztott ügyfelek és partnerek már június elejétől elérhetik a dél-németországi neuenstadti adatközpontból nyújtott szolgáltatásokat.

A Fujitsu szerint a szolgáltatásaik abban különböznek például az Amazonétől, hogy "név szerint ismerik" az ügyfeleiket, amelyek részére megbízható, magas rendelkezésre állású szolgáltatást tudnak nyújtani.

A Fujitsu Technology Solutions cloud üzletért felelős vezetője, Andre Kiehne kérdünkre elmondta: a régió 23 országában, köztük Magyarországon  2012 elejétől lesznek elérhetők a szerver- és adattároló szolgáltatások, amelyek  nem csak a nagyvállalatok számára lehetnek érdekesek, de a kis- és közepes cégek is olyan IT környezetet teremthetnek maguknak, amely eddig csak a nagyok számára voltak elérhetők.

A szolgáltatásokat a vállalatok egy központi szolgáltatási portálon keresztül menedzselhetik, és itt tudják nyomon követni azt is, hogy a felhasznált számítási, illetve tárhelykapacitás mennyibe került. Andre Kiehne hozzátette: a következő hónapokban még várhatóan még több új felhő szolgáltatást jelentenek be. A tervek szerint saját alkalmazásszolgálatásokkal is megjelennének a piacon, de már most is többtucat független szoftverszállítóval dolgoznak együtt, amelyek a Fujitsu platformjára épülve kínálják a szoftverszolgáltatásaikat.

Hibrid modell A közelmúltban a Fujitsu európai központjában, Augsburgban megrendezett Tech Day elnevezésű rendezvényen részletesen bemutatták a cég felhős stratégiáját, amely két pilléren alapul: az infrastruktúraszolgáltatások mellett a vállalatok jelentős része várhatóan a következő években is saját infrastruktúrát tart fenn, amelyet egyre inkább privát felhőben működtet majd. Azaz a különböző alkalmazások már nem egy-egy dedikált fizikai szerveren, hanem virtualizáltan, rugalmasan változtatható erőforrásokon futtathatók.

Annak érdekében, hogy egy vállalat a következő években rugalmasan tudja változtatni, hogy honnan szerzi be az informatikai szolgáltatásait, az iparági sztenderdeken nyugvó, a különböző virtualizációs környezeteket támogató és automatizálható IT infrastruktúrát érdemes kiépítenie - hangsúlyozták a Fujitsu szakemberei.

A Fujitsu cloud menetrendje: a 2010-es üzleti évben a szállító 1,2 milliárd eurót költött a felhővel összefüggő fejlesztésekre

Fujitsu: a következő évtized a felhőszolgáltatásokról szól
Interjú a Fujitsu magyar származású technológiai igazgatójával

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.