Új optikai chipet fejlesztett ki az IBM, amellyel elképesztő adatátviteli sebességrekordot állítottak fel. Persze arra azért senki ne várjon ébren, hogy napokon belül ilyesmivel turbózhatja fel otthoni notebookját.
Az IBM sajtóközleménye szerint a Holey Optochip működő prototípusával egy ma még hihetetlennek számító adatátviteli határt sikerült elérni: másodpercenként 1 terabájt adatforgalmat kezelt le az új lapka. Ez gyakorlatilag egyenértékű azzal, mintha egyetlen másodperc alatt 500 HD felbontású filmet tölthetnénk le, de a technológiai óriás szerint az Egyesült Államok Kongresszusi Könyvtárának összes kötetét tartalmazó webes archívumot is mindössze egy óra alatt kezelné le a most bemutatott szuperchip.

Válasz az adatéhségre Az IBM szerint kifejezetten nagy szükség van a Holey Optochiphez hasonló megoldásokra, hiszen egyre érezhetőbbek az informatikai világban az adatrobbanás hatásai. Rakétaszerűen emelkedik a világon előállított és "fogyasztott" adatok mennyisége, amelynek feldolgozásához egyre erősebb, gyorsabb eszközökre és módszerekre van szükség.



Az optikai kommunikációs megoldásokkal foglalkozó OFCC konferencián, Los Angelesben a napoban fizikai valójában is bemutatkozó prototípus a ma leggyorsabbnak számító, párhuzamos optikai megoldásoknál is nyolcszor gyorsabban képes az adatok mozgatására. Ahogy a névből is következik, a chipben hihetetlenül apró mérete ellenére már nem elektromos áram, hanem optikai impulzusok segítik az adatáramlást, az 5,2x5,8 milliméteres CMOS lapkán 48 mikroszkopikus méretű lyukon keresztül, 24 adó és 24 vevő optikai szenzor segítségével valósulhat meg az eddigi megoldásokat megszégyenítő sebesség. Az új lapka több szempontból is áttörésnek tekinthető, hiszen az adatkezelési sebesség mellett a "zöld informatika" terén is remekel: működés közben mindössze 5 wattot fogyaszt.

Türelem optochipet terem A hírt közlő nemzetközi portálok egy része a sikeres tesztek ellenére óvatosan fogalmaz, hiszen a kapcsolódó kísérletek az IBM-nél már 2008 óta folynak, így a szakértők szerint még több évig tarthat egy sorozatgyártásban is előállítható megoldás kifejlesztése, valamint integrálása az informatikai eszközökkel. Tény azonban, hogy a Holey Optochip prototípusa az IBM szerint már olyan alkatrészekből készült, amelyek gond nélkül beszerezhetők a mai kereskedelmi forgalomban, és előállításához sem kellett olyan speciális megoldásokat felhasználni, amelyekhez újra kellene tervezni az alkatrészgyártó gépsorokat.

Ennek ellenére a techvállalat közleménye szerint is csak a következő évtized elejére várható a technológia valódi, kereskedelmi bevezetése. Az Optochip alapján elkészülő megoldásokat elsőként szuperszámító- gépekben, HTC fürtökben és adatközpontokban alkalmazhatják majd.

Támad az x86-os szerverek új generációja
Egyre nagyobbat durran a digitális adatrobbanás [infografika]

Mégsem annyira önálló a Sora videógenerátor, mint ahogy azt gondolnánk

Az egyik népszerű Sora-klip kapcsán újra kiderült, hogy a mesterséges intelligencia sosem annyira penge, mint ahogy azt a fejlesztők el akarják hitetni a közönséggel.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.