A múlt héten bejelentett Google Compute Engine a vállalat saját adatközpontjaiban hosztolt, Linux-alapú virtuális gépeket biztosít a nagy számítási teljesítményt igénylő feladatokhoz.
A Google "korlátozott előnézetnek" nevezi a a Compute Engine legelső kiadását, amellyel a vállalat is megvetheti a lábát a szolgáltatásként kínált infrastruktúra (Iaas) piacán. Az Amazon, a Microsoft és más szolgáltatók által kínált cloud megoldások lényege, hogy skálázható, a felhasználás arányában fizetendő számítási kapacitást biztosítanak. Bár a Google App Engine eddig is lehetővé tette Java, Python vagy Go alkalmazások építését és futtatását a cég saját infrastruktúráján, a Compute Engine már virtuális gépeket szolgáltat – ez elméletileg azt jelenti, hogy a fejlesztők azt futtatnak majd a Google felhőjében, amit csak akarnak.

Kezdődhet az árverseny  A Compute Engine egyelőre csak CentOS és Ubuntu rendszerekkel működik, amelyek előre konfigurált változatban is rendelkezésre állnak. Mivel a linuxos KVM virtualizáció hatékony felhasználásában a Google együttműködött a Red Hat szakembereivel, valószínű, hogy a Red Hat Enterprise Linux támogatása sem késik túl sokat. Pontos információt azonben sem a RHEL-lel, sem a Windowszal kapcsolatban nem tettek közzé – valószínű, hogy a felhasználás alapján megállapított díjazás ezekben az esetekben alaposan megkavarja a licencelést, ezért hosszabb idő kell a megállapodások előkészítésére.

A Google szerint a Compute Engine a versenytársaknál jóval kedvezőbb ár-teljesítmény arányt kínál. A cég ajánlatai ezen az oldalon érhetők el, és a Microsofttal vagy az Amazonnal összehasonlítva valóban kedvezőnek tűnnek. A négyféle példány (instance) közül a legelső egyetlen virtuális magot kínál 3,75 gigabájt memóriával és 420 gigabájt lokális tárhellyel, óránként 0,145 dollárért. Az Amazonnál óránként 0,16 dollárért 3,7 gigabájt RAM-ot és 410 gigabájt tárhelyet kaphatunk, a Microsoft pedig 0,24 dollárt számol fel egy 3,5 gigabájtos memóriával és 490 gigabájtos tárhellyel konfigurált Windows szerverért.

Hízik a Google felhőplatformja  A Compute Engine-t a Google Cloud Storage és az App Engine társaságában a Google Cloud Platform név alá gyűjtötték, hasonlóan a milliónyi webes készséget összefogó Amazon Web Services-hez. (Ugyancsak a Google Cloud Platform részévé vált a BigQuery analitikai szolgáltatás is, amely nagy adatmennyiségek elemzéséhez nyújt ugyancsak cloud-alapú eszközöket.) A Google külső partnerekkel is erősíti fókuszát a vállalati piacon: jelenleg az OpsCode, a Puppet Labs, a Rightscale, a Numerate, a MapR és a Cliqr integrálja saját menedzsment-szolgáltatásait a Compute Engine-be.

Több forgalmat bonyolítanak az amerikai postát utánzó kamuoldalak, mint az eredeti

Biztonsági kutatók szerint az adathalászatra kihegyezett oldalak általában is hatalmas látogatottságot generálnak, de a tavalyi ünnepi szezonban még az USA nemzeti postájának valódi forgalmát is sikerült meghaladni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.