Bár a hiperlassú ütemben fejlesztett Firefox 4-nek eddig is jó pár bétáját ki lehetett próbálni, a most megjelent Release Candidate az első igazán stabil verzió, amire már valóban érdemes váltani. Nem árt azonban felkészülni pár gyökeres változásra.
Összesen 10 béta kiadás szükségeltetett ahhoz, hogy végre Release Candidate, azaz végleges kiadásra jelölt állapotba kerüljön a Firefox 4. Az RC lényege, hogy ehhez képest a végleges kiadás már szinte semmilyen tekintetben nem változik, hacsak a nagyközönség valamilyen bődületes mértékű hibára nem bukkan. Mielőtt azonban egy erőteljeset kattintanánk a Firefox 4 RC letöltésére, érdemes előre tudni, milyen változásokra kell felkészülni.

Fülek a tetőn Az első módosítás nem lesz kifejezetten megrázó, csak "szokni kell", azoknak ráadásul még kevésbé kell újratanulniuk a Firefox 4 kezelését, akik használtak újabb Opera vagy Chrome kiadásokat. A böngészőfülek (tabok) a legfrissebb divat szerint a címsáv fölé kerültek, amelyet a fejlesztők a böngészési szokásokkal, jobb helykihasználással magyaráznak.


Gyorsfülek Egy ötletes újítás az úgynevezett "alkalmazáslapok" bevezetése: ha vannak olyan böngészőből használt szolgáltatásaink, amelyeket folyamatosan nyitogatunk, a böngészőfülre jobb egérgombbal kattintva alkalmazáslappá alakíthatjuk. Így a teljes szélességű fül helyett a bal felső oldalon egyfajta "gyorsfül" jelleggel jelenik meg a szolgáltatás, melyet innen folyamatosan, kényelmesen elérhetünk.

Egy saját tapasztalat az első napi használat után: bár a legtöbbeknél a Gmail vagy a Facebook a két leginkább "gyorsfülesítendő" lap, arra figyelni, kell, hogy ilyenkor egyes értesítésekről könnyen lemaradunk. Ilyenek a csevegő üzenetek értesítései, vagy az új levelek, üzenetek számlálója, amelyek a teljes szélességű tabon még látszanak, a kicsinyített változaton azonban nem jelzi semmi az újdonságok érkezését.


Füledékenység ellen Szintén apró kedvesség, de hasznos: biztos többekkel előfordult már, hogy a munka hevében, mikor már fél tucat böngészőfül között zsonglőrködünk, figyelmetlenül újra begépelünk és megnyitunk egy olyan oldalt, amelyet már egy másik fül alatt megnyitottunk. Ilyenkor a gépelés alatti első hivatkozásban a Firefox figyelmeztet erre, és ide kattintva, azonnal válthatunk a kívánt lapra.


Szinkróka Ha Firefox 4 fut az otthoni és a munkahelyi számítógépünkön, vagy akár notebookunkon, könnyen összekeveredhetünk az eltárolt könyvjelzők, jelszavak, automatikus űrlap-kitöltések vagy egyéb eltárolt adatok hollétét illetően.

A bal felső, Firefox feliratú menüben elérhető a Firefox Sync szolgáltatás, amely egy fiók regisztrálása után lehetővé teszi, hogy egy felhő alapú megoldás keretében összefésüljük ezeket az elmentett beállításokat és adatokat. Innentől, ha valamelyik gépünkön új könyvjelzőt vettünk fel vagy bármilyen más változtatást eszközöltünk Firefox alatt, csak szinkronizáljuk az adatokat, majd a másik gépünkön tegyük ugyanezt az igazi helyfüggetlenséghez.


Nem édesség, panoráma A korábban Tab Candy néven ismert funkció mostantól Panorama elnevezéssel fut. Ez egy olyan felületet ad, amelyeken előnézeti képekkel ellátott gyorshivatkozásokat hozhatunk létre, csoportokba foglalhatjuk ezeket, és akár egérrel, egyszerű fogd-és-vidd módszerrel rendezhetjük őket kedvünk szerint.


Hol nyílik a micsoda?
Az eddigi Firefox verziókban szépen megszokhatta mindenki, hogy amikor egy hivatkozásra jobb gombbal kattint, az előugró menü első pontja az új ablakban, a második pedig az új lapon történő megnyitást teszi lehetővé. Úgy tűnik, a Mozillánál valamiért szimpatikusnak találták a Chrome fordított logikáját, így mostantól a Firefoxban is az új lap van felül, az ablak pedig másodikként szerepel - aki megszokta a régi módszert, egy ideig biztosan új ablakokat fog nyitogatni itt-ott...

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.