Összegyűjtöttünk pár gyakran elhangzó kérdést a Microsoft új operációs rendszerének hivatalos startja előtt: hogyan és mennyiért frissíthetünk, lehet-e 8 helyett RT, és milyen gép kell a futtatásához?
Mielőtt új területre merészkedünk, először tájékozódunk, körülnézünk - legalábbis az ilyen hozzáállás a helyes például operációs rendszerek frissítése előtt is. Olyan kérdésekre próbálunk most egyszerűen válaszolni, amelyeket jobb még a Windows 8 megvásárlása és a régi rendszer leváltása előtt tisztázni. A mostani cikk az alapokkal kezd, ám ha önnek is akadnának kételyei vagy pontosítandó témái, kérdezzen a hozzászólások között, mindenre igyekszünk megkeresni a választ.

Pontosan milyen Windows verziókról lehet frissíteni? A Microsoft hivatalos blogbejegyzése szerint Windows XP, Vista és 7 tulajdonosok egyaránt élhetnek a frissítés lehetőségével. Ilyenkor a teljes változatnál olcsóbban juthatnak hozzá az új rendszerhez, és telepítéskor nem vész el a korábbi rendszerben használt szoftverek és beállítások legnagyobb része. A Microsoft meghatározása szerint a Windows 7-ről és Vistáról frissítőknek gyakorlatilag minden adata és beállítása megmarad, az XP-t felújítók viszont csak a fájlok túlélésére kapnak garanciát.



Akkor most október végéig ne is vegyek windowsos gépet? ■ 
A Microsoft speciális "last minute" akciója alapján, ha 2012. június 2. és 2013 január 31. között valaki Windows 7-et futtató számítógépet vásárol, mindössze 4500 forintért jogosult Windows Pro rendszerre frissíteni. Ehhez regisztrálni kell a magyarul is "beszélő" windowsupgradeoffer.com weboldalon 2013. február 28-ig, majd az e-mailben kapott útmutató szerint folytathatjuk a kedvezményes vásárlást és az új rendszer letöltését.

Ha korábban vásárolt windowsos gépem van, mit tegyek?
Szerencsére ekkor sincs minden veszve, a Windows 8 frissítés ekkor is kifejezetten olcsón, 39,99 dollárért (alig 9000 forintért) lesz elérhető letölthető formában. Ugyan ezt az akciót hivatalosan még nem erősítették meg Magyarországon, a Microsoft szerint világszerte 131 országban lesz lehetőség az olcsó frissítésre, amelyből szinte biztosan nem marad ki hazánk sem. A pontos árszabásért és a frissítés módjáért érdemes a Microsoft közleményeit (vagy a Bitport kapcsolódó híreit) figyelni.

Letöltés helyett választhatok fizikai adathordozót? Elvben igen, a nemzetközi változat esetében a vételáron felül 15 dollárba (és a postai díjakba) kerül a DVD, szitne biztos, hogy ehhez hasonló árszinten itthon is elérhető lesz ez a lehetőség.



Honnan tudom, hogy a gépemen fut-e a Windows 8? Alapvetően, ha a gépen Windows 7 fut jelenleg, szinte biztos a siker. Az előnézeti változat futtatásához a Microsoft annak idején 1 GHz-es, vagy gyorsabb processzort, 1 GB (64 bites verzió esetén 2 GB) memóriát, 20 gigabájtnyi szabad merevlemez-tárhelyet, valamint WDDM 1.0 vagy jobb meghajtóval rendelkező, DirectX 9 kompatibilis grafikus vezérlőt javasolt. A perifériák és alkatrészek megfelelőségének ellenérzésére érdemes a Windows 8 Compatibility Centerben kutakodni, ahol egyre bővülő listából keresgélhetjük ki, hogy gépünk hardvereit felismeri-e az új rendszer. A frissítés telepítésének megkezésekor egyébként szintén kapunk egy részletes kompatibilitási jelentést, hogy még utolsó pillanatban is felfedezhessünk valamilyen nem megfelelő komponenst.

Frissíthetek Windows RT-re? Nem, ennek több akadálya is van. Egyrészt a Windows RT alapvetően az ARM chipkészlettel működő eszközökre, főként tabletekre és ultrahordozható eszközökre optimalizált Windows 8 verzió, ezért az Intel vagy AMD processzorokra épülő windowsos gépeken egyáltalán nem is működne. Másrészt a Windows RT önmagában nem kerül forgalomba, tehát nem vehetjük le a polcról és nem tölthetjük le pénzért, hogy más rendszert futtató tabletünkre telepítsük. Az RT-s eszközök kizárólag előre telepített formában érkeznek majd.

Lefelé is lehet majd váltani Windows 8-ról
Már előjegyezhető a 4500 forintos Windows 8 frissítés
Sokan már legálisan tölthetik a végleges Windows 8-at

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.