Még a lelkiismeretesebb dolgozók is rengeteg időt pazarolnak olyan tevékenységekre, amelyek károsan hatnak a termelékenységükre. Szerencsére erre is létezik megoldás ingyenes és fizetős alkalmazások formájában.
Egy idei felmérés szerint a munkanapból a dolgozók többségénél körülbelül egy óra megy teljesen kárba az őket ért - jellemzően digitális - impulzusok miatt. Bár az adat nyilvánvalóan nem feltétlenül igaz minden munkahely minden munkavállalójára, arra mindenképpen elég, hogy felhívja a figyelmet a digitális zaj produktivitást károsító voltára.



A koncentrálni kívánók számára összegyűjtöttünk néhány alkalmazást, amellyek rákényszerítik a munkára azokat is, akik önszántukból nem képesek "lejönni a szerről", azaz közösségi oldalakat futtatnak a háttérben, rendszeresen híroldalakat vagy vicces leveleket olvasgatnak munkaidejükben.

Dolgozni szabad! A Macen és windowsos környezetben is futtatható Freedom nem sokat foglalkozik a részletekkel, hiszen az általunk indított időintervallum alatt nemes egyszerűséggel elvág minket az internettől. Akik meggondolnák magukat, azok maximum a gép újraindításával tudják ismét elérhetővé tenni a webkapcsolatot. Az ingyenesen kipróbálható, ám végleges használatra 10 dollárért kínált program tehát tulajdonképpen ugyanazt csinálja, mintha a felhasználó manuálisan lekapcsolná magát a netről. Ennek ellenére láthatóan komoly rajongói körrel bír, és többek között olyan nagynevű írók használják lelkesen, mint például a Pop, csajok, satöbbi szerzője, Nick Hornby, vagy a számos üzleti sikerkönyvet jegyző Seth Godin.

Egy munkaórát
pazarol el naponta a dolgozók többsége a zavaró impulzusok és digitális zaj miatt.
A Freedom testvére, az Anti-Social program már egy fokkal szofisztikáltabb megoldást kínál azzal, hogy csak a legnépszerűbb közösségi médiás oldalakat tiltja le. Ehhez a felhasználó egyedi webcímeket is hozzáadhat, miközben a tiltó listán nem szereplő oldalak teljesen normálisan elérhetőek maradnak. Ez az alkalmazási is ingyenesen kipróbálható, ám utána 15 dollárt kell kiadnunk érte. Ráadásul Windows alatt egyelőre nem fut, csakis OS X 10.4 és újabb oprendszereken.

Szintén csak Apple gépekre szánták, viszont teljesen ingyen van a SelfControl. A program segítségével a bejövő ésvagy kimenő leveleket illetve konkrét weboldalakat is le lehet tiltani, miközben az internet többi része elérhető marad számunkra. A SelfControlt egy művész megrendelésére készítette egy programozó, amelynek forráskódja teljesen nyilvános, és bárki által módosítható.

A hónap dolgozója Az előbbi megoldáosknál lényegesen összetettebb lehetőségeket kínál a windowsos és maces környezetben is futtatható RescueTime. A szoftver a háttérben futva folyamatosan monitorozza aktivitásunkat, és akár figyelmeztető üzeneteket is küld, ha megközelítjük az általunk megszabott időt, amit nem kifejezetten munkához szükséges oldalakon töltöttünk aznap. Az egyetlen felhasználót figyelő, alapfunkciókkal bíró változat ingyenes, de az igazából érdekes részek a fizetős változathoz kötődnek.


Utóbbinak csoportokra igénybe vehető változata van, melyet a fejlesztő közlése szerint olyan cégek is használnak, mint például a Twitter, a Dropbox és az eBay. Ebben már nem csupán az aktívan megnyitott weboldalakkal töltött időt, hanem a dokumentumokat is lehet figyelni. Részletes elemzéseket, grafikonokat kapunk a dolgozók produktivitásáról.

Egyfajta automatikus (ön)szabályozóként a felhasználók információt kapnak tevékenységűk hatákonyságáról a cég átlagos teljesítményével összehasonlítva. Egy öt felhasználóig használható csomag havi 70 dollárba kerül, ami vélhetően még a rendkívül alacsony magyar fizetések mellett is busásan megtérül, ha akár csak heti egyetlen munkaórát tudunk ezzel hasznossá tenni dolgozónként.

Az érem két oldala A fenti alkalmazásokra egy tökéletes világban persze nincs szükség. Egy ilyen álomvilágban a dolgozó felfogja, hogy a munkája (és a fizetése) közvetlen összefüggésben van az általa nyújtott teljesítménnyel, miközben a másik oldalon a munkaadó megérti, hogy nem lehet napi nyolc órában százszázalékos figyelemmel dolgozni, így hosszú távon akár hasznos is lehet, ha egy komoly feladat elvégzése után a kolléga öt-tíz percet azzal tölt, hogy megrendelje a nappalijába az új függönyt.

Ezt a fajta idális egyensúlyt azonban nehéz önkéntes módon elvárni vagy fenntartani, ezért mindenképpen azt javasoljuk, fontoljuk meg a számítógépes segítség lehetőségét.

Mennyibe fáj a munkahelyi zűrzavar? [infografika]
Jó munkához nem kell irodai patkánynak lenni

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.