"Ó jaj, hogy eltűnt minden" - írta már nyolcszáz éve a német költő, Walther von der Vogelweide, pedig ő még biztosan nem látta a Windows 8 megújult felületét.
Hol a Start menü? Már megint mit csinál a Windows gomb? Honnan látom, milyen programokat használhatok? Miért villognak azok a furcsa kockák a képernyőn? Azok, akik megszokták a Windows 95 óta viszonylag hagyományelvűen megőrzött Windows-kezelőfelületet, minden bizonnyal úgy állnak a megújult felülettel támadó Windows 8 előtt, mintha hirtelen egy ismeretlen őserdőbe teleportálták volna őket, és mindenféle segédeszköz nélkül kéne hazatalálniuk. Semmi sem ott van, ahol eddig volt, és nem úgy működik, mint ahogy korábban tette. Az alábbiakban egyfajta első gyorssegélyként mutatunk be pár alapvető tudnivalóta hagyományos PC-ken és notebookokon próbálkozók számára.

Rejtőzködő Start menü Az eddigi Windows verziókban a legtöbb felhasználó számára a programok és funkciók eléréséhez a Start menü volt az alfa és omega. Így a legfeltűnőbb talán az, hogy sem a csempékkel tarkított alapfelületen, sem pedig a Windows gombbal (vagy a Desktop csempére kattintva) előhívható régies(ebb) felületen nem találjuk a bal alsó sarokban a jól ismert "gombócot".

A Start menü nem tűnt el, csak átalakult: mindkét felületen a jobb oldalon bújt el, csupán az egeret kell a képernyő jobb széléhez húznunk. Az eredmény a Metro felületen így néz ki:



A hagyományőrző felületen ugyancsak jobbra kereshetjük a Start menüt:



Az előbukkanó sáv elemei persze szintén megváltoztak, de viszonylag könnyen hozzászokhatunk a használatukhoz. Ráadásul nem feltétlenül kell egérrel kotorásznunk, alkalmazhatunk gyorsbillentyűket is az egyes funkciókhoz.

Mit is akartam? Az új Start menü tetején egy keresés ikon (illetve a Microsoft új terminológiája szerint "charm" csücsül. Erre egérrel is kattinthatunk, de a keresés funkciót a Windows gomb + Q kombinációval is előhívhatjuk. Itt elkezdhetünk beírni valamilyen kifejezést, és máris megjelennek az adott karakterláncot tartalmazó programok, alkalmazások és egyéb elemek, amelyeket egy kattintással el is indíthatunk. A keresést finomíthatjuk aszerint is, hogy alkalmazást, beállítási lehetőséget vagy fájlt keresünk.



Hol nyílik a motorház? Az új Start menüben található a rendszer beállításainak ikonja is, amelyhez szintén tartozik billentyűkombináció, méghozzá a Windows gomb + I. Kétféle funkcionalitást érhetünk el attól függően, melyik felületen nyitjuk meg ezt az almenüt, a Metro felülete alapból kissé kevesebb beállítást engedélyez, ezeket is főként a csempékkel kapcsolatban:



A régi felületen viszont elérhető néhány olyan funkció, amely ismerős lehet a korábbi Windowsok felhasználóinak, például a teljes értékű Vezérlőpultot is innen kattinthatjuk le.



Mindkét felületen megtalálunk viszont pár gyors funkciót, például a hálózati beállításokat, a hang- és fényerő szabályzóját, az értesítések beállítását, a beviteli nyelvet és a leállító, hibernáló, újraindító lehetőségeket.

Ne villogj már! Ugyan a Windows 8 egyik nagy újdonsága, hogy a statikus ikonok helyett az adott alkalmazásból származó információkat villogtató csempékre épül a Metro felület, az is érthető, ha sok ilyennel telepöttyözött kijelzők már szembántóak lehetnek. Jobb egérgombbal kattintsunk a minket zavaró csempére, és a felbukkanó menüben máris átállíthatjuk a méretét, letilthatjuk aktív állapotukat, vagy el is távolíthatjuk őket.



Itt sincs menü, ott sincs menü Ha elindítunk egy Metro stílusú alkalmazást, szintén nagyot nézhetünk, hiszen a friss stílus lényege épp az, hogy mindenféle látható menü és egyéb elem nélkül, az egész kijelzőt kitöltve használhatjuk a szoftvereket. Ha azonban ezek beállításait vagy bonyolultabb funkciókat szeretnénk előhívni, az adott app felületétől függően a képernyő valamelyik szélére húzott egérrel, vagy a Windows gomb + Z paranccsal előhívhatjuk a rejtett menüsort.



A legigazibb multitask Bár a Windowsok története már jó ideje a szinkronban futtatott programokról szól, eddig legfeljebb úgy nézhettük, kezelhettük ezeket egyidejűleg, hogy ablakban futtattuk a különféle programokat és egymás mellé rendeztük őket. Most, ha elindítunk egy alkalmazást, és megnyomjuk a Windows gombot, visszakerülünk a Metro felületre - a futó programok között ilyenkor a jól ismert Alt+Tab kombinációval válthatunk, de az egeret a képernyő bal széléhez húzva is előtűnnek a futó appok előnézeti képei, ahol kattintással válthatunk. Új és kényelmes funkció azonban, hogy egy épp futó Metro program esetén a balra felbukkanó listából "fogd-és-húzd" módszerrel is kiszedhetünk egy másik programot, amelyet ha nem a képernyő közepére, hanem valamelyik szélére húzunk, egy "osztott teljes képernyős" módot kapunk - ilyenkor mindkép app "teljes-szerű" módban fut, a kettő közötti határvonalat pedig szabadon húzhatjuk jobbra-balra, ahogy nekünk a legkényelmesebb.



Mindent tudni akarok! Egy apró könnyítés azoknak, akik a rendszer minden részét át szeretnék látni és belekontárkodni a lehető legtöbb megoldásba: a régi felületen, épp a Start gomb egykori helyén lévő kis helyre jobb egérgombbal kattintva egy kellemes méretű "power user" menü bukkan elő, ahol egy tonna rendszerfunkciót indíthatunk el. Már-már a régi Start menü érzete tér vissza...



Gombháború ellen Végül beszúrjuk a Windows fejlesztői blogon megjelenő "térképet", amely a Windows 8 összes jelenlegi billentyűkombinációját tartalmazza. A kattintásra új ablakban, teljes méretben megnézhető listából mindenki megtanulhatja a gyorsgombok közül számára érdekeseket.



Tölthető a Windows 8 kvázi-végleges változata
A Dell sem lelkesedik a Windows 8-ért
Nem minden Windows 8 lesz Windows 8

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.