Az Intel már évek óta keresi a fogást a mobilpiacon, de az eddigi óvatos próbálkozások után az idei évben okostelefonokba és tabletekbe bújtatva is támad. Nemzetközi sajtóinformációk szerint a processzorgyártó már a jövő héten mindent megmutat.
Az Intel első kísérleteiben az operációs rendszer felől igyekezett befurakodni az okostelefonok világába: a gyártó 2010-ben hivatalosan is partneri viszonyba került a Nokiával a Linux-alapú MeeGo mobil operációs rendszer fejlesztésére. A MeeGo furcsa sorsa azóta közismert, a Nokia a Windows Phone elkötelezettségei miatt egyetlen telefon megjelentetése után kihátrált a fejlesztés mögül.

A mobilpiac hardveres meghódítására azért kellett várniuk, mert bár nagy sikereket értek el alacsony fogyasztású Atom processzoraikkal a netbookok és kis teljesítményű mindent-az-egyben PC-k körében, a chipek eddigi változatai nem voltak alkalmasak a kis méretű mobilokhoz és tabletekhez alkalmazkodni. Mostanáig.


Medfield alapú tesztkészülék - a valódi termékek már tavasszal megjelenhetnek

Lóherés ösvényen A Medfield kódnevű Atom chippel felszerelt referencia-készülékekkel már működés közben is megmutatta a gyártó, hogy gyors, megbízható androidos eszközök építhetők a processzor köré. A január 10-én startoló Consumer Electronics Show-n viszont állítólag már a következő Atom-generáció, a Clover Trail névre hallgató lapka dolgozik majd a demó-tabletekben, amelyek Android mellett már a Windows 8 legfrissebb előnézeti változatát is futtatják majd.

A bemutatót követően az első kereskedelmi forgalomban kapható Intel-alapú tabletek és okostelefonok még az idei év első felében elérhetőek lesznek. Táblagépek terén biztosnak látszik, hogy a Dell és a HP az elsők között jelentkezik majd Clover Trail processzoros eszközökkel, míg okostelefonok terén egyes források az LG nevét emlegetik.

A verseny jó dolog Az eddig is gyors ütemben növekedő mobilpiac idén még nagyobb lökést kap attól, hogy processzor-platform terén kétszereplőssé válik - idézi az amerikai Computerworld a Mercury Research vezető elemzőjét. Dean McCarron szerint az eddig kizárólag ARM architektúrára épülő eszközök kora után a PC-s szegmensből nagy erőforrásokkal és tapasztalati tőkével érkező Intel felkavarja az állónak így sem mondható vizet.

A Windows 8 érkezése szintén a legjobbkor történik ahhoz, hogy a teljes mobil szegmens pezsgésben maradjon. Bár az új Microsoft operációs rendszer már azért is elindul a PC-k irányából a tabletek felé, mivel az ARM processzorokkal szerelt eszközöket is támogatni fogja, az Intelnek szintén aranybánya lesz a Windows 8-as tabletek által nyújtott lehetőség. A rendszer ugyanis két külön változatban jelenik meg ARM illetve Intel chipekre, és a félig-meddig megerősített hírek szerint az ARM-ra optimalizált változaton nem futnak a korábbi inteles Windows verziókra írt szoftverek.

Akik tehát új Windows-t és tabletet szeretnének egyszerre, viszont fontos számukra a korábbi szoftverek használatának lehetősége, máris az Intel kasszájába csengetik be az új eszköz vételárát.

Támadnak az Intel processzoros mobil eszközök
A Windows 8 tényleg nem lesz kompatibilis önmagával
Januári mobileső a CES-en

A címvédő visszavág Természetesen eközben az ARM-alapú lapkák gyártói, a Qualcomm, a Texas Instruments és az Nvidia sem pihen, értelemszerűen az új, többfrontos helyzet őket is felrázza. Az elemző szerint ezek a gyártók meglévő mobilpiaci hátterüket tudják kihasználni, amely az Intelnek még nem áll rendelkezésre: a mai legfontosabb gyártók mindegyike jól működő ARM-alapú modelleket ad ki már évek óta, az ennek megfelelő tapasztalatokkal és gyártási háttérrel.

Tesztek szerint ráadásul a Medfield chip egyelőre még mindig több áramot fogyaszt, mint az ARM processzorok, ami a gyorsan merülő, ám csak alkalomszerű töltéshez kötött okostelefonok és tabletek esetén kritikus.

Egyes vélemények szerint viszont a végfelhasználók, főleg a továbbra is Androidot használó okostelefonosokat nem igazán érdekli majd, milyen processzor ketyeg a készülékben mindaddig, amíg a teljesítmény jó és az akku sokáig bírja - a végső győzelem tehát továbbra is attól függ, melyik gyártó szolgálja ki leghatékonyabban a készüléket és a rendszert, amit a felhasználó a kezében tart.

Lecsapott az FBI az alvilági online bazárra (megint)

A hekkerek körében igen népszerű BreachForums oldalát egyszer már megszerezte a hatóság, de az rövidesen újraindult. A mostani akcióval a fórum mellett annak Telegram-csatornája is az FBI irányítása alá került.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.