Egyre többen térnek át mostanában valamilyen okostelefonra, ám ezeket pont a sokféle funkció és lehetőség miatt időbe telik személyre szabni, beállítgatni, megismerni a lehetséges buktatókat. Ezért állítottunk össze egy rövid útmutatót az ajánlott első lépésekről.
Amikor kicsomagoljuk és bekapcsoljuk új androidos telefonunkat, mindenképpen egy fokkal nehezebb dolgunk lesz, mint egy hagyományos készülék esetében, ahol elég volt csupán pár alapfunkciót beállítani. Más irányból megközelítve: vannak olyan, szinte kötelező jellegű első lépések, amelyek nagyon fontosak ahhoz, hogy a szép, új, mindentudó telefonunk funkcionalitása ne váljon átokká.

Számoljunk az adatokkal! Az Android egy internetre tervezett telefonos rendszer: ezt mindenképpen figyelembe kell vennünk. Ez tehát azzal jár, hogy adatokat fogadunk és küldünk, frissül az e-mail alkalmazás, a készülék a háttérben információkat továbbít a helyzetünkről, frissíti az alkalmazásokat és megannyi egyéb módon kommunikál valamilyen adathálózaton keresztül. Persze ezt lehet hagyni is, de csak akkor, ha valamilyen izmos mobil internetes csomagra fizetünk elő a szolgáltatónknál - a hagyományos 100, 200 megabájtos havi adatforgalmat engedélyező csomagokkal azonban nagyon fontos a telefon adatkezelésének megrendszabályozása.

Amikor a telefont először bekapcsoljuk, máris érdeklődik: szeretnénk-e beállítani meglévő Google-fiókunkat, amelynek levelezését, naptárbejegyzéseit és egyéb adatait máris elkezdené átszipkázni a készülékre. Nem kötelező ezt rögtön az induláskor végigcsinálni, és ha módunk van rá, ne is tegyük! Akinek ugyanis lehetősége van valamilyen vezeték nélküli internetes hálózatra csatlakozni (például az otthoni vagy céges Wi-Fi routerre), inkább ezen keresztül végezze el a szinkronizálást. A Wi-Fi a legtöbb esetben eleve gyorsabb, mint a 3G, ráadásul nem is generál semmilyen plusz költséget a telefonszámlánkon.


A bal oldali képen pár hasznos widget látható a főképernyőn: a háttérben
futó alkalmazásokat bezáró Advanced Task Killer, vagy épp az adatkapcsolatokat
egyetlen gombnyomásra engedélyező vagy letiltó kisalkalmazás. A jobb oldalon
látható kis menüt a felső információs csík nyomva tartásával, majd lehúzásával
hívhatjuk elő, a Wi-Fi, Bluetooth, vagy a GPS modul itt is letiltható.

Lépjünk be tehát az Android beállításai közé: ezt a legtöbb készüléken a bal (hardveres) gombbal megnyíló almenüből választhatjuk ki, vagy a középső gombbal előhívható alkalmazáslistában keressük meg, a rendszer alapértelmezett nyelve szerint Beállítások vagy Settings néven.

Itt a "Wireless beállítások" menüpontban kapcsolhatjuk be a telefon Wi-Fi modulját, alatta pedig részletesen kiválaszthatjuk, melyik vezeték nélküli hálózatba szeretnénk belépni, az esetleges jelszót is itt adhatjuk meg. Ez utóbbira csak legelső alkalommal lesz szükség, a telefon megjegyzi az információkat és ha ugyanezen a helyen szeretnénk ismét Wi-Fit használni, automatikusan csatlakozik majd a már ismert hálózatba.


A Beállítások menü egyik elérési módja: a középső gombbal előhívható
alkalmazáslistában választhatjuk ki az ikont.



A vezeték nélküli hálózatok csatlakozásához először engedélyezzük a
lehetőséget, majd a listából válasszuk ki a megfelelő hozzáférési pontot.

Szinkronban a világgal
Ha tehát csatlakoztunk a vezeték nélküli hálózatra, vagy rendelkezésünkre áll egy bombabiztos sávszélességű és sokat megengedő mobilnetes előfizetés, kezdhetjük a szinkronizálást. A Beállítások menü "Fiókok és szinkronizálás" pontjában megadhatjuk Gmail fiókunk adatait, a készülék ezek után automatikusan letölti utolsó leveleinket, frissíti naptárbejegyzéseinket, és kontaktlistában is megjeleníti a Gmail partnerek információit. Ha további alkalmazásokból is szeretnénk kapcsolatokat importálni, érdemes az AddressBook for Android nevű alkalmazást letölteni, amely képes szinkronizálni és összekötni a Facebookon, Twitteren vagy egyéb helyeken felvett ismerőseinket is a telefonban elmentett nevekkel és telefonszámokkal.

Leteszteltük az alternatív androidos böngészőket
Könnyebbé vált az androidos mobilok összehasonlítása
Fejlesszen Android-alkalmazást, akár percek alatt!

Ria, ria, memória! Az Android multitaskos rendszer, tehát egyszerre több alkalmazás is futtatható. Ilyenkor, ha egy új programot indítunk el, a régi a legtöbb esetben "félig felfüggesztett", vagy akár teljesen aktív állapotban ugyanúgy működik tovább. Ez persze egyrészt jó dolog, hiszen könnyen átválthatunk rá újra, ám egy idő után ezek feltorlódnak, a telefon memóriája lassacskán megtelik, és a készülék egyre lassabban, akadozóbban működhet.

Épp ezért érdemes letölteni a szintén ingyenes Advanced Task Killer Free alkalmazást. Ez a kis program önmagában arra képes, hogy futtatásakor megmutatja, milyen programok aktívak épp a memóriában, és akár egyenként kilőhetjük ezeket. A leghasznosabb azonban akkor lehet, ha widgetként, azaz beépülő segédként feltesszük a telefon munkaasztalára (a hardveres bal gombra előugró listából válasszuk a Hozzáadás, majd a Widgetek pontot). Ilyenkor a kis zöld droid ikonra bökve azonnal kitisztul minden háttérben futó alkalmazás, megjelenik a felszabadított memória mérete, és "tiszta lappal" indíthatunk egy újabb szoftvert.


A bal oldali képen épp megnyomtuk az Advanced Task Killer ikonját: alul máris
látszik az üzenet, mely szerint 11 háttérben futó alkalmazást állítottunk le, és
jelentős memóriát szereztünk vissza. A jobb oldali kép egy friss SMS, amely
az adatkommunikációval kapcsolatos problémára adhat választ: a Telenor
a 200 megabájtos mobilnetes csomagomat azonos havidíj mellett 500MB-ra
bővítette, így talán kicsit nyugodtabban garázdálkodhatok a 3G-n is...

Widgetek tonnaszám Érdemes az Android Market widget-kínálatában jobban is elmélyedni, hiszen megannyi ingyenes beépülő érdemli meg a letöltést. A munkaasztalra helyezhető például a Wi-Fi vagy a Bluetooth, esetleg a 3G adatforgalom azonnali letiltását és újra engedélyezését egy mozdulattal előidéző gomb, elemlámpa (amely a telefon kijelzőjét kapcsolja teljes fényerőre, hogy sötét szobákban se menjünk neki semminek), vagy épp időjárási információkat megjelenítő segéd, egyszerű jegyzettömb, és megannyi egyéb hasznosság.

Ha pedig mindent letöltöttünk, szinkronizáltunk, ne felejtsük el kikapcsolni a telefon egyes moduljait, amiket épp nem használunk: a Wi-Fi modul ugyanis elég sok energiát fogyaszt, ráadásul ha bekapcsolva hagyjuk akkor is, ha mozgásban vagyunk, folyamatosan "erőlködni" fog majd, hogy új hálózatot találjon, a telefon pedig vízbe dobott üllő sebességével merül majd. Ugyanígy a GPS modult sem kell bekapcsolni akkor, ha nem használjuk a helymeghatározással kapcsolatos alkalmazásokat, ez is erősen csökkenti az akku üzemidejét.

Ha pedig tudjuk, hogy jó pár óráig csak telefonálásra használjuk majd a készüléket, a 3G adatkommunikációt is lekapcsolhatjuk: ez ugyebár egyébként is hasznos a fent tárgyalt költségek szempontjából, ennyi kikapcsolt eszközzel azonban a telefon üzemideje akár több napra is megnőhet.

Kínában már tudnak valamit az Apple MI-s szervercsipjéről

A pletyka forrása egy Weibo-felhasználó, aki korábban is bizonyította: jó helyekről informálódik Apple-ügyekben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.