Kétfordulós nemzetközi árverésen dőlhet el, megjelenik-e negyedik szereplő a hazai mobilpiacon, vagy pedig a jelenlegi szolgáltatók között osztják fel a negyedik generációs szélessávú szolgáltatásokat lehetővé tévő frekvenciablokkokat.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Hivatala nemzetközi árverést hirdet a 900 megahertzes frekvenciasávon nyújtható rádiótávközlési szolgáltatáshoz kapcsolódó frekvenciahasználati jogosultságra  - tette közzé a hivatal a csütörtöki Hivatalos Értesítőben. Az árverés részleteiről pénteken tartanak nemzetközi sajtótájékoztatót.

A 900 megahertzes sávban több frekvenciablokk kizárólagos jogosultságának megszerzésére lehet pályázni, GSM-, IMT/UMTS, WiMAX- vagy LTE-rendszerű elektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtására. A meghirdetett sávok elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására használhatók. A 900 MHz-es és 1800 MHz-es sávokban keskeny és szélessávú, a 2100 MHz-es sávban szélessávú rendszerek valósíthatók meg.

Két fordulóban A frekvenciák felosztására vonatkozó keretszabályozás alapján a 900 megahertzhez (MHz) tartozó frekvenciatartományok értékesítése során a jelenleg szabad 10,8 MHz-nyi frekvenciablokkból az első fordulóban 5 MHz-re csak olyan szolgáltató licitálhat, amely eddig nem volt jelen a hazai mobilpiacon.

Az árverésen a GSM sávban 10,8 Mhz szabad frekvenciára lehet pályázni

Ennek nyertese 3 darab 1800 MHz-es és 3 darab 2100 MHz-es frekvenciablokk opciós vételére is jogosult. Sikeres első forduló esetén ezzel egy negyedik versenyző jelenhet meg a hazai mobilpiacon. Ha erre az frekvenciablokkra nem érkezik az állam számára elfogadható ajánlat, akkor az a második fordulóban teljes egészében felosztható lesz a három jelenlegi szolgáltató között.

A meghirdetett blokkok


Az 5 megahertz szélességű "A" frekvenciablokk kikiáltási ára nettó 4 milliárd forint. Az 1 megahertz szélességű "B" frekvenciablokkokat egyenként 700 millió forintért, a 0,8 megahertz szélességű "C" frekvenciablokkot 560 millió forintért hirdette meg a kiíró. Amennyiben az első forduló eredménytelenül zárul, a második fordulóban ismét lehet licitálni a frekvenciablokkokra.

Az „A” blokkot elnyerő új piaci szereplő az 1800 MHz-es és 2100 MHz-es sávban is vásárolhat további blokkokat


Új szereplő léphet be a hazai mobilpiacra
30 milliárd forintért fejleszti mobilhálózatát a Magyar Telekom
Telenor: 2012 nyarától jön a 4. generációs mobilszolgáltatás
Vodafone-Huawei: együtt gyorsulnak Magyarországon


Az árverésre a jelentkezéseket 2011. október 20-án kell benyújtani, a részvételi díj nettó 40 millió forint. Az árverési eljárás tervezett lezárása 2011. december 12. de a győztesek nevét már november 22-én nyilvánosságra hozzák. A frekvenciahasználati jogosultság idõtartama minden elnyert, illetve megvásárolt frekvenciablokk esetében egységesen a frekvenciahasználati jogosultság megszerzésétõl számított 15 év - derül ki a hirdetményből.

Minden lehetőség adott
Korábban egy potenciális új szereplő, a hazai tulajdonú Btel jelezte, hogy pályázni kíván a frekvenciablokkokra, de nem kizárt, hogy külföldi szolgáltatók érdeklődését is felkelti a tender.

A Business Telecom Kft. (BTel) pénteken közleményt adott ki, amelyben Takács Krisztián, a cég ügyvezető igazgatója úgy nyilatkozott: "A BTel meglátása szerint a mobilkommunikációs infrastruktúrának mindenképpen a következő szintre kell lépnie ahhoz, hogy hatékonyan lépést tartson a fogyasztói igényekkel, az adatforgalom növekedésével, miközben biztosítania kell a zavartalan szolgáltatást. Szintén kiemelten fontos a verseny élénkítése, mely a fogyasztók számára további előnyös változásokat indukál a hazai távközlési piacon."

A nyilatkozat szerint "a BTel úgy ítéli, az új mobilfrekvenciákra kiírt mostani pályázat minderre olyan lehetőséget biztosít, melynek keretében a piaci szereplők kidolgozhatják azt a konstrukciót, amely egyszerre szolgálja a piac fejlődését és a fogyasztók érdekeit."

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.