A mobilszolgáltatók a gépek közötti adatkommunikáció felől remélik a nagy üzletet. A globális piac nagysága 2012-ben elérheti a 13 milliárd dollárt.
Információhiány miatt sok helyen egyáltalán nem, vagy rossz módszert választva próbáltak meg védekezni a természeti csapás ellen – ez volt a néhány hete Magyarországon végigsöprő árvíz egyik tanulsága. Néhány év múlva viszont a hazai katasztrófavédelemben is mobilhálózaton összekötött automata mérőműszerek segíthetik a védekezést. Mint ahogyan ma már például az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéseit is segítik ilyen földi szondák, amelyek a központot folyamatosan és automatikusan a legújabb adatokkal látják el.

Ez csak egy példa arra, mekkora potenciál rejlik az intelligens, egymással kommunikáló eszközök használatában. M2M: így aposztrofálja a szakzsargon a gépek közötti, illetve ember által például telefonon fogadott, de gépről automatikusan induló kommunikáció piacát az angol machine-to-machine, illetve machine-to-man kifejezésekből rövidítve. Itt a gépek, ipari berendezések vagy elektronikai eszközök valamilyen adatot tárolnak, kezelnek vagy szolgáltatnak egy központi rendszernek, amely ezeket felügyelheti, s az ezektől kapott adatokat elemezheti (a felhasználás leggyakoribb példáit lásd külön).

Óriási növekedés előtt | A vezeték nélküli M2M piacra a következő években az elemzők előrejelzései szerint óriási növekedés vár. A leggyakrabban a Berg Insight kutatását idézik, amely szerint a világon eladott adatkommunikációra képes eszközök száma 2014-ig éves átlagban 19 százalékkal növekszik majd, így akkor már közel 200 millió gép fog egymással mobilhálózaton kapcsolódni.

Az M2M szolgáltatók összesített árbevétele a felmérés szerint 2008-ban világszinten 4,3 milliárd dollár volt, 2012-ben ez az összeg már elérheti a 13 milliárdot. A legnagyobb piac Európa és az Egyesült Államok. A gép–gép kommunikációt kihasználó megoldások eddig leginkább az autóiparban, a közműveknél, a POS-terminálokban és a biztonsági riasztások területén terjedtek el.

A mobilcégek egyre nagyobb részt próbálnak meg kihasítani a GSM-alapon működő szolgáltatásaikkal. Ehhez – ha mást nem is – az adatkommunikációs kapcsolatot biztosíthatják. Az előrejelzések szerint nemsokára átlagosan akár 3–5 SIM kártya is juthat egy felhasználóra.

Az elmúlt években szinte az összes nagy globális mobilszolgáltató – mint a KPN, a Telenor, a Telefónica, az Orange vagy a T-Mobile – is létrehozta M2M központját, ahol százas nagyságrendben dolgoznak a szakemberek a saját platformok fejlesztésén. Ehhez a csoporthoz még tavaly csatlakozott a világ legnagyobb mobilszolgáltatója, a Vodafone is. Miután felállította saját M2M központját, az idén februárban bejelentette, hogy a Verizon Wireless-szel és az nPhase-zel közösen stratégiai szövetségbe tömörülnek.

Intelligens mérés |
A hazai M2M piac az elmúlt években is szépen fejlődött, és már most több tízezres darabszámban működnek adatkommunikációra képes berendezések. Ugyanakkor a mobilszolgáltatók csak mostanában kezdték el a stratégiai területek között emlegetni a gép–gép kapcsolatra épülő megoldásokat.

Menyhért Zoltán, a KFKI Rendszerintegrációs Zrt. üzletfejlesztési igazgatója szerint itthon eddig főként az egyszerűbb, egyoldalú kommunikációra képes, azaz távolról vezérelhető, vagy éppen az adatokat összegyűjtő szisztémák jelentek meg. A kétirányú kommunikációt lehetővé tévő –az összegyűjtött adatokat elemző, és ez alapján automatizáltan működtethető – rendszerek elterjedése beruházási források hiányában még várat magára. Bizonyos területeken, mint például az intelligens mérőóra-leolvasás, nem is feltétlenül éri meg egyes cégek számára a rendszer kiépítése, az egységes iparági szisztémához ezért szabályozásra, illetve pénzügyi támogatásra is szükség lehet.

Miletics Pál, a Telenor immár többtucat céget, önkormányzatot, oktatási intézményt és szervezetet összefogó Digitális Magyarország programjáért felelős osztály vezetője szerint a tudatos energia-felhasználás alapját képező intelligens mérés nagy megtakarítást hoz. Az intelligens mérőórák segítségével például az épületek energiafogyasztása – amely a hazai energiaigény mintegy felét teszi ki – évente akár 5–10 százalékkal is csökkenhet, pusztán a felhasználói magatartás változása révén. Szintén az M2M megoldások körébe tartozó, állandó ellenőrzést biztosító betegfelügyeleti rendszerek révén akár 30 százalékkal mérséklődhet a kórházban töltött idő, jelentős megtakarításokat hozva ezzel az egészségügyi költségvetésnek.

A mobilszolgáltatók immár világszerte kezdik felismerni, hogy az adatkommunikációs szolgáltatáson túl nagyobb szerepet kell vállalniuk; ezt jelzi, hogy mindenhol egyre több szövetséget hoznak létre az iparág más szereplőivel. Homola Gergely, a Vodafone Magyarország M2M menedzsere rámutatott: e verseny igazi nyertese az a cég lehet, amelyik a legszélesebb körben elfogadott M2M platformot tudja létrehozni. Ilyen keretrendszerek fejlesztésén nemzetközi és hazai rendszerintegrátorok is dolgoznak. (A cikk a Figyelő 2010/25. számában jelent meg.)

Korábbi cikkünk a témában | Változik a mobilpiac: több az adat-, mint a hanghívás

Nemsokára többet isznak majd a kínai adatközpontok, mint Dél-Korea lakossága

A generatív mesterséges intelligencia világszerte megtolta az adatközponti fejlesztéseket, a szerverek hűtésére használt vízből azonban sehol sem lett több.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.