Bár a Facebook vezetője kijelentette, a közeljövőben nem terveznek saját telefont, a Firefox böngészőért is felelős Mozilla fejlesztői azért tervezgetnek - persze ebből a hihetetlenül előremutató koncepcióból sem ma lesz valóság.
A Facebook tehát nem épít telefont, ezt maga Mark Zuckerberg nyilatkozta a napokban. A Mozilla viszont igen? Nos, gyorsan szögezzük le még egyszer: a Mozilla Seabird egyelőre csupán koncepció, melyet a független, ám a Mozilla Labs-nek is dolgozó dizájner, Billy May tervezett. A készülék csupán a virtuális tervezőasztalon létezik, ám a koncepcióban felvázolt elképzelések olyan valós fejlesztéseken és terveken alapulnak, amelyek betekintést nyújthatnak a mobiltelefonok jövőjébe.

Apró médiaközpont | A terv azt a trendet követi, mely szerint a mobiltelefonok egyre inkább olyan multifunkcionális készülékké válnak, amelyekkel a telefonálás mellett a kommunikáció összes többi formáját intézhetjük, emellett multimédiás szórakoztató és prezentációs eszközökként is funkcionálnak, és persze internet-képes mini számítógépekké is egyben.

Persze ez utóbbi funkcióknak mindig gátat szabott a készülékek mérete: az apró hardveres QWERTY-billentyűzetek pár e-mail megírására még elegendőek, szakkönyvek írásába azonban senki nem kezdene bele ilyesmiken. Az érintős telefonok virtuális beviteli módszerei, képernyős billentyűzetei szintén nem alkalmasak hosszabb távú, irodai jellegű felhasználásra. A Seabird esetében két megoldást kombinált a tervező, ebből ráadásul az egyik már mai eszközökkel is megvalósítható, míg a másikhoz sem kell hatalmas gondolkodás.

Pötyögés vetítéssel | A billentyűzet kérdését ugyanis a készüléken elhelyezett két piko-projektorral képzelhetjük el. Egyikük egy virtuális képernyőt vetítene a dokkolóra helyezett telefon mögé, a másik viszont az asztal lapján jelenítene meg egy normál méretű, ám virtuális billentyűzetet. Ilyen készülékek már forgalomban is vannak, ezeknél a billentyű lenyomását egy erre szolgáló kamera figyeli. Az alábbi videón az is látszik, hogy többfajta billentyűzet létrehozható: egy hagyományos kiosztású, valamint egy olyan is, amelyet a telefon két oldalára vetít a készülék, a Microsoft billentyűzetek középen "megtört" formáját imitálva.


A másik irányítási módszer szintén megszüntetné a fáradozást, a telefon apró képernyőjének pöckölését. Egyfajta vezeték nélküli távirányítóról van szó, amely használaton kívül bepattintható a készülék hátlapjába. Onnan kivéve azonban mozgásérzékelős egér-helyettesítővé válna, amely kurzoros vezérlésre, kattintásra, de akár nagyításra és más kifinomult funkciókra is képes lenne. Bár ilyen eszköz még nincs a valóságban, a technológia szintén adott, gondoljunk csak a Wii játékkonzol irányítására.

Még sokat kell aludni | Az ilyen koncepciók lényege nem tényleges termékek előzetesének bemutatása, inkább gondolatébresztőnek, technológiai "hangos gondolkodásnak" szánják a tervezők és a mögéjük felsorakozó gyártók. Épp ezért ne is várjon senki az egyelőre Android alapúnak elképzelt Seabirdre álmatlanul, és ha a Mozilla tényleg elkezdene telefonon dolgozni, valószínűleg az sem pontosan ilyen lenne. Az viszont tény, hogy az ilyen koncepciók viszik előre a fejlesztéseket: ilyennek indult például az iPhone is...

A következő videó bemutatja a koncepciót, de akinek esetleg akad valamilyen 3D-s megjelenítést segítő eszköze, az ide kattintva egy kísérleti YouTube videóban térhatással is megnézheti a készüléket: ehhez csupán az alsó sáv 3D feliratú gombjára kattintva kell kiválasztani a megfelelő emulációs módszert.

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.