Ha eddig valaki azért szavazott az iPadre, mert "az Android csak egy nagyra nőtt okostelefon", mostantól újra átgondolhatja az álláspontját. A Honeycomb nagy képernyőkre termett. Az új rendszer mellett új webáruház is erősíti a Google tabletpiaci előrenyomulását.
Magyar idő szerint február másodikán este 7 órakor kezdődött a Google sajtótájékoztatója, melyet egy speciális YouTube csatornán élőben is követhetett világszerte minden érdeklődő. A telefonokról kényszeredetten "nagyképernyősített" Android itt vált igazi tábla-rendszerré.

Nagy test, nagy élvezet Míg az iPad megjelenése csak késik és késik, az Android most megugrotta az Apple tabletje által magasra tett lécet. A Honeycomb pár olyan fontos területen villant nagyot, amelyben eddig az iPad volt az erősebb, mostantól viszont már nem egyértelmű a verseny állása.

Az egyik legfontosabb ilyen terület az okostelefonoknál nagyobb, átlagosan 7-10 hüvelykes átmérőjű kijelzők kihasználása. Míg a korábbi androidos tableteken voltaképpen (kis túlzással) annyi előnyt élvezett az Android, hogy nagyobb területen dobálhattuk szét az alkalmazások ikonjait, most a kijelző minden pixelét kihasználhatjuk. Az ikonok mellett egymás mellett, valós időben futó kisalkalmazások hadával szórhatjuk tele a kezelőfelületet, és kifejezetten kényelmessé vált a nagyobb tér több ujjas kezelése is.



"Széles, tágas a tér"

Egyfajta "felcsúszott Start menü" ad helyet a keresésnek és az alkalmazások indításának, a képernyő alján pedig, immár a kijelző részeként jelennek meg azok a hagyományos Android-vezérlőgombok, amelyeket eddig a hardvergyártók a tabletek kávájára voltak kénytelenek fizikai formában ráerőltetni. Folyamatosan kaphatjuk az értesítéseket új e-mailekről vagy feladatokról a képernyő jobb alsó sarkában anélkül, hogy a felugró ablak kitakarná a képernyő nagy részét.

Combos a rendszered, honey! A felület kihasználása mellett a másik fejlesztett fogalomkör a kényelem és a funkcionalitás. Míg eddig csak ikonokat hurcolászhattunk ujjunkkal a kukáig vagy egy másik virtuális képernyőig, mostantól akár egyik alkalmazásból a másikba is rángathatunk elemeket. Megtehetjük akár, hogy egy újonnan fogadott e-mailből egy képszerkesztőbe húzzuk a levél csatolásaként érkezett fotót, vagy egy Google Docs-ban tárolt dokumentumot "kihúzzunk az asztalra".



Pár éve még PC-n is megcsodáltak volna egy ilyen grafikájú játékot

Emellett a motorház alatt is nagyot erősödött a Droid: gyorsabbak és akadásmentesebbek az animációk és képi effektusok, ráadásul erős vasakon a rendszer képes hardveres grafikus gyorsításra is. A tabletek frontoldali kamerája és a Google Talk videós funkciói segítségével akár élőképes-élőhangos csevegésre is lehetőség nyílik, és a közeljövőben megjelenő izmos hardvereken az új 3D-megoldások is hatásosak lehetnek: a bemutatón többek között kézikonzolokat megszégyenítő játékokkal, valamint a Google Maps háromdimenziós változatával demózták a felturbózott rendszer képességeit.



Tabletre faragott hírtévé

Képes Újság és Hálóbolt Az iPad-tulajdonosokat jó ideje lázban tartja a The Daily, a többször elhalasztott tabletújság, melyet Rupert Murdoch médiabirodalma kínál az Apple táblagépeire. Erre válaszul a Google a CNN speciális alkalmazásával válaszolt: a panelekre osztott képernyő egyik részén megjelennek a legújabb hírek és riportok, míg a másik oldalon videókat és bejátszásokat nézhetünk meg, ráadásul itt akár élőben sugárzott műsorokat is elérhetünk. A felület interaktív, tehát ha éppen mi fotózunk vagy videózunk valami Pulitzer-díjra érdemeset, azonnal fel is tölthetjük a CNN oldalára.

Android Honeycomb: a Google hamarosan mindent megmutat
A Motorola villantotta az első Honeycomb-tabletet
Okostelefon-és tabletparádé az idei CES-en

Egy másik hatalmas, visszakézből adott pofon az Apple számára a Honeycomb indulásával összekapcsolt webes alkalmazásbolt: az Android Market ezentúl az Android Web Store formájában hagyományos számítógépekről is elérhető. Az internetes felület automatikusan összekapcsolható a meglévő Google-fiókkal, részletes és kényelmes kereső funkciót kapott, és egyéb ötletes funkciók is segítségünkre vannak abban, hogy megtaláljuk a nekünk legmegfelelőbb alkalmazást.

A fejlesztők például ezentúl nem kényszerülnek arra, hogy egy ikon, pár sornyi szöveg ép néhány apró képernyőmentés segítségével mutassák be alkalmazásaikat: feltölthetnek például YouTube videókat, amelyeken a termékek részletes bemutatóját vagy futás közben felvett demóját láthatjuk.




A webáruház máris összekapcsolódott a Google-fiókommal, valamint
azt is "tudja", hogy mit installáltam már korábban az androidos készülékemre

Még egy fontos újdonság,aminek szintén a fejlesztők örülnek leginkább: lehetőség nyílt arra is, hogy a felhasználók az egyes alkalmazásokon belülről vásároljanak. Megtehetjük például, hogy egy Farmville-szerű játékban extra tárgyakat vagy egyéb bónuszokat vegyünk, esetleg egy online rádiós alkalmazásban éppen lejátszott dalt is megvásárolhatjuk anélkül, hogy ki kellene lépni a szoftverből.

A CES-en már demózott Motorola Xoom mellé hamarosan több gyártó Honeycomb-alapú tabletje zárkózik fel, így minél később jelenik meg az iPad 2, annál jobban tarthat attól az Apple, hogy a Google gyorsasága miatt erőteljes csökkenésbe kezd az iOS-alapú tabletek eddig szárnyaló piaci részesedése.

Az idősebb hazai netezők is fekete öves facebookozók lettek

Egy friss kutatás szerint Mark Zuckerberg hálózata már az 55 évnél idősebb korosztály életében is fontosabb, mint a televízió. A szeniorok online aktivitásában ugyanakkor nagy a nemek közti különbség.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.