Bár a berlini szórakoztatóelektronikai kiállítás hivatalosan csak augusztus utolsó napján indul, többen már napokkal a start előtt a helyszínen tartják meg bemutatóikat. A "mínusz első" napon lezajlott eseményeken akadt néhány kifejezetten nagy durranás is.
Az IFA 2012 hivatalos nyitónapja előtt máris több fontos sajtótájékoztatón és bejelentésen vagyunk túl. Nagy csinnadrattával mutatta be több újdonságát a Samsung, beszáll a hibrid tabletek csatájába a Sony, az Asus pedig tovább bővíti hibridjeinek választékát.

A koreai alma A Samsung stílusosan oldotta meg, hogyan álljon az Apple-féle per számára kedvezőtlen döntéséhez. Ha már sikerült negatívan az Apple-höz hasonlítani őket, legyen így minden szinten: az őszi újdonságokat felvonultató sajtóesemény mérete, hangvétele és körítése az iPhone-launchok szintjét hozta. Persze mindez semmit sem ért volna fontos termékek nélkül, ebből azonban akadt jó néhány.

Elsőként a tavalyi méret-király okostelefon, a Galaxy Note utódja mutatkozott be. Ha a Note a nemzetközi szakzsargonban meghonosította a phone és tablet szavakból farigcsált phablet kifejezést, mostani utódja csak ráerősít az új kategória létjogosultságára. Kijelzőjének mérete 5,3-ról 5,5 hüvelykesre nőtt, ám a készülék méretét a képarány ügyes változtatásának köszönhetően alig kellett kibővíteni. Ráadásul vékonyabb is lett a Note II, a hatalmas tabletofon mindössze 9,4 milliméter vékony annak ellenére, hogy immár 2500 helyett 3100 mAh kapacitású akku igyekszik minél tovább életben tartani. Az 1280x720 képpontos kijelző ugyanúgy Super AMOLED HD, mint elődje esetében, ám (a szerkesztőség teljesen szubjektív szem-tesztje alapján) még színgazdagabbnak és kontrasztosabbnak tűnik.



A legújabb, 4.1-es Androidot futtató készülék több apró, ám ügyes fejlesztésen esett át, az érintőtollas kezelés például sokat finomodott a több száz fokozattal ellátott nyomásérzékenységnek köszönhetően. Az 1,6 gigahertzes, négymagos processzor mellé ráadásul itt már 2 gigabájtnyi RAM jár, ezért például a korábbi modellben megismert "kép a képben" működést a Note II-ben akár élő átméretezéssel is felturbózhatjuk.

A koreai gyártó azonban a nagy versenytárshoz hasonlóan nem állt meg az óriástelefonnál, épp csak az "és még valami" nem hangzott el, de a közönség még fél tucatnyi új termékre csodálkozhatott rá. Elsőként érkezett a két területet összeházasító Galaxy Camera, amely egy androidos okostelefon és egy superzoom fényképezőgép egybeépítve (természetesen hangkommunikáció nélkül). A 16  megapixeles szenzorral, 12-szeres optikai zoommal és fizikai képstabilizátorral ellátott eszközön szintén Jelly Bean fut, amelyre szintén letölthetünk alkalmazásokat a Google Play áruházból. A fotókat 3G, 4G és WiFi kapcsolaton keresztül azonnal megoszthatjuk, és a készüléket akár más androidos mobillal is összkapcsolhatjuk, például saját magunkat is érintő csoportképnél távirányítóként használva telefonunkat.

A koreai ablak A két androidos újdonság után a Windows vette át a főszerepet. Elsőként az ATIV Smart PC érkezett, amelyet a Samsung (és később még több más gyártó is) forradalmi újdonságként tálalt. Az igazság ennek ellenére az, hogy mostanában kezd beérni az Asus által elindított hibrid tablet megoldás, tehát az a dupla megoldás, amikor egy érintőképernyős táblagéphez billentyűzettel ellátott dokkolót csatolva eldönthetjük, hogy tabletként vagy ultrahordozható notebookként használjuk-e épp az eszközt.



A 11,6 hüvelykes HD kijelzővel, CloverTrail processzorral szerelt ATIV tablet-része 9,9 milliméter vastag, ehhez pontosan egy centit ad hozzá a billentyűzet. A dokkoló nélkül 75 dekás jószág épp csak egy kicsit nehezebb, mint egy iPad, és természetesen az Intel processzor okán Windows 8-at futtat.

Születik persze kistestvér is, az ATIV Tab személyében, amely Windows RT-n alapuló, alapvetően dokkoló nélkül érkező modell. 8,9 milliméter vékony és 570 grammos, tehát az aktuális iPad alá sikerült belőni. Itt mutatták be az első Windows Phone 8-as okostelefont is (igen, a Nokia előtt), a 4,8 hüvelykes kijelzővel szerelt ATIV S részleteit külön cikkben taglaljuk. Érdekes mondjuk, hogy a csaknem két órás bemutatóból mindössze 2-3 percet töltöttek a windowsos telefon villogtatásával, ezt többen úgy értékelték, hogy az új Windows Phone-ra egyelőre senki sem mer nagy fókuszt helyezni.

Ezt veszed karácSONYra A Sony is igyekezett az IFA megnyitója elé időzíteni bejelentéseit. Egyrészt megérkezett az első Xperia-logós táblagép: a Tablet S gépházában Tegra 3 processzor és maximum 64 gigabájtos tárhely található. Méretben kissé formabontóan a meglévő kategóriák köz pozicionálta új eszközét a japán gyártó, a tablet IPS kijelzője 9,4 hüvelykes, 1280x800 képpontos felbontású. A 6000 mAh kapacitású akkuval általános felhasználás mellett 10 óráig ketyeg a készülék, amelyen egyelőre Ice Cream Sandwich fut (felturbózva a Sony saját felületével), de a gyártó ígérete szerint hamarosan érkezik a Jelly Bean frissítés. Extra funkcióként a Sony főleg a tévés és multimédiás vonalra erősített rá a Tablet S-ben, infra port és speciális alkalmazások segítségével tévétávirányítóként és okos programfüzetként használhatjuk, de lesz saját cloud-tárhely is PlayMemories néven.



Bemutatkozott a VAIO Duo 11 is, amely a leválasztható billentyűs megoldás helyett szétcsúsztatható megoldással próbálkozik: a billentyűzetről felpattintható 11,6 hüvelykes kijelző körülbelül 60 fokos szögben rögzíthető. A 1080p HD felbontású megjelenítőn a multitouch érintésen kívül digitális tollal is ügyeskedhetünk, a gépházban pedig egy izom-PC-t is megszégyenítő motor dolgozik, rendelhetjük i3, i5 és i7 processzorral, akár 256 gigabájtos SSD-vel is.



Négy új Sony okostelefon is bemutatkozott: az Xperia T és TX szinte csak külsejében tér el egymástól: 4,55 illetve 4,6 hüvelykes kijelzőjük 1280x720 HD felbontású, motorjuk egy kétmagos, 1,5Ghz-es Qualcomm MSM8260A Snadragon S4 processzor. Az Xperia V kijelzője 4,3 hüvelykes, felbontása viszont megegyezik az előzőkével ugyanúgy, mint a processzor is. A V modell specialitása a vízálló kivitel, valamint az LTE / 4G kompatibilitás. A pénztárcabarátabb középkategóriát az Xperia J képviseli, amely 4 hüvelykes, 854x480 képpontos kijelzővel és egymagos, 1 gigahertzes processzorral érkezik. Mindegyik készüléken Ice Cream Sandwich fut, amely még idén Jelly Beanre frissülhet.



A stílusteremtő visszatér A billentyűzetes dokkolóval ellátott tableteket elsőként sikerre vivő Asus már nem újdonságként hirdeti a hibrid megoldást, az újonnan bejelentett modellek már erre a megoldásra épülő eszközeik sokadik generációját képviselik. Az új Windowshoz készült a Vivo Tab és Vivo Tab RT, melyek Super IPS+ érintőkijelzővel, levehető QWERTY billentyűzetes dokkolóval, karcálló védőüveggel érkeznek. Az Intel Atom alapú, Windows 8-at futtató Vivo Tab 2 gigabájt RAM és 64GB flash háttértár támogatásával működik, az érintés precizitását pedig a digitális rajztáblák úttörője, a Wacom technológiája szolgáltatja, 1024 fokozatos érzékenységet kínálva. A kijelző 11,6 hüvelykes, 1366x768 képpontos, a fent említett érzékeny kezelést tízujjas vezérlés mellett egy Wacom érintőtoll is segíti.



A Vivo Tab RT gépháza alatt Tegra 3 processzor, 2 gigabájt RAM és 32 gigabájtos flash háttértár dolgozik, a Windows RT-alapú eszköz kijelzője 10,1 hüvelykes, felbontása viszont megegyezik a nagytestvérével. Mindkét hibrid SonicMaster hangrendszerrel és NFC chippel kerül boltokba október végétől.

A tabletek mellett új ultrabook is érkezik Zenbook U500VZ néven, amelyben az Intel Core-i7 processzorának legújabb generációja dolgozik. 15 hüvelykes, full-HD felbontású, IPS technológiájú kijelzője csillogásmentes, a teljes méretű, háttérvilágított billentyűzeten még a numerikus billentyűk is elférnek. Többféle tárolási opcióval rendelhető, akár két SSD, vagy egy SSD és egy normál merevlemez kombója is elfér a szálcsiszolt alumínium házban.



Az Európában mostantól kapható Prime UX21A Touch az első olyan Zenbook, amely több ujjal vezérelhető érintőképernyőt kapott: az ultravékony noteszgép szintén a legújabb Intel processzorokkal és különféle tárhely-opciókkal rendelhető. Érdekes koncepció a Taichi, amely kétoldalas kijelzőt kapott: nyitott fedéllel, a teljes méretű, háttérvilágított QWERTY billentyűzettel és a touchpaddel a szokásos ultrabookokhoz hasonlóan használható. Csukott fedéllel azonban egy pillanat alatt egy többujjas kezelésre is felkészített, stylusszal is kezelhető, érintőképernyős táblagéppé változik.



Beelőzte a Nokiát is a Samsung Windows Ptone 8-as telefonja
Az első fecskék: Windows 8-as tablet körkép
Az iPhone 5 elé vág a Samsung Galaxy II Note

A Temuról szólt az első negyedév a hazai e-kereskedelemben

A hazánkban alig több mint fél éve megjelent kínai webshop mellett nehéz labdába rúgni a magyar kereskedőknek - derül ki egy ma közzétett kutatásból.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.