A Google közkinccsé tette az Android 4.1-es változatának forráskódját, tehát a telefongyártók nekikezdhetnek a verziófrissítésnek, a fejlesztők pedig alkalmazásaik átfaragásának. Persze azért ne várjon mindenki már holnapra új rendszert saját telefonján.
Az egytizedes verzióváltás a tavaly október 19-én kiadott 4.0 (Ice Cream Sandwich) óta az első, a cukrozott gumicukorról elnevezett Jelly Bean mostantól elviekben bárki okostelefonján megjelenhet. Az Android esetében azonban jóval bonyolultabb a folyamat, mint például az iOS-nél, amely kiadáskor szinte azonnal frissül minden kompetibilis iPhone-on. A sok gyártós, sokszor szolgáltatófüggő modell elnyújtott frissítési időszakot eredményez, ráadásul sok telefon még csak mostanában vált végre az előző verzióra.

Babra megy a játék Az egészen pontosan 4.1.1.R1 verziószámú Jelly Bean újdonságai közé a rendszer és a telefon stabilitásán és optimalizálásán kívül új kényelmi funkciók és alkalmazások kerültek. Több ráncfelvarráson esett át a grafikai alrendszer, egyszerűsödik a szövegbevitel és a nyelvek kezelése. Alkalmazásonként állíthatjuk be a rendszerben, melyikből kérünk bármilyen értesítést, a kezdőlapokon pedig automatikusan átrendezhetjük a widgeteket és ikonokat, ha még valamit el akarunk helyezni a zsúfolt felületen.


A Google Now app néhány gyártónál frissítést lassító tényezővé válhat

Megjelent a szövegdiktálási lehetőség offline üzemmódban is, javult a hangkeresés és a natív kamera app, a kontaktlista profilfotói már nagyfelbontásúak is lehetnek, és a tabletek számára új interfész-elrendezés vált elérhetővé. A rendszer része lett a Google Now is, amely az eddigi egyszerű Google keresőcsíkot bővíti ki hely- és idő-alapú információkkal. A legtöbbek által várt Jelly Bean tulajdonság azonban nem is ezek közül kerül ki: a Google és a korai tesztelők szerint a rendszert erősen optimalizálták, így egyes készülkékeken még a 4.0 változathoz képest is gyorsabbá teleti a telefonok működését.

Nem lesz villámháború Első körben természetesen a Google aktuális referenciatelefonján, a Samsung által gyártott Galaxy Nexuson lesz elérhető a frissítés, a jelek szerint néhány héten belül. A telefongyártók is mostantól dolgozhatnak saját készülékeik frissítésén, itt viszont jóval lassabb lesz a folyamat, főként az egyéni felhasználói felületek új rendszerre igazítása miatt. A Samsung TouchWiz, a HTC Sense és a többi hasonló interfész ugyanis több tucatnyi rendszerfunkciót és megjelenítési módot változtat egyedivé, így ha bármi változik a rendszerben, ezeket az extrákat gyakorlatilag újra kell hangolni, hogy a friss Androiddal is tökéletesen működjön együtt az extra felület.

Ráadásul a legújabb Androiddal érkezik néhány olyan funkció, amely homlokráncolásra késztetheti a gyártók szoftverfejlesztőit. Ilyen például a Google Now, amelyhez hasonló szolgáltatást többen saját felületük részeként oldottak meg eddig - a Samsung Galaxy S III esetében például érdekes kérdés, hogy az eddig beépített szolgáltatást tiljták le a rendszerrel érkező kedvéért, vagy fordítva.

Egy másik lassító tényező a szolgáltatók köre. Több olyan példa akadt eddig is, hogy bár a telefongyártó már engedélyezte a rendszerfrissítést egy készüléktípusra, egy adott ország valamelyik szolgáltatója még visszatartotta azt saját ügyfeleitől - erre leginkább a nyelvi lokalizáció, vagy a szolgáltató által telepített extra appok és funkciók beépítése miatt kerül sor.

Sokan használnak valamilyen Android változatot a hazai szleng szerint "főzött" formában - ez azt jelenti, hogy nem a gyártó által eredetileg telepített Android fut a készülékeken, hanem független programozók, modderek által összeállított változatok. Ezt leginkább azok választják, akik telefonjaira hivatalosan már nem elérhető egy újabb Android verzió, vagy akik például annak ellenére akarnak Sense felületet a rendszer fölé, hogy nem HTC készülékkel rendelkeznek. Nekik jó hír, hogy a legfontosabb "rootolók" is elkezdték már faragni saját megoldásaikat, a CyanogenMod 10 JB4.1 változat akár gyorsabban megjelenhet egyes felhasználók telefonjain, mint a gyártó frissítése.

Nagy szám: enyhe káosz az Android verziók háza táján
Saját tablettel és médiaközponttal támad a Google
Samsung Galaxy S III kontra HTC One X: na, ki a király?

Az idősebb hazai netezők is fekete öves facebookozók lettek

Egy friss kutatás szerint Mark Zuckerberg hálózata már az 55 évnél idősebb korosztály életében is fontosabb, mint a televízió. A szeniorok online aktivitásában ugyanakkor nagy a nemek közti különbség.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.