Bár a Microsoft legfrissebb telefonos operációs rendszerére épülő telefonok már felbukkantak néhány gyártó bemutatóin, a Windows Phone 8 hivatalosan tegnap startolt el San Franciscóban. Ahogy megszokhattuk, az első visszajelzések felemásak.
Az idei október egyértelműen a Microsoft hónapja, legalábbis a bejelentések és rendezvények terén mindenképpen. Napokkal a Windows 8 és Windows RT hivatalos rajtja után (és persze nem sokkal a langyosan fogadott iPad mini bejelentést követően) a ráncfelvarrott telefonos Windows mutatkozott be. A kissé szerencsétlenül megválasztott napra egyébként máris ráugrott a cikkírók és bloggerek egy része, szerintük a redmondi vállalatnak a Google példáját követve el kellett volna halasztania a rendezvényt: a Sandy hurrikán ugyan az átellenes parton pusztít, de sem etikailag, sem pedig a megfelelő marketing-hatás elérését tekintve nem volt szerencsés az időpont.

Persze ez mind csak a körítés, amire igazán kíváncsi mindenki, hogy a PC-ken még mindig domináns Microsoft végre fel tud-e zárkózni az okostelefonos piac legnagyobbjaihoz. Az első reakciók szerint verbálisan mindenképpen.



Egész, fél, nyolcad A San Franciscó-i bemutató leginkább az átlagfelhasználó nyelvén próbált szólni: kifejezetten sokáig ecsetelték például a "korábban Metrónak hívott felhasználói felület" legújabb változatának előnyeit. Tény, hogy tovább finomodott a WP7-ben megismert, kissé szigorúan induló csempés felület, most már a nagy téglalap és az annak lefelezésével beállítható négyzet formájú aktív csempék mellett lehetőség nyílik "nyolcados" minicsempék elhelyezésére is a felhasználói felületen. Igaz, ezek már szinte visszatérést jelentenek az ikonokhoz, ám még ekkora méretben is képesek információkat megjeleníteni, ráadásul a lezárt telefon készenléti képernyőjére is "kiüzenhetnek".

Igaz, a felület kommunikációja kissé furcsán zajlott. A rendezvény előadói gyakorlatilag az iPhone fix ikonos megoldásával mérték össze az új rendszer megjelenését, viszont szó sem esett az Androidról, amely már évek óta képes hasonló extrákra a képernyőkre húzható widgetek révén (amelyek ráadásul formai megkötés nélkül, akár a szemnek kedvesebb formában is használhatóak).

A bejelentésen végig egyfajta új életérzésről, a személyiség telefonos leképezéséről beszéltek, és a tech-sajtó szerint sajnálatosan keveset foglalkoztak az igazán fontos fejlesztésekkel, amelyek pont képesek lennének a versenytársakhoz képest pluszpontokat és új rajongókat szerezni.



Az egész része Persze a lényeget egy alapvetően konzumer bejelentésen nehéz is lett volna "szexin" közvetíteni, pedig fontos: a Windows Phone 8 immár ugyanazon az NT alapú motoron alapul, mint a Windows 8 és a Windows RT. Ezáltal végre nem arról lesz szó, hogy a különböző windowsos eszközeinkkel a szintén windowsos telefon csak részben tud együttműködni. Mostantól kis túlzással ugyanazt a rendszermagot használhatjuk telefonon, tableten, notebookon és asztali PC-n, amely gyerekjáték-szinten egyszerűvé tesz egy tonnányi alapvető funkciót a készülékek közötti szinkronizációtól kezdve a csoportmunkán át a BYOD-ig.

Az új alapokra épített rendszer így (végre) már képes többmagos processzorokat is kezelni, valamint többféle kijelző-felbontást is megenged: az olcsóbb készülékek 480x800-as alapja mellett 1280x720, valamint 1280x768 pixeles modelleket is támogat.

Persze az erősebb motor izmosabb alapfelszereltséget kíván meg, a Microsoft által kötelezővé tett minimum mostantól így néz ki: kétmagos Qualcomm Snapdragon S4 (vagy ennek megfelelő szintű más ARM) rendszerchip, kijelző-felbontástúl függően 512 megabájt vagy 1 gigabájt RAM, minimum 4 gigabájtos belső tárhely. Kötelező a mobilhálózati pontosítással ellátott GPS, microUSB 2.0 bővítőkártya kezelése, a DirectX- és Direct3D-képes grafikus vezérlő, a legalább négy pontot egyszerre érzékelő multiouch kijelző. Kommunikáció terén minimum 802.11 b/g szabványú WiFi és Bluetooth az alap, de kifejezetten javallott az NFC modul is.

Ez utóbbi már csak azért is fontos, mert a Microsoft is elindította saját mobil pénztárcáját, amely bankkártyák virtuális változatai mellett sokféle hűségpontot, kupont és kedvezményt is kezel.

Fecsegő adatok A Windows Phone 8-ban immár natív funkcióként működik a Skype, amely folyamatosan fut a háttérben, telefonáláskor pedig bármikor gyorsan eldönthetjük, hagyományos telefonként vagy IP-hívással csörgünk rá valakire. Emellett a Microsoft erősen promotálta az Xbox zeneszolgáltatást, valamint kissé furcsa módon ennek egyik külső versenytársát, a Pandorát, amelyhez a jövő év elejére ígérnek saját appot.



A Microsoft több oldalról is igyekezett megnyugtatni mindenkit, aki azon aggódna, hogy az új appok és funkciók, vagy épp a Skydrive alapokon működő szinkronizálási funkciók napok alatt elérik a mobil díjcsomag adatlimitjét. Egyrészt a "családi telefonok" esetében könnyen létrehozható egy elszigetelt gyerek-üzemmód. Ebben az adatkapcsolatok teljes, az appok részleges letiltásával biztosak lehetünk abban, hogy a telefont elkérő gyerekek nem postolják anyu ledér képeit Twitterre, és nem küldik át kispajtásaiknak apu cégének titkos dokumentumait.

Emellett elérhető egy Data Sense nevű technológia is, amely egyrészt webes tömörítéssel már alapból lejjebb faragja a webböngészés és egyéb online tevékenység során felzabált adatok mennyiségét. Legfontosabb funkciója azonban az, hogy folyamatosan informál és figyelmeztet az adatforgalmi tényekre, jelez az előre beállított limitek megközelítésekor, és akár ideiglenesen le is tilthatjuk a rendszer és az appok automatikus szinkronizációját.



Mire lesz elég? A legtöbb nemzetközi beszámoló egyelőre kivár annak megítélésében, mennyire tudja a Microsoft új rendszere behozni az iOS és az Android előnyét. A Windows Phone 8 mellett szól a redmondi vállalat most induló, brutális reklámkampánya, amelyhez a nyomtatott és digitális média minden szegletét befoglalta, valamint celebekkel erősíti a "személyiséget kifejező" megközelítést. Apropó, sztárok: a tegnapi bemutató vendége Jessica Alba színésznő volt, aki épp azt ecsetelte, milyen könnyen áttelepülhetett a "megunt" iPhone-ról új windowsos készülékére. A Microsoft ugyanis készített egy olyan csatoló megoldást, amely az iTunes-alapú beállításokat és fájlokat egyszerűen átmozgatja WP8 alá, így megcélozva az iPhone 4S, vagy a legújabb iPhone 5 újdonságait keveslő, kiábrándult almásokat.

Első körben a WP8 mellett szól a készülékek és gyártók felhozatala is. A sokféle modell közül Steve Ballmer a kijelzőjének kontrasztjával kiemelt Nokia Lumia 920-at, a nagyképernyős, extravékony Samsung ATIV S-t, valamint a nagylátószögű frontoldali kamerával és kiváló audiórendszerrel ellátott HTC 8X-et mutogatta.

Azt azonban a legtöbb kommentelő nem felejtette el megemlíteni, hogy a Microsoft továbbra is nagy lemaradással próbálja utolérni a két nagy mobilpiaci játékost, és a jelenlegi okostelefon-felhasználók legtöbbje már nem bizonytalan, hanem van valamilyen preferenciája az iOS-Android csatában.

A héten boltokban lesz a Nokia Lumia 920 és 820
HTC 8X és 8S: Windows Phone a csúcson és középen
Nem a nokia villantott először Windows Phone 8-as telefont

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.