A papírmentes irodákról már egy évtizede is sokan álmodoztak, ám valamiért még mindig kitart a papír. Az ősi dokumentumhordozó egyik védőbástyája viszont omladozik: a mobilitást már nem csak úgy érhetjük el, hogy kinyomtatunk valamit és magunkkal visszük.
Még pár éve sem keltett csodálkozást, de egy évtizede teljesen megszokottnak számított az aktatáska, amelyben katonás rendben sorakoztak különféle dokumentumok. Az utazáshoz, távoli munkához ugyan választhattunk notebookot, ám az is csak a mobilitás egy bizonyos szintjét képviselte (elég csak belegondolni, hogy még száz gépelt oldal is könnyebb volt, mint egy átlagos noteszgép). Mostanra viszont egyre többek zsebében figyel valamilyen okostelefon, amely tudásában már egyfajta miniszámítógépnek felel meg, és lássuk be, jóval kényelmesebb zsebre vágni, mint száz gépelt oldallal zsonglőrködni. Alábbi összeállításunkban a legelterjedtebb mobilos rendszerekre elérhető dokumentumkezelő megoldások közül válogatunk.



Szó szerinti kisirodák Ha dokumentum, akkor Microsoft Office - sokan gondolkodnak még mindig így, ezért okostelefonra is olyan megoldást keresnek, ami a népszerű PC-s irodai megoldással készült dokumentumok minél tökéletesebb mobilos megjelenítését, szerkesztését végzi el. Az egyik leggyakrabban felbukkanó app a QuickOffice Pro, melynek fejlesztőjét épp a napokban vásárolta fel a Google. Az alkalmazás Pro változata iOS, Android és Symbian^3 rendszerekre is elérhető, így már viszonylag multiplatformnak számít a mobilvilágban. Ráadásul külön tabletes, HD változattal céloznak az iPad-ek és a Honeycomb vagy újabb verziót futtató androidos tabletek gazdáira is.

A QuickOffice Pro képes Word, Excel és PowerPoint dokumentumok megtekintésére és szerkesztésére, de a pdf fájlokat is megnyitja, melyekben széljegyzetekre és jelölések elhelyezésére ad lehetőséget. Fájljainkat tárolhatjuk egyszerűen a telefonok, tabletek tárhelyein, ám a QuickOffice Pro összepárosítható többek között a Google Docs (illetve újabban Drive), Dropbox, Evernote, SugarSync, Box.net fiókjainkkal, így közvetlenül webtárhelyről is megnyithatjuk a dokumentumokat és menthetünk is a felhőbe.

Persze okostelefonon senki nem várhatja egy több gigabájtos PC-s csomag teljes funkcionalitását, ám a QuickOffice Pro kifejezetten sok területen villant nagyot: a rendszeresen frissített alkalmazásban már elérhető helyesírás-ellenőrző, kezeli az Excel táblákba beszúrt diagramokat, működik a másolás-beillesztés, és akár zip fájlokon belül is kutakodhatunk dokumentumok után. Az app egy még komolyabb ProSelect változatban is elérhető, amely már valóban az üzleti okostelefonok svájcibicskája: a Pro változatnál kiterjedtebb fájlmegosztási lehetőségek mellé titkosítás és egyéb biztonsági funkciók segítik, hogy a céges dokumentumok mobilról se kerülhessenek illetéktelenek kezébe.



Mindent látó zsebnotesz Ha nem kell feltétlenül az Office formátumhoz ragaszkodni, még szélesebb a mobilos lehetőségek tárháza dokumentumok létrehozása és kezelése terén. Kiváló példa erre az Evernote, amely egyszerre multifunkciós jegyzettömb, tárhely és szinkronizáló megoldás. A PC és Mac változat mellett a kliens gyakorlatilag az összes említésre méltó mobilos rendszerre elérhető: iOS, Android, BlackBerry és Windows Phone mellett még a néhai webOS-ra is beszerezhető.

Első látásra az Evernote egy mindenféle jóval felturbózott jegyzettömb. A legújabb változatban még tovább bővítették a lehetőségeket, a jegyzetek ma már tartalmazhatnak képeket, audió- és videófájlokat is attól függően, hogy az adott helyzetben épp mi a legkényelmesebb adatrögzítési módunk. A dokumentumkezelő modulban sokféle elrendezésben nézhetjük át az általunk készített, vagy másoktól megosztott fájlokat. Az elnevezés mellett extra módok is rendelkezésre állnak arra, hogy beazonosítsuk keresésünk tárgyát - ilyen például a térkép nézet, ahol megjelenik, hol milyen dokumentumot hoztunk létre (ezt a létrehozáskor a telefon helyadataiból nyeri ki az alkalmazás). Nem lehet többé kifogás, hogy "elfelejtettem a Balatonrücskösi kempingben írt doksi nevét"...



Beégetett lehetőségek Nem szabad persze kihagyni a felsorolásból a PC-s irodai csomagok jelenlegi királyát. A Microsoft Office-szal csak azért nem a legelső bekezdésekben foglalkoztunk, mivel egyelőre csak a Windows Phone alapú készülékeken érhető el mobilos változatban. Érkeznek azonban folyamatosan hírek arról, hogy szélesedik a támogatott rendszerek palettája: már biztosra vehető, hogy a Windows RT alapú tabletekben is lesz mobil Office, és iPad-eken is hamarosan megjelenik a Microsoft irodai megoldása. A legfrissebb híresztelések szerint a legújabb Office változatból Android és általános iOS (tehát iPad mellett iPhone és iPod Touch) változat is érkezik majd.



A windowsos telefonokon most elérhető Office a Word, Excel, PowerPoint és OneNote tenyérbe faragott verzióját tartalmazza, amelyeket szinkronizálhatunk a SkyDrive tárhellyel, de a SharePoint Workspace Mobile segítségével még szélesebb körű megosztási és csoportmunka-lehetőségeket is kapunk: az alkalmazással SharePoint 2010 rendszerű webhelyeken vagy a Microsoft Office 365 részeként elérhető SharePoint Online-webhelyeken tárolt Microsoft Office-dokumentumokat lehet kezelni.



Szintén nem említettük külön az egyes telefonokba, tabletekbe alapértelmezettként feltelepített megoldásokat. Ezek egy része az adott rendszer fejlesztőjének saját szolgáltatása (így például az Android alatt a Google Docs), más gyártók pedig gyakran élnek azzal a módszerrel, hogy valamilyen csökkentett funkcionalitású, Lite verziós alkalmazást illesztenek az alkalmazások közé. A QuickOffice-nak is van csökkentett funkcionalitású próbaverziója, de emellett megannyi hasonló, jobb-rosszabb dokumentumkezelő megoldás létezik, amelyek próbaváltozatait pár dollár fejében alakíthatjuk teljessé. A puding próbájának elvét követve érdemes a sokféle lehetőség közül a demók és korlátozott változatok kipróbálása után dönteni afelől, melyik megoldás teljes verziójára szánunk pénzt.

A Google felvásárolta a Quickoffice-t
OpenOffice vs. LibreOffice - mi lesz a "nyílt irodák" jövője?
Kézírással erősödik az Evernote

Az egész Zuckerberg-birodalomban felcsavarják az MI-t

A Facebooktól a Ray-Ban Meta napszemüvegekig mindenhol munkába áll a közösségi polip nagy nyelvi modelljének harmadik generációja, amely többek között valós időben, gépelés közben generál képeket.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.