Aki okostelefonra vágyik, mondjuk olyanra, mint az iPhone, csak épp "megszorítások" nélkül, elvben rohanhatna androidos készüléket venni - a Google rendszerével felruházott telefonok mégsem terjednek annyira gyorsan, mint lehetne. Vajon miért?
A Google mobil operációs rendszerét azok várják leginkább, akik imádják a mobilitás új lehetőségeit: az okostelefonokat és a tableteket, a mobil internetezést és az "utazó alkalmazásokat", ám elegük van a Steve Jobs-féle zárt világból, a Flash támogatás hiányából, az App Store kizárólagos használatából, a hardveres limitációkból.

A szabad kéz hátrányai |
Az Android szabad, nyílt rendszer, minden adott tehát ahhoz, hogy nagyot durranjon - csak épp a fejlesztés és bevezetés halad kissé döcögősen. Az 1.1-es, 2009. februári megjelenés után a számszerűleg legnépszerűbb verzió az 1.5-ös, Cupcake kódnevű változat, amely még mindig az androidos telefonok legnagyobb hányadán fut - annak ellenére, hogy idén januárban már megjelent a 2.1-es, májusban pedig a 2.2-es Android.

Hogy miért nem frissítenek? A telefongyártók jó része ugyanis testreszabott rendszerekkel szállítja a készülékeit: a saját nyitóképernyők, extra elrendezési megoldások, saját hardverre optimalizált működés miatt azonban a legtöbb mobilon nem lehet az 1.5-ös Androidot újabbra frissíteni, ezt a gyártóknak kell központilag megtenniük az újabb sorozatú készülékekben.

Kiváló példa a Magyarországon a napokban indult Telenor-nyúlvány, a Red Bull Mobile esete, amely saját brand alatt megjelenő készülékén is 1.5-ös Androiddal érkezik, mivel annak idején még erre a változatra készítették el az energiaital-márka által inspirált, testreszabott felületet és szolgáltatásokat.

Jön a Mézeskalács | Ahhoz tehát, hogy az Android igazán gyorsan terjedni kezdhessen, a hardvergyártók gyors, összefogott reakciójára van szükség. Igaz, a Google is látja a problémát, épp ezért az idei év végére tervezett, Gingerbread kódnevű Android 3.0 már egységes felülettel, testreszabhatóság nélkül kerül forgalomba, hogy onnantól biztosítva legyen a frissítés lehetősége.

Ha ez megvalósul, az elemzők szerint a Google operációs rendszere előtt nem lehetnek akadályok, hiszen megannyi olyan fejlesztés kerül bele, amelyet a nagy versenytárs, az Apple nem támogat, sőt, némelyeket el is utasítja: új webes videószabványok támogatása, Android Market online zenebolt, széles, akár HD képernyők támogatása, PC-s médiafájlok streamelt lejátszása...

...mint a talajvíz | A Gartner felmérése szerint amíg 2009 első negyedévében még csupán az összes eladott okostelefon 1,6 százaléka volt androidos, a Google mobil operációs rendszere az idei első negyedévben már 9,6 százalékos piaci részesedésre tornázta fel magát. Egyelőre  44,3 százalékos részesedéssel a Symbian vezet (bár a közeljövőben itt sok múlik majd a harmadik és a röviddel utána várt negyedik generáció érkezésén), a BlackBerrykért felelős RIM 19,4 százalékkal, míg az iPhone OS 15,4 százalékkal állnak a dobogón.

A hírek alapján az Android esetében 2011-re még durvább növekedési arányokat jósolhat majd az akkori Gartner elemzés a tabletekre és egyéb mobil számítástechnikai eszközökre, és a kínálati piacon egyértelműen jól járhatunk végre mi, a vásárlók is.

Idegesítéssel küzd a képernyőfüggőség ellen egy új alkalmazás

Mivel az időkorlátos-kiléptetős módszerek nem igazán hatékonyak, a kutatók új módszerrel próbálnák meg rávenni a felhasználókat, hogy néha kapcsolják ki az okostelefonjukat.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.