Jönnek a full HD kijelzők és a heterogén felépítésű rendszerchipek, terjed az LTE-alapú mobilhang-szolgáltatás. Jövőre már az Intel is komolyan beszáll a mobil processzorok versenyébe.
2013-ban kerülhetnek tömegtermelésbe azok az okostelefonokba és táblagépekbe szánt, 22 nanométeres gyártástechnológiával előállított rendszerchipek (SoC), amelyek jelentősen hozzájárulhatnak az Intel felzárkózásához a mobil szegmensben. Bár a vállalat továbbra is a PC-ipar domináns szereplője, a mobil eszközök gyorsan bővülő piacán eddig technológiai fölénye ellenére sem alkotott maradandót, és egyelőre jelentős hátrányban van Qualcomm-mal, az Apple-lel vagy a brit ARM processzorterveit licencelő más gyártókkal szemben.

A hétfőn, San Franciscóban rendezett iparági konferencián bejelentett fejlesztések nyomán az elemzők szerint jövőre kifejezetten versenyképes Intel-termékekkel találkozhatunk. (A társaság egyébként már évekkel ezelőtt bemutatta 22 nanoméreres eljárását, és idén áprilisban indította el legelső CPU-szállítmányait, de a SoC-k gyártása összetettebb feladatot jelent.) Az Intel mobil rendszerchipjei jelenleg 32 nanométeren készülnek, míg a Qualcomm felső kategóriás termékei 28, az Nvidia lapkái pedig 40 nanométeres csíkszélességű alkatrészekből épülnek fel.

Kicsik és nagyok  A mobil eszközök területén a legfontosabb újítások általában az akkumulátorok hatékonyabb kihasználásával, vagyis az energiatakarékossággal kapcsolatosak. Ilyen a következő év egyik legszebb reményű megoldása, az ARM big.LITTLE architektúrája is, amely a különféle processzormagok "összecsomagolásáról" szól. Ennek első generációs példája a Nexus 10 tabletben felbukkanó, de adatközponti felhasználásra is szánt Cortex-A15, illetve a szélsőségesen energiahatékony Cortex-A7 kombinációja.

Az Nvidia Tegra 3-ban már megvalósított elképzelés lényege, hogy az alkalmazások teljesítményigényük szerint futhatnak az erősebb vagy a takarékosabb magokon, amelyek akár külön-külön ki is kapcsolhatók. A gyártók az első körben legfeljebb négy-négy magos konfigurációk közül válogathatnak, hogy piacra dobják a minden bizonnyal szimmetrikus implementációkat. Később persze több variáció is felbukkanhat: az ARM mobil megoldásokért felelős igazgatója, Laurence Bryant például a kettő-négyes felállást tartja ideálisnak az okostelefonokra jellemző terheléshez.

Tisztul a hang és a kép  Az idén már az LG és a Sharp is bejelentette, hogy dolgozik az 1920×1080-as felbontású érintőkijelzőkön, az első full HD okostelefon pedig a HTC kínálatában jelent meg az év végén, egyelőre csak a tengerentúlon. Egészen biztos, hogy 2013-ban sorra érkeznek majd a hasonló felszereltségű készülékek, folyamatosan növelve a képernyők méretét. A kritikák szerint azonban a nagyobb felület és felbontás durván lenyomja a telefonok üzemidejét, így a gyártók sem gondolkodhatnak a HTC Droid DNA 2020 milliamperórás akkujában.

2013-ban mobil eszközökre költetnének a vállalatok
Kormányzati ellenszélben a telkók
Idén okostelefont tolunk a karácsonyfa alá

A 4G szolgáltatások piaca évekkel az első kereskedelmi LTE hálózatok felbukkanása után is sok lehetőséget tartogat. A gyártók részéről ilyesmi lehet az alkalmazásprocesszorok és az LTE modemek közös lapkára építése, ami a fentieknek megfelelően ugyancsak kitolhatja a készülékek üzemidejét. A mobil operátorok slágere egy az LTE-hálózaton nyújtott hangszolgáltatás (VoLTE) lehet, ami nem utolsósorban azt is lehetővé tenné számukra, hogy saját alternatívát állítsanak a Skype, a Facebook és a többi, webalapú versenytárs szolgáltatásaival szemben.

A VoLTE hálózatokon a megfelelő beszédtömörítő algoritmusoknak köszönhetően már alapkészség lehet a HD hangzás, de ugyanígy szó van a videóhívásokról, a csevegésről vagy más multimediás funkciókról is, vagy akár a bejövő hívások és az egyes munkamenetek kiosztásáról a különböző készülékek között. Az iparági szereplőket tömörítő GSA becslése szerint a kereskedelmi LTE hálózatok száma 2012 végére 166 lesz világszerte, ami a jövő évben 209-re növekszik. Az első LTE-alapú mobilhang-szolgáltatás a nyáron indult el Dél-Koreában, a hazai T-Mobile a tervek szerint jövőre indítja el a bevezetést megelőző, nagyjából egy évig tartó fejlesztéseket.

Az egészségügyet is kinézték maguknak a zsarolóprogramok terjesztői

A Sophos éves jelentése szerint az ágazat különféle okokból ideális célpontot jelent a hekkereknek, akik egyre több támadást intéznek az ott működő intézmények ellen.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.