Hamarosan beindul a Microsoft mobilpiaci offenzívája. Az alkalmazásbolt mellett szeptember közepére megérkeznek a végleges Windows Phone 7 fejlesztői eszközök is: maga az új operációs rendszer októberben debütálhat.
A Microsoftnak van mit helyrehoznia a mobilpiacon. Még a legfelsőbb vezetés is elismerte, hogy tekintélyes lemaradást sikerült összehozniuk ezen a területen: a felhasználóbarátságát tekintve enyhén szólva kihívásokkal küszködő előző mobil Windowsok felett eljárt az idő, a Microsoft mobil operációs rendszere fölött átugrott gyakorlatilag a teljes versenytársmezőny az iOS-tól az Androidon át a Symbianig. Az ősszel megjelenő Windows Phone 7 előtt tehát hatalmas feladat áll: el kell feledtetnie a redmondi vállalat mobilos kudarcait, és vissza (illetve inkább meg) kell szereznie egy stabil, jelentős részesedést az okostelefonok operációs rendszereinek piacán.

Fejleszteni hamarosan lehet |
A Microsoft egyik hivatalos blogjában a napokban erősítették meg a hírt, miszerint szeptember 16-ától elérhető lesz a Windows Phone 7 rendszerekhez kapcsolódó fejlesztői eszközcsomag végleges változata. "Így minden fejlesztőnek egyenlő esélyei lehetnek arra, hogy az új rendszer indítására már kész alkalmazásokkal, játékokkal várhassanak" - fogalmazott a bejegyzést író Brandon Watson.

A háttérben érezhetően beindultak az offenzíva előkészületei. Az októberben induló Windows Phone Marketplace tesztelése is az utolsó fázisba érkezett, az alkalmazásfejlesztők számára már kipróbálható a validációs és certifikációs rendszer is annak érdekében, hogy a szoftverbolt indulására már valóban olyan alkalmazásokat tölthessenek fel, amelyek megfelelnek a Microsoft rigorózus feltételeinek.

A mostani hírek csak megerősítik azt a június óta közkeletű pletykát, mely szerint maga az operációs rendszer is októberben startol, ekkor kerülnek a boltokba az első Windows Phone 7 alapú készülékek - ezek első hulláma nagy valószínűség szerint összehangoltan, egy napon érkezhet, amikor a Microsoft eldurrantja a startpisztolyt.

A mobilos alkalmazás jó üzlet | A research2guidance mobilpiaci piackutató cég legfrissebb jelentése is azt igazolja, hogy a mobilos alkalmazások terén még mindig meredek felszállóágban vagyunk. 2009-ben a fizetős mobilszoftverek piaca 1,7 milliárd dollárral zárt, idén pedig csak az első hat hónap alatt meghaladta ezt az összeget 2,2 milliárd dollárral. A letöltött alkalmazások számán is látszik a hihetetlen növekedés: a tavaly összesen letöltött 3,1 milliárd mobilszoftver tükrében az idei év feléig regisztrált 3,9 milliárd letöltés azt jelzi, hogy a piac rakétasebességgel növekszik.

A jelentés szerint ez a trend még jó ideig folytatódik majd: a meglévő szoftverboltok (például az Apple, a BlackBerry vagy az Android alkalmazásgyűjteménye) már elérték a stabil működés és a kiforrott kezelhetőség állapotát, így ezekbe most áramlik majd a második "felhasználó-bumm", míg több más virtuális piactér mostanában nyílik. A felhasználóknak ráadásul nem kell szoftverről szoftverre keresgélniük az interneten vagy bármilyen más egyedi helyeken, a tematikus, értékelésekkel és egyéb rendezési elvekkel ellátott piactereken még az is megtalálja kedvenc alkalmazásait, aki eddig például a számítógépére idegenkedett folyamatosan új programokat keresgélni és telepíteni.

Az operációs rendszerekhez, és ezáltal gyártókhoz kötött piacterek mellett ráadásul feljövőben vannak a függetlenek is: a Trident Capital például 15 milliót fektetett a PocketGear szolgáltatásba, amelyet ők maguk jelenleg a világ legnagyobb független és nyílt appstore-jának neveznek.

A letöltésben van a pénz | Érdekes adalékul szolgálhat még két friss jelentés: a Freshfield Bruckhaus mobilpiaci szakemberek között végzett felmérése szerint a letölthető alkalmazások hozzák a legtöbb bevételt az elkövetkezendő három évben a mobilos tartalmak közül. Tavaly ugyanebben a kérdéskörben még a zenei és videós tartalmakat sorolták első helyre, mára ezek a dobogó második és harmadik helyére kerültek.

Az In-Stat felmérése a mobilos alkalmazások típusait vizsgálta: szerintük a legnagyobb növekedést a mikroblogalkalmazások, a mobil banki szoftverek és a VoIP-kliensek produkálták, a hét legfontosabb fejlesztési irány pedig az e-mail, a játékok, a közösségi alkalmazások, a csevegőprogramok, a navigáció, a zene és az időjárás.

Az adatközpontok betonjából árad a felhő szén-dioxidja

A Microsoft hiába csökkentette 2020 óta 6,3 százalékkal az energiaigényét, ha adatközpontjai betonjából minden eddiginél több üvegházhatású gáz szivárog.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.