Bár a Research In Motion táblagépe csak ezen a héten kerül a boltokba, tesztelők és újságírók már kipróbálhatták a BlackBerry tablet néven is emlegetett PlayBookot. Nem elég, hogy irtózatos késéssel érkezett, de szinte minden kritika lesújtó véleménnyel van róla.
Már az első iPad megjelenése után kezdte hangoztatni a RIM, hogy egy olyan versenytárssal támadják vissza az Apple tabletjét, ami biztosan jól megszorongatja majd. Azóta egy év is eltelt, a második iPad-generáció is megjelent, nem is beszélve az androidos versenyzőkről. A PlayBook névre keresztelt (és ezzel az üzleti felhasználást kissé megkérdőjelező) táblagép azonban egyre csak váratott magára. A megjelenés előtti héten aztán elkezdtek ömleni a tesztelők beszámolói, és ezek bizony cseppet sem szívderítőek.

Ez vagy valami, vagy megy valahová A kritikusok legnagyobb problémája az, hogy a versenytársak egyszerű és rugalmas felhasználásához képest a PlayBook egy félkész terméknek tűnik, ami leginkább csak akkor lehet kedvünkre, ha van BlackBerry telefonunk, és nem zavar az alkalmazások csekély száma és gyenge minősége.



A PlayBook a "nagy testvér" mellett. Nem csak méretben kellene felnőni...

Persze nem szabad elmenni a jól sikerült részek mellett sem: a tesztelők kiemelik a jó minőségű kijelzőt és a HD videó lejátszást, az érzékeny érintőkezelést, valamint a jól elhelyezett sztereó hangszórókat. A multitasking megoldása is tetszett többeknek, amelyet a képernyő szélén jobbra-balra "söpréssel" lehet elérni. Igaz, mások itt már azt írták, gondjuk akadt azzal, hogy néha egy-egy alkalmazás használata közben véletlenül váltottak át egy másikra a túl széles gesztikuláció következtében. Azt is csak részben tartották pozitívnak, hogy semmilyen fizikai gomb nincs a frontoldalon, az alapvető funkciókat is érintéssel lehet vezérelni.

Most jön a PlayBukás? A leghangosabb kritikák az alkalmazásokkal kapcsolatosak. Az elérhető appok száma riasztóan kicsi, és a választék is kifejezetten hiányos. Nincs Facebook vagy Twitter app, de natív email- vagy naptáralkalmazást is hiába keresnénk. Az AppWorld pedig butácska játékokkal próbálja meg betömni a lyukakat. A RIM szerint hamarosan Androidra írt appok is futnak majd a PlayBookon, de a "majd" szócska azért kellemetlen, és azt se tudni, hogy ezek a futás közben átkonvertálódó alkalmazások mennyivel lesznek lassabbak, mint saját környezetükben. Ikonok persze vannak Gmailre, Twitterre, Facebookra és egyebekre, de ezek semmi mást nem tesznek, mint megnyitják az aktuális szolgáltatást a beépített böngészőben.

A tablet első bekapcsolásakor automatikusan letölt egy masszív frissítést, amelynek megérkezése és feltelepülése akár fél óránál is többet elvehet a felhasználó életéből. Ezek után kötelezően regisztrálnunk kell egy BlackBerry fiókot, és vágigkattintgatni egy idegesítő oktatóanyagot. Ha valaki az iPad szigorúságai és kötöttségei helyett keres más tabletet, itt sem jár jobban a beszámolók szerint.

A tablet önmagában nem képes a 3G kommunikációra. Ehhez meglévő BlackBerry telefonunkhoz kell kapcsolódni Wi-Fi segítségével. Az email szintén csak BlackBerryvel együtt használható, tehát akinek másfajta telefonja van, egyelőre elfelejtheti a levelezést és a mobilhálózatok használatát. Nyáron állítólag érkezik a 3G-képes változat is, de addig elég karcsú a kommunikációs lehetőségek száma - még a BlackBerryken megszokott üzenetküldő, a BlackBerry Messenger is hiányzik az opciók közül.

Mozog a PlayBook: videón a "BlackBerry tablet"
A Microsofttal szövetkezik a BlackBerry gyártója
Windows 7-es tabletek, mi lett veletek?

Minden nagyon szép, minden nagyon jó... Ahogy egyre több lesújtó értékelés és elemzés látott napvilágot, természetesen többen megkérdezték a RIM illetékeseit, mit is gondolnak a fogadtatásról és mit gondolnak a tablet további sorsáról. Az alábbi videón a Bloomberg riportere faggatja Jim Balsillie elnök-vezérigazgatót, aki nem nagyon tud mit kezdeni a kérdések özönével. A láthatóan feszengő vezető egyelőre csupán azt hajtogatja, hogy mennyire jó is ez a tablet, és úgyis mindenkinek van BlackBerry telefonja, ezen kívül hamarosan érkezik az Android-támogatás. De vajon elég lesz ez az egyre izmosodó tabletpiaci versenyben? Aligha.


Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.