A cseheknél hasonló problémákkal küzdenek mint nálunk. A márciusi fiaskó után novemberben újabb kísérletet tesz az ottani hatóság a 4G/LTE hálózatok kiépítéséhez szükséges frekvenciák értékesítésére.
Másodszor is meghirdeti a negyedik generációs mobil hálózatokhoz szükséges frekvenciákat a cseh távközlési hatóság (CTU). A november közepére tervezett aukció keretében a 800 MHz-es, 1800 MHz-es és a 2600 MHz-es spektrumsávban szerezhetnek maguknak megfelelő frekvenciatartományokat a jelenlegi szolgáltatók és egy esetleges új belépő is, amelytől a hatóság - csakúgy, mint korábban nálunk - a verseny élénkítését reméli. Az állam a frekvenciák értékesítéséből minimum 340 millió eurónak megfelelő összeget remél. (Itthon a végül kúriai döntéssel megsemmisített pályázat közel 44 milliárd forintnyi, azaz jelenlegi árfolyamon körülbelül 145 millió eurós bevételt hozott.)

Elsőkből utolsók ■ Az LTE technológiára épülő szupergyors mobil szélessáv kiépítése most az egyik legaktuálisabb fejlesztési feladat Európában. Szakértők szerint a GSM technológiát Amerikát jóval megelőzően kiépítő kontinens a negyedik generációs váltásnál a tengerentúllal, vagy épp a fejlettebb ázsiai térséggel szemben ma már hátrányban van, amit azért több országban is igyekeznek ledolgozni. Prágát megelőzően legutóbb Ausztria jelentette be ezzel kapcsolatos terveit, amik lehet, hogy ugyancsak késedelmet szenvednek az egyik piaci szereplő vétója miatt.

Csehország már idén márciusban le akarta tudni a dolgot, de az akkori tenderen túl magas árajánlatok érkeztek, amik miatt félő volt, hogy inflálják a majdani szolgáltatás árát és késleltetik a generációváltást – írja a Reuters. A jelenlegi piaci szereplők azt sem nézték jó szemmel, hogy a CTU egy komplett frekvenciacsomaggal megágyazott egy újabb szereplőnek is.

A problémás negyedik ■ A hatóság azóta sem tett le a negyedik szolgáltatóról, az új elképzelések megint kiverték a biztosítékot a cseh Telefonicánál,  az ottani T-Mobile-nál és a Vodafone helyi leánycégénél. A leghevesebben a T-Mobile tiltakozott az újabb terv ellen, jogi lépéseket helyezett kilátásba és egyben jelezte a tenderdokumentáció részletes áttanulmányozása után döntenek csak arról, hogy egyáltalán induljanak-e a mostani pályázaton.

Az új szereplőként már márciusban is pályázott PPF Mobile Services az elemzők várakozása alapján a mostani aukción is indulni fog. A cég - a Reuters információi szerint - a PPF pénzügyi csoporthoz tartozik, amelynek tulajdonosa Csehország leggazdagabb embere, Petr Kellner.
Megoszlanak a szakértői vélemények, hogy kell-e egy országban négy mobilszolgáltató. A cseh történet kapcsán is azt vetik fel az elemzők, hogy a piac érettebbé válása tetézve az általános gazdasági helyzet romlásával már önmagában is elindította a meglévő szolgáltatók közötti éles árversenyt.

Így volt ez Csehországban is, ahol évekkel ezelőtt még jogosan panaszkodtak az előfizetők a magas tarifákra, és csomagdíjakra. Azóta a helyzet változott, a mai körülmények között nem lesz könnyű a belépőnek hosszabb távra berendezkedni.

Hazai bizonytalanság ■ Magyarországon sem megy simán a technológiai generációváltás, nálunk is elbukott az erre kiírt korábbi tender, ami ugyancsak bővítette volna a szolgáltatók számát, igaz a csehországival ellentétben, itt a hatóság állami szereplőt várt volna negyedik szereplőnek. A hazai tender újrázásával kapcsolatban még kevés a konkrétum. Az Európai Unió elvárása szerint még az idén le kellett volna bonyolítani, de egy közelmúltban hozott határozat szerint Magyarország is kapott némi haladékot, idén elegendő a pályázati feltételeket nyilvánosságra hozni. Az értékesítésre szánt frekvenciák közül a 800 MHz-es sáv ráadásul október végén szabadul csak fel véglegesen a digitális műsorszórási átállás lezárásával.

A Kúria döntött: érvénytelen volt a frekvencia-árverés
A negyedik versenyző esélyei az osztrák mobilpiacon

Idegesítéssel küzd a képernyőfüggőség ellen egy új alkalmazás

Mivel az időkorlátos-kiléptetős módszerek nem igazán hatékonyak, a kutatók új módszerrel próbálnák meg rávenni a felhasználókat, hogy néha kapcsolják ki az okostelefonjukat.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.