A HP nyilvánosságra hozta útitervét, mely szerint őszre befejeződik a webOS felkészítése a nyílt forráskódú kiadásra. Addig részenként adják ki az operációs rendszerhez kapcsolódó elemeket.
A TouchPad kínos bukása, majd a tablet gyártásának gyors leállítása egyben a webOS fejlesztésének befejezését is jelentette a HP-n belül. Egy ideig arról is hallani lehetett, hogy a gyártó licenceli vagy egy az egyben eladja a rendszert - a vevők között "jól értesültek" még a Samsungot, vagy akár az Oracle-t is megemlítették. A végső megoldás szelídebb, bár kissé lassabb is: nyílt forráskódúvá válik a mobilos rendszer, és most már ennek folyamata és dátuma is ismert.

Igen, akarjuk A most kiadott útiterv szerint szeptemberig havonta tesznek közzé bizonyos részegységeket a rendszerrel kapcsolatban. Januártban elsőként az Enyo 2.0 fejlesztőeszközt és annak forráskódját hozza nyilvánosságra. Februárban többek között a böngészőhöz használt QT WebKit kiterjesztések és JavaScript motor, márciusban a Linux alapú rendszermag következik. Áprilisban frissített fejlesztőeszköz, júliusban pedig már beépített alkalmazások forrásai is megjelennek.


A teljes rendszer bétáját augusztusban lehet elsőként elérni, a végleges Open webOS 1.0 pedig szeptemberben érkezik. A fejlesztői közösség örül is meg nem is - sokan kritizálják ugyanis a viszonylag hosszú átfutási időt. A webOS Nation nevű, kifejezetten a HP rendszerére fejlesztő szakemberek által létrehozott fórumon is egymásnak estek a résztvevők: egyesek szerint a HP-t látványosan nem érdeklik azok, akik még mindig hisznek a rendszerben, mások viszont úgy vélik, a részletes útiterv épp azt mutatja, milyen precízen épül fel a nyitási folyamat.

Mi lesz veled, rendszerke? A HP szóvivője a Mashable kérdésére válaszolva nem érezte elkésettnek a szeptemberi végleges kiadást. Szerinte azért is fektetnek ennyi energiát abba, hogy a rendszert a lehető legkomplettebb módon tegyék nyílttá, mert továbbra is szorosan együttműködnének a fejlesztésében és reális alternatívát szeretnének mutatni a meglévő mobil rendszerekkel szemben.

A hasonló projektek átfutási ideje egyébként szintén nem volt rövid: a Google által vezetett Open Handset Alliance 2007 novemberében alakult meg, az első androidos telefon pedig kilenc hónappal később, 2008 augusztusában kapott hivatalos kereskedelmi engedélyt. A Symbian "nyitása" még több ideig, közel másfél évig tartott.

Felbukkant a webOS legfurcsább kérője?
A HP szerint van élet az Androidon és iPhone-on túl
TouchPad fillérekért, utoljára

Musk visszavenné egy csomó alkalmazottját, akit épp az imént bocsátott el

Valószínűleg kiderült, hogy rossz hatással lehet a Tesla töltőhálózatának erőltetett ütemű bővítésére, ha kirugdalja a rajta dolgozó összes emberét.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.