Hódít a BYOD szemlélet, mindenki táblagéppel dolgozna, de persze a sokat gépelők hamar rájönnek, hogy a magyarok dolga ezen a téren is egy fokkal nehezebb. Körülnéztünk, milyen lehetőségei vannak azoknak, akik nem nehézkes pótmegoldással kutatnának ékezetek után.
A PC-k és notebookok védelmében még mindig sokan emlegetik fel, hogy a tableteken kényelmetlen gépelni – a fizikai billentyűzet hiányában. Az érintőkijelző virtuális megoldásaihoz persze hozzá lehet szokni valamelyest, és ha nem is tableten írjuk majd meg a Háború és béke második részét, néhány hét szoktatás után már egész kellemesen elpötyögünk rajta. Legalábbis akkor, ha az angol karaktereken kívül nem használunk mást: az ékezetek ugyanis még egy fokkal kényelmetlenebbé és körülményesebbé teszik a táblás szövegbevitelt.

Telepítsünk ékezeteket A táblagépek lényegében még mindig az iPhone-okon megismert módszert kínálják alapértelmezettként az ékezetes és egyéb speciális karakterek elérésére. A különféle virtuális gombok hosszú lenyomása után megjelenő felugró ablakocskából választhatjuk ki az adott karakterhez kapcsolódó alternatívát (például az o betűnél érhetjük el az o, ö és ő karaktereket, de sok esetben egyéb lehetőségeket is idezsúfolnak az ò-tól az ø-ig). Ez persze egyrészt jelentősen lelassítja a gépelés folyamatát, ráadásul félreütésekre is nagyobb esélyt ad.

Sokan úgy küszöbölik ki ezt a problémát, hogy tableten nem is használnak ékezeteket, csupán gyors jegyzeteket készítenek, majd a szöveget később PC-n tisztázzák le.

De persze nem azért vesz valaki százezres kategóriájú eszközt, hogy csak félmunkát végezhessen rajta. Szóva érdemes körülnézni és alternatív lehetőségek után kutatni a hiányzó ékezetek előteremtésére. Ennek egyik módja szoftveres: cseréljük le az operációs rendszer alapértelmezett billentyűzetét. Androidon több megoldást is találhatunk, ilyen például az ingyenes AnySoft Keyboard, amelyhez külön lehet letölteni és telepíteni az egyes nyelvi csomagokat, köztük a magyart is.



A letöltés és telepítés után az Android beállításai között keressük meg a beviteli módokért felelős szekciót, majd az alapértelmezett billentyűzetet állítsuk át az AnySoftra, azon belül pedig válasszuk ki a magyar kiosztást. Szövegbevitel esetén ezután már az új billentyűzet jelenik meg, amely ugyan kissé zsúfoltabb az eredetinél, ám tableten már elviselhető méretű billentyűkkel dolgozhatunk (a legtöbb megoldás, így az AnySoft is, androidos telefonokon szintén működik, de kisebb kijelzős modelleken csak erős rákészüléssel javasoljuk a kipróbálásukat).

Ha a most bemutatott AnySoft felülete valamiért nem tetszik, érdemes körülnézni a Play áruházban, van még jó pár hasonló megoldás, például a GO Keyboard és a kapcsolódó magyar kiosztás.

Az iOS-felhasználók számára is akad gyorssegély, ha nem is teljes értékű. Ilyen többek között az egyszerűen Hungarian Keyboard for iPad nevű kiegészítő, amelyért megrendítő 1 dollárt kell fizetnünk. Ez a megoldás nem a teljes billentyűkiosztást cseréli le, ehelyett egy extra sort húz a megszokott gombok fölé, amelyen az ékezetes karaktereket találjuk. Ez ugyan valamelyest elüt az írógépeken és PC-ken megismert elrendezéstől, de a hosszú nyomkodást és keresgélést ezzel is megspórolhatjuk. Az alkalmazás egyik szépséghibája, hogy kizárólag magában az appban működik, a normál levelezéshez például csak úgy tudjuk használni, ha az alkalmazásban megírjuk az üzenetet, majd kijelöljük a teljes szöveget, átlépünk a levelezésbe és bemásoljuk a levéltörzsbe. Nem túl kényelmes, de a semminél azért jobb.  



Csak az igazi az igazi Akadhaz azonban olyan felhasználó, aki szerint egy billentyűzet akkor használható, ha lenyomhatók a gombok, és ha hallja a jól ismert kattanást gépeléskor. A megszokás és a kényelem nagy úr, de szerencsére már erre is van megoldás. Az Android-rajongók egyrészt egyre több olyan táblagép közül választhatnak, amelyhez saját kiegészítőként beszerezhető külső billentyűzet. Persze érdemes odafigyelni, van-e magyar kiosztású, de az Asus esetében például a második generációs Transformer óta ez nem probléma.

Más gyártók is elkezdtek nemzetközi billentyűzeteket árulni meglévő tableteikhez, bár egyes esetekben elég borsos áron kínálják: a Lenovo például 107,45 angol fontért, tehát körülbelül 38 ezer forintért küld bárkinek magyar billentyűs dokkolót.



Ha már meglévő tabletünket szeretnénk fizikai billentyűzettel felturbózni, a Bluetooth kapcsolatban bízhatunk. Az iPadekhez létezik gyári megoldás, az Apple Wireless Keyboard körülbelül 20 ezer forintért szerezhető be magyar kiosztással is, és egyszerű Bluetooth-párosítást követően használatba is vehetjük. Androidos tabletekhez többen is gyártanak hasonló megoldásokat, például a Logitech: az Android Tablet Keyboard 3.0+ ára szintén elég húzós, 18 ezer forint környékén árulják.



További tippek:
Így vigyázzunk mobil eszközeinkre télen
Halló, itt az Excel beszél: irodai szoftverek mobilra
5 Dropbox-trükk a még kényelmesebb fájltároláshoz


Rizzsel küzdene a klímaváltozás ellen is egy szingapúri startup

Újabb sikeres befektetési kört zárt a Rize nevű vállalkozás, és hadat üzenne a rizstermesztésből fakadó metánkibocsátásnak Délkelet-Ázsiában.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.