Számos cikk született már arról, mennyire elkerülhetetlen a táblagépek beszivárgása a vállalati informatikai infrastruktúrákba. Ugyan sok esetben valóban előnyökkel járhat a váltás, ám ezt sem lehet annyival elintézni, hogy veszünk 137 iPadet a 137 alkalmazottnak: felkészülni, tervezni és előre gondolkodni kötelező!
A Forrester egyik friss kutatása szerint a munkára használt számítástechnikai eszközöknek világszerte már 25 százalékát adják a tabletek és okostelefonok. Az eddigi elutasító viselkedés helyett egyre többen engednek a legtöbbször dolgozói igényekre támaszkodó támadásnak, a munkafolyamatok részévé teszik a táblagépeket - de a két végletes viselkedés között néha nem találják meg a középutat. A Wall Street Journal valós tapasztalatok alapján, öt pontban foglalta össze a legfontosabb átgondolni- és megterveznivalókat a céges tabletek vásárlása előtt.

Nem mindenható A cikk példájául az American Airlines szolgál: a légitársaság viszonylag korai szakaszban kezdte el a tabletek bevezetését, így mostanra már kiterjedt tapasztalatokkal rendelkeznek azzal kapcsolatban, mik lehetnek a buktatók a folyamatban. Korán kiderült például, hogy egyetlen eszköz nem felelhet meg a vállalaton belül mindenki számára: a pilóták csúcskészülékre vágytak, amelyekkel a papír alapú repülési dokumentumokat és egyéb adminisztrációs felületeket válthattak ki, míg a "terepen" dolgozó mérnököknek sokkal célszerűbb volt valamilyen strapabíróbb, robosztusabb készülék. A légikísérőknek kicsi és könnyű modellekre volt szükségük, míg az első osztályon utazók számára biztosított készülékeknek a legújabb multimédiás kihívásoknak kellett megfelelniük.

"Elsőre csodálatosnak tűnhet egy csúcskategóriás tablet, ha egy konferenciateremben próbálgatjuk" - magyarázta a többmodelles stratégiát Maya Leibman, a légitársaság informatikai vezetője. "Ha azonban valaki a kifutópályán, hóviharban próbálja használni ugyanezt a típust, nagyot csalódhat."



Terv nélkül egy lépést se! A fentieknek megfelelően az első tanács mindenképp az előzetes tervezést teszi kötelezővé. Ha nem tudjuk, milyen munkaköröket célzunk meg a beszerzendő táblagépekkel, és milyen funkciókat kell teljesítenie, csak későn, egy izmosabb befektetést követően döbbenhetünk rá, hogy a céges pénzt nem éppen hatékonyan sikerült elkölteni. A kollégák egy része nem használja az eszközt, vagy lassabban halad vele, mint előző számítógépével vagy épp egy másik modellel tenné.

A PriceWaterhouseCoopers elemzője, Chris Curran szerint még mindig számos olyan nagyvállalat létezik, amely akár gondolkodás nélkül bevásárol több ezet tabletet, és csak a dolgozói visszajelzésekből értesül a hatékonyságról. Ehelyett tanácsos első körben csupán néhány különféle modellt beszerezni, és a cég különböző részlegein dolgozók közül egyeseket tesztelőnek kijelölve meghatározni, kinek milyen eszközre van leginkább szüksége.

Mi is ez az izé? Fontos azt is szem előtt tartani, hogy ugyan a táblagépek sok mindenben hasznosabbak lehetnek az eddig megszokott eszközöknél, de egyáltalán nem mindenhatók. Sokféle hagyományos szoftvernek nincs tabletes változata, és azok, amelyeknek van valamilyen táblagépes megfelelője, még mindig nem érik el a PC-s felhasználói élményt és hatékonyságot.



A Gartner elemzője, Ken Dulaney a kompatibilitás szempontjából közelíti meg a tabletroham veszélyeit. Szerinte gyakran fordul elő, hogy egy vállalat divatosnak és technológiailag naprakésznek szeretne látszani, és ezért vásárol tableteket, ráadásul a döntéshozók csak annyit látnak az eszközből, hogy "ez is képes megnyitni egy Excel fájlt". Ez végülis igaz lehet, ám nem mindegy, hogyan: ne akarjunk olyan kollégára feltétlenül táblagépet ráerőszakolni, aki bonyolult makrókkal ellátott táblázatokkal, teljes funkcionalitású PC-s dokumentumokkal dolgozik. Hiába telepítünk valamilyen Office-konvertert a tabletre, nagy esélye van annak, hogy egy PC-ről átküldött fájl formázásának, funkcionalitásának egy részét "kinyírja" a táblagépes megjelenítés.

Persze erre is fel lehet készülni, többek között alkalmazásvirtualizációval, de ennek lehetőségeiről is mindenképpen a vásárlás előtt kell tájékozódnunk, ha nem akarjuk, hogy a kollégák képtelenek legyenek elvégezni a munkájukat az új eszközön... pontosabban miatta.

Nem terem minden a fán Sokakban él olyan téves elképzelés, hogy tabletre bármilyen alkalmazást "le lehet szedni a fáról". Persze, vegyünk száz iPadet, úgyis biztosan lesz rá Photoshop, Office, a saját vállalatirányítási szoftverünknek is biztosan lesz tabletes verziója, és a levelezőszerverünkhöz is biztosan tudjuk csatlakoztatni - gondolják az elővigyázatlanok.

A Wall Street Journal cikke egy hajókészítő vállalat vezetőjét idézi, aki szintén elkövette ezt a hibát, majd rájött, hogy az általuk használt speciális szoftverek egy része egyszerűen nem elérhető tabletre, más részük pedig csak csökkentett funkcionalitással működik, vagy épp iPhone-változat, amely csúnya és nehezen használható volt a tablet kijelzőjén.

A vállalatok nem félnek a mobil eszközöktől
Tiltás helyett támogatni kell a saját eszközök céges használatát
Pénzcsinálókká kell válniuk az informatikai vezetőknek

Biztosan olcsóbb... vagy nem? A táblagépek dobozára biggyesztett árcédula gyakran megtévesztő lehet. Találhatunk már 60-80 ezres tableteket is, de még egy 120 ezer forintos modell is olcsóbbnak tűnhet, mint egy középkategóriás notebook. Igen, elsőre.

Aztán több tucat megvásárlása után szembesülhetünk azzal, hogy a cég vezetékes hálózatához nem tudjuk csatlakoztatni őket az Ethernet port hiánya miatt, az alkalmazások szintén pénzbe kerülnek, az alkalmazottak egy részének SIM kártyát és előfizetést is kell szereznünk a távoli kommunikáció miatt... és máris felugrik a kezdetben vonzónak tűnő ár egy jóval magasabb szintre. Az ár vizsgálata során tehát ne csak a tablet árcimkéjét vegyük számításba, hanem az összes kapcsolódó költséggel is kalkuláljunk.

Olyan kis egyszerűnek tűnik A BYOD-megközelítés, a céges mobil eszközök biztonsági problémáiról már mi is sokszor írtunk, de úgy tűnik, nem lehet elégszer figyelmeztetni a tabletre vágyó cégeket a felügyelet fontosságára. A Wall Street Journal ezt a pontot az Accenture Mobility Services szakértője, Lars Kamp állításával illusztrálja: "ne higgyük, hogy a tabletek a meglévő céges IT-rendszerek kiterjesztései... mert egyáltalán nem azok".

A tabletekhez nem használhatók az akár évtizedes hagyományokra épülő PC-s felügyeleti megoldások, hálózatbiztonsági szoftverek. Eleve más a használat gyakorlata - még mobilisabbak a felhasználók, több veszélyt rejt az eszközök elvesztése, ellopása. Másrészt újfajta megközelítést igényel az is, hogy egy kiterjedt tabletre szabott felügyeleti megoldást válasszunk, amely ráadásul integrálható a meglévő rendszerünkbe.

A Microsoft és az Amazon is a zsebébe nyúl a franciák kedvéért

Közel 6 billió forintnak megfelelő külföldi befektetés bejelentésére lehet számítani a Versailles-ban rendezett Choose France eseményen, amit nem kis részben a tengerentúli technológiai nagyvállalatok valósítanának meg.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.