Bírják-e a távközlési hálózatok, különösen a vezeték nélküliek az adatforgalom ugrásszerű növekedését? Ez volt a barcelonai Mobile World Congress egyik központi témája.
Tíz éven belül a mai ezerszeresére nőhet a mobilhálózatok adatforgalma, az  adatátviteli sebesség pedig akár a mai százszorosa is lehet – állítják egyes kutatók. Ennek egyik oka, hogy a hálózatba csatlakoztatott eszközök megszázszorozódhatnak az évtized végéig. És nem csak a hagyományos mobileszközök száma nő, hanem gép-gép közötti (M2M) kommunikáció miatt új eszközök is megjelennek a hálózatokon. Ez utóbbinál az autóipar és az egészségügy lehet a két meghatározó szegmens.

Ablaknyitó lehetőségek
De lépést bírnak-e tartani az adatforgalom növekedési ütemével a hálózatok? A probléma több előadásban, bemutatóban, interjúban is felmerült a most zárult barcelonai mobil világkonferencián (MWC), melyen a hálózati eszközgyártók is komoly erőkkel vonultak fel. Az Ericsson látványos standján is sokat lehetett hallani erről a témáról. A svéd szakemberek már újabb generációváltásról beszéltek. Ám az Ericsson 5G-koncepciója nem cspán technológiáról szól, sokkal inkább a felhasználói élményről.



Az Ericsson standjára látogatók úgy érezhették, jövőutazáson vesznek részt. Kitekinthettek például a „lehetőségek ablakán” (Window of Opportunity). Ez a kisérleti projektet annak a lehetőségét vizsgálja, hogyan lehet egy átlátszó antenna segítségével a hagyományos üvegablakokat hálózatba csatlakoztatni, javítva ezzel a mobilhálózatok beltéri lefedettségét. A fejlesztés emellett alkalmas lehet klíma-, világító és árnyékoló rendszerek működtetésére is. Az ablakokon tartalmat – e-mailt, üzeneteket, feljegyzéseket – is meg lehet majd jeleníteni. Sőt akár átlátszó napelemekkel is fel lehetne szerelni, és akkor áramdforrást sem igényel.

Besegíthet a mikrohullám A mobil hálózatoknál kulcskérdés a lefedettség, de nagyon fontos az adatátviteli kapacitás is. A különféle tereptárgyakkal, például magas épületekkel zsúfolt városi környezetben az úgynevezett felhordó hálózatok telepítésekor elég nehéz úgy elhelyezni az antennákat, hogy azok lássák egymást. A svéd mérnökök ennek a problémának a megoldását a mikrohullámú összeköttetésben és a mikrocellákban látják. A barcelonai kiállításon a kis cellák kiépítéséhez mutattak a mérnökök telepítési megoldásokat, amelyek a cellák telepítését és összehangolását egyszerűbbé teszik.

Kínai kilátások A kínai Huawei Technologies szakértője, Lars Bondelind sem vitatta, hogy a szűkös frekvenciakészletek miatt a makrocellás hálózatok csak korlátozottan bővíthetők, ezért egyre inkább a mikrocellák felé kell elmozdulni. Ez utóbbiakra azonban még nem találtak jó üzleti modellt. Bondelind szerint a mikrocellás építkezés még meglehetősen drága.

Persze a frekvenciabőség sem oldaná meg a mobil hálózatok kapacitáskorlátait. A mai 3,5G-s UMTS hálózatokban használt 900 megaherzes frekvenciasáv ugyanis főleg a lefedettséget javítja, az adatátviteli kapacitást nem. A piacra alig néhány év alatt berobbant távol-keleti gyártó egyébként azt tervezi, hogy 2014-re megduplázza a 4G/LTE hálózati berendezésekből származó bevételét, ami 2012-ben már meghaladta az évi egymilliárd dollárt. A cég kilátásai jók, hiszen a China Mobile a megkévő meglévő 700 ezer bázisálommása mellé csak az idén 200 ezerer akar telepíteni.

Hozta első beszállítóját a Huawei Az Ericssonhoz hasonlóan a Huawei is egyre több szállal kötődik Magyarországhoz. Gavin Dai, a hazai leányvállalat vezetője, a barcelonai kiállításon a Bitportnak elmondta:  kínai beszállítóik közül egyet már sikerült Magyarországra csalniuk. Mint korábban megírtuk, a távol-keleti cég szeretné, ha több beszállítója is közelebb költözne a Magyarországon létesített gyártói és logisztikai bázisához.

Beszállítóit is Magyarországra hozná a Huawei
Barcelona az NFC-re és az új mobil tartalmakra figyel

Az első fecske a Comlink, amelynek magyarországi leánycégét tavaly októberben jegyezték be. A társaság optikai kábeleket gyárt a Huaweinek. Az idén indulhat a tesztgyártás, várhatóan budapesti helyszínen. Az internetes állásportálok tanúsága szerint már javában folyik a jövendő alkalmazottak toborzása.

A Huawei egyébként 2005-től van Magyarországon. A központ Budapesten található. A cég három és fél éve döntött úgy, hogy a kereskedelmi tevékenységet gyártói és logisztikai profillal is kiegészíti. Ma már Pécsen, Komáromban, Biatorbágyon és Üllőn is van gyártó vagy logisztikai központja.

Tudja, melyik cég gyártja a legtöbb ipari robotot?

Az Amazon szerint ők. A világ egyik legnagyobb online kereskedője folyamatai optimalizálására leginkább házon belüli fejlesztésekre támaszkodik.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.