A közösségi oldal egyik legrégebbi befektetője 400 millió dollár értékben szabadult meg részvényeitől, hogy ezzel egy időben majdnem ugyanennyit invesztáljon egy magyar származású biofizikus szervnyomtatást kutató vállalkozásába.
Miután augusztus közepén feloldották a Facebook papírjainak korábbi, az elsődleges részvénykibocsátás előtti tulajdonosokra vonatkozó eladási tilalmát, a közösségi oldal egyik legkorábbi támogatója is megszabadult részesedésének jelentős hányadától. A frankfurti születésű Szilícium-völgyi befektető, Peter Thiel 2004-ben félmillió dollárral szállt be az akkor még ismeretlen Facebookba, 10 százalék körüli tulajdonrészt és egy igazgatótanácsi helyet vásárolva magának. Idén májusban, a cég tőzsdei megjelenését követően Thiel már eladott 16,8 millió részvényt összesen 638 millió dollárért, ezúttal pedig jóval alacsonyabb áron újabb 20,6 millió darabtól vált meg közel 400 millió dollár fejében.

A kezdeti befektetés nyolc év alatt több mint kétezerszeres nyereséget hozott, ami önmagáért beszél. Thiel azonban gyakorlatilag kiszállt az boltból, mivel portfóliójában "csak" 5,6 millió Facebook-részvény maradt – erre a kommentárok szerint igazgatótanácsi székének megőrzéséhez van szüksége, amelynek a továbbiakban is jó hasznát veszi egyéb vállalkozásaiban és kapcsolatainak fenntartásában. A legtöbb forrás kiemeli, hogy ezúttal a bizalmatlanságnak olyan jeléről van szó, amely az eladási tilalom lépcsőzetes feloldásának nyomán a későbbiekben egyre látványosabbá válik majd, mivel a bennfentesek szerint a Facebook még most, a kibocsátási árfolyam felén állva is rettenetesen túl van árazva.

Szervet a nyomtatóból 
Érdekesség, hogy az ügynek egy meglehetősen közvetett magyar vonatkozása is van: Peter Thiel alapítványa ezzel egy időben majdnem ugyanennyit, 350 millió dollárt fektetett a Missouri állambeli Modern Meadow biotechnológiai projektbe, amelynek alapítói és vezetői között magyar származású tudósokat találunk. A vállalkozás talán idehaza is közismert arca dr. Forgács Gábor biofizikus, aki Organovo nevű cége élén a három dimenziós szervnyomtatás kutatásában ért el látványos eredményeket.

Az úgynevezett bioprinter szerveket egyelőre nem nyomtat, de alapvető szöveteket már igen. Ez idővel alkalmassá teheti például élelmezési célokat szolgáló hús vagy ipari felhasználásra szánt bőr előállítására, később viszont utat nyithat az emberi szervek mesterséges előállítása felé. Ez töredékére csökkentené a transzplantációkhoz a kapcsolódó, gyakran években mérhető várakozási időt, és kiküszöbölné az immunreakciót (kilökődést) is, forradalmasítva a szervátültetést.

Lefeleződött a Facebook értéke
70 millióhoz jutott a hirdetési rendszert fejlesztő magyar cég

Az idősebb hazai netezők is fekete öves facebookozók lettek

Egy friss kutatás szerint Mark Zuckerberg hálózata már az 55 évnél idősebb korosztály életében is fontosabb, mint a televízió. A szeniorok online aktivitásában ugyanakkor nagy a nemek közti különbség.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.