Értékben és darabszámban is 10 százalékot meghaladó mértékben zsugorodott a szerverek piaca Közép-Kelet-Európában. Magyarországon viszont megélénkült a piac az állami és banki megrendeléseknek köszönhetően.
A közép-kelet-európai régióban éves összevetésben 12,9 százalékkal csökkent a szerverpiac értéke a régióban 2013. első negyedévében, amely így összességében 348,09 millió dollárt tett ki – áll az IDC legújabb jelentésében. A piac darabszámban is zsugorodott, a vizsgált időszakban eladott alig valamivel több, mint 70 ezer szerver 10,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi azonos időszakban értékesített mennyiségtől.

Kelendőbbek az x86-osok A szakértők egyértelműen a kedvezőtlen gazdasági környezettel és a nem x86-os kiszolgálók iránti igen gyenge kereslettel magyarázzák a fejleményeket. A visszaesés már a harmadik egymást követő negyedében tart.

„Konszolidáció, költségcsökkentés és virtualizáció, ezek jellemzik a közép-kelet-európai térség vállalatait és intézményeit” – idézi a jelentés Jiri Helebrandot, a cég régiós kutatási vezetőjét. Ezeknek a folyamatoknak a legfőbb haszonélvezői az x86-os szerverek, amelyeknek ugyancsak csökkent az eladása, értékben mintegy 9,5 százalékkal, de mégis jobb mutatóval zárhattak, mint a nem x86-osok. Az x86-osok minden eddiginél erősebb negyedévet tudhattak maguk mögött, részesedésük a teljes szerverpiacon meghaladta a 80 százalékot.


A szerverpiac megoszlása a Közép-Kelet-Európában, 2013 Q1

 (forrás: IDC)


Hazai tendenciák A magyarországi folyamatok szembemennek a régiós tendenciákkal: mind az első, mind a nálunk már elérhető második negyedéves mutatók alapján két számjegyű növekedés jellemzi a piacot. Az idei első negyedévben a teljes hazai piacon éves összevetésben 24,8 százalékkal nőtt az értékesítés, míg a második negyedévben 46,9 százalékos pluszt tudott kimutatni az IDC Hungary – tudta meg a Bitport Szécsi Gábortól, a cég elemzőjétől.

Ugyanakkor az első negyedévben eladott 3766 szerver 0,6 százalékkal kevesebb, mint amennyit egy évvel korábban értékesítettek. A második negyedévben a mennyiségi mínusz éves összevetésben meghaladta a 6 százalékot. A felemás piaci helyzetképet Szécsi Gábor a megrendelések összetételével magyarázta. Idén Magyarországon a szerverpiacot valójában néhány nagy állami (többek között a Nemzeti Adó- és Vámhivatal) és banki (például az Erste) projekt hajtja, ezek pedig alapvetően kisebb darabszámú, de nagyobb értékű eszközök eladását jelentik.

Ami az egyes szerverkategóriákat illeti, itthon az első negyedévben az x86-osok piaca az első negyedévben, értékben 17,8 százalékkal, darabszámban 0,2 százalékkal bővült. A második negyedévben ebben terméktípusban az értékbeli növekedés nagyjából megismételte az első negyedévit: 17,5 százalék volt. A darabszám ugyanakkor 6,5 százalékkal csökkent. A nem x86-osokból az idei első negyedévben 59,4 százalékkal nagyobb bevételre tehettek szert a szállítók, az eladott mennyiség darabszámban ugyanakkor 45,3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A második negyedévre ebben a kategóriában egyelőre még csak az értékre vonatkozóan állnak rendelkezésre becsült adatok, amelyek mintegy 60 százalékos bővülést mutatnak.

Szécsi szerint a harmadik negyedévben is nő majd a piac – és továbbra is az állami és a banki szektornak köszönhetően –, ám várhatóan csak egy számjegyű mértékben. A negyedik negyedévre a piackutató már 3-5 százalékos csökkenéssel számol.

A HP tarol a régióban és nálunk is Ami a gyártókat illeti, a régió szerverpiacát, az idei első három hónapban 37,2 százalékos részesedéssel a HP vezeti. Mindez annak ellenére alakult így, hogy a cég két számjegyű bevételcsökkenést volt kénytelen elkönyvelni mind az x86-os ProLiant, mind az Itanium-alapú Integrity szerverek piacán. A második helyen álló IBM is két számjegyű visszaesést tapasztalt teljes termékportfoliójában – a System X, Power Systems és a System Z – piacán is. Ennek ellenére a kék óriás 25,7 százalékos részesedéssel zárta az adott negyedévet. Az élbolyban egyedül a dobogó harmadik fokán álló Dellnek sikerült éves összevetésben látványosa növekednie a régió szerverpiacán, amivel 11,9 százalékra nőtt a részesedése.

HP Moonshot: új szervercsalád a cloud igényeire szabva
Egyelőre nagyobb a felhőkínálat, mint a kereslet

Magyarországon is ez a három cég vezeti a szállítói listát a teljes szerverpiacon, de némileg más sorrendben. Nálunk is a HP a legnagyobb piaci szereplő, a második helyen viszont a Dell áll, megelőzve az IBM-et. A tényleges piaci részesedésüket  üzleti okokból nem hozza nyilvánosságra az IDC Hungary.

Rizzsel küzdene a klímaváltozás ellen is egy szingapúri startup

Újabb sikeres befektetési kört zárt a Rize nevű vállalkozás, és hadat üzenne a rizstermesztésből fakadó metánkibocsátásnak Délkelet-Ázsiában.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.