Ötödször készítette el a Glassdoor.com a munkavállalók anonim értékelésére alapozott amerikai vállalati rangsorát, és adta át az Employees' Choice Awardot. A díjazottak között szép számmal szerepelnek IT-cégek.
Bár manapság sokan hajlamosak a karrierlehetőségeket és a fizetéseket mindennél előbbre helyezni – mondván: nem a pénz a fontos –, a munkahelyek minőségének megítélésében nem feltétlenül ezek a döntő szempontok. Jó mutatja ezt az is, hogy bár a lista szereplői között viszonylag nagy az átfedés, a szintén összeállított, a karrierlehetőségek szerinti 25-ös rangsorban azért alapvetően más lett a sorrend, mint a munkahely általános megítélését tükröző toplistán.

Az IT-sok jók A listán némileg túlreprezentáltak az technológia cégek. Tizenhat került fel a listára, közöttük nagy, ismert nevek, többek között az SAP (42. hely), a Qualcomm (38.), a Red Hat vagy az Intel... És természetesen az Apple (34.) az Apple, amely 2009-ben 19., 2010-ben 22., 2011-ben a 20. volt. Bár most némileg visszaesett a ranglistán, eközben a dolgozói megítélése javult, az előző évihez képest. Tavaly 3,7-es osztályzatot kapott az idei 3,9-esssel szemben.

Bár a lista első tíz helyezettje között mindössze három technológiai cég tallálható, azok előkelő helyen vannak. A Google a hatodik, a többek között hálózati eszközökkel foglalkozó Riverbed Technology a harmadik, és – megismételve tavalyi szereplését – a Facebook végzett az élen.

Nem a pénz számít A lista mintegy 250 ezer alkalmazott osztályzatai alapján alakult ki, akik 1-tő 5-ig értékelték cégeket abból a szempontból, hogy mennyire tartják azt jó munkahelynek. Emellett szöveges értékelést is adtak, ami mindenképpen árnyalja a képet, mivel így az is kiderül, hogy milyen szempontok alapján döntik el a dolgozók, hogy jó vagy rossz a munkahelyük.



Bár az anyagi megbecsülés (értsd: magas fizetés és egyéb juttatások) fontos, néhány esetben fel is merül szempontként, a szöveges értékelések szerint közel sem ez az elsődleges. Innováció, biztonság, kreativitás, elkötelezett munkatársak, jó csapatszellem, barátságos munkakörnyezet, rugalmasság, versenyszellem voltak azok a kulcsszavak, melyek sok értékelésben elhangzottak. (A mellékelt táblázatban a listán szereplő technológiai cégek osztályzata mellett megadtuk az ott dolgozó fejlesztőmérnökök éves jövedelmét tól-ig határok között.)

Az egyik legfőbb motiváló tényező azonban az, ha maga a cég sikeres. Jól mutatja ezt az Apple példája, amely egyes források szerint egyáltalán nem egyszerű munkahely, a Steve Jobs-érában sok volt a belső konfliktus mind a vezetők között, mind a vezetők és az alkalmazottak között. Mégis a cég fantasztikus sikerei hatottak az alkalmazottakra is, akik büszkék voltak arra, hogy az Apple-nél dolgozhattak. „Olyan cégnél dolgozom, amely termékeivel megváltoztatja a világot” – fogalmazott az egyik fejlesztő. Egy másik Apple-dolgozó pedig arra volt büszke, hogy olyan termékeken dolgoznak, amelyek mindenkiből kivált valamilyen reakciót: szeretik vagy utálják, de ismerik az egész világon. „És egy ilyen munkában részt venni több mint álom” – írta.

Amúgy – ha a cég sikeres – a dolgozók preferenciái többnyire egybecsengenek. Csapatmunka, együttműködés, izgalmas feladatok, családias hangulat, a szakmai fejlődés lehetősége (képzés támogatása). Sokak komfortérzetét javítja, ha a vállalat nyitott a dolgozóktól jövő kezdeményezésre. Ha a dolgozó érzi, hogy javaslatait komolyan veszi a cégvezetés, ő is sokkal fontosabbnak érzi a munkáját, és nagyobb energiákkal hajlandó dolgozni egy immár közös cél érdekében.

A dolgozók a menedzsment megítélését hajlamosak kivetíteni az egész cégre: ha jól működik a menedzsment, jó a cég is. Többen meg is fogalmazták ezt: azért tartják jónak a cégüket, mert azt okos, felkészült emberek vezetik. Ide tartozik a személyes karrierlehetőség is, amit szintén sokan említettek. A Glassdoor ez év szeptemberében értékeltette látogatóival ebből a szempontból is az amerikai cégeket. Akkor a Top 25-ös listára mindössze négy techolódiai cég került fel: 25. helyen az Akamai, 18. helyen az SAP America, 11. lett a LinkedIn. Ott is a Facebook szerepelt a legjobban, a 3. helyet sikerült megszereznie.

Egyedi színek Persze vannak finom árnyalatok. A Red Hatnál például a dolgozók fontosnak érzik – érthető módon – cégük elkötelezettségét a nyílt forráskód és az innováció iránt. Érdekes ugyanakkor, hogy épp a Red Hat dolgozóinál fogalmazódott meg markánsan, hogy a jó fizetés is javítja a cég megítélését.

HR-esek, a Facebookon is van határ!
Rossz időkben is jól keresnek az informatikusok

A Google dolgozói elsősorban arra büszkék, hogy nagyszerű elmék vezetése alatt dolgozhatnak olyan projekteken, amely számukra egyben szórakozás is. Szintén ők emelték ki értékelésükben, hogy cégük figyel a munka és a magánélet egyensúlyára, törődik alkalmazottaival.

A másodszor győztes Facebookot azért szeretik a dolgozói, mert a vállalatnak nemes küldetése van: nyitottabbá tenni a világot. A másik, amiért jó Facebook-alkalmazottnak lenni, hogy a munkatársak nagy autonómiával rendelkező kis csapatokban dolgoznak. És persze nem elhanyagolható az sem, hogy a Facebook dinamikusan növekszik.

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.