Újabb profillal bővíti portfolióját a Kapsch Magyarországon: az infokommunikációs megoldásokkal foglalkozó osztrák csoport egyik itteni leányvállalata, a Kapsch BusinessCom Kft. az adatközponti kapacitások szállításában, illetve az ehhez kapcsolódó tanácsadói szolgáltatásban is kiépíti kompetenciáját.
Adatközponti kompetenciát épít ki a Kapsch BusinessCom: az igényt a profil kiépítésére az ügyfelektől, a piac felől érkező visszajelzések generálták - árulta el a Bitport megkeresésére Szabó Zoltán, a cég infrastruktúra megoldásokért felelős vezetője. Hozzátette: ebben szegmensben a Kapsch elsősorban rendszerintegrátorként kíván fellépni, vagyis a rendszerek szállítására és kiépítésére, valamint az ehhez kapcsolódó tanácsadási és üzemeltetési feladatokra szerződik.

Az adatközponti szolgáltatásban hazai kapacitást egyelőre nem terveznek kiépíteni tekintve, hogy az adatok bértárolására megfelelő szolgáltatói kapacitásokkal rendelkezik a bécsi anyavállalat, ahová magyarországi ügyfeleket is várnak. 

Föld alatt és föld felett  Az osztrák Kapsch csoport üzleti megoldásokkal foglalkozó részlege a Kapsch BusinessCom a stájerországi Kapfenbergben építette ki a különleges adottságokkal rendelkező adatközpontját, amely ebben a kategóriában az egyik legbiztonságosabbnak számít Európában. Erről ottjártunkkor személyesen is meggyőződhettünk, az earthDATAsafe névre hallgató létesítmény megtekintéséhez 150 méter mélyre kellett ereszkedni a környező hegyek sziklái alatt. 

 
A Kapsch kapfenbergi adatközpontjának bejárata
 
A mintegy 4 ezer négyzetméter alapterületű, nyolc biztonsági zónára osztott adatközpont egy 900 méter hosszú alagútrendszeren belül található. Utóbbit még a második világháború idején építették ki, eredetileg harckocsik részegységeinek föld alatti gyártására. A befogadó helyszín megépült, de mire a gyártás is megindulhatott volna a harcoknak vége lett, az alagútrendszer pedig ezt követően évtizedekig kihasználatlan maradt. Először a 2000-es évek elején az akkor még Daimler-Chryslerként ismert autóipari csoport látott benne fantáziát, és kezdett ott adatközpontot kiépíteni, tőle vásárolta meg néhány évvel később a komplexumot a Kapsch csoport. A kapfenbergi létesítmény azóta az osztrák cég”föld feletti” felhő alapú megoldásainak is a központjává vált.

Út a föld alatt a szerverekhez

Piaci rések  Az utóbbi évek fejleményei, az anyavállalat lépései alapján logikus lehetne a hazai leánycégnek is a szolgáltatói piacra lépni, de mint Szabó Zoltán mondja, a magyarországi egységnek nem ez a fő profilja. A bécsi anyacég pedig a külföldi leányvállalatoknak hagy annyi szabad mozgást, hogy azok a helyi piaci igényekhez igazodva alakítsák ki a tényleges portfoliójukat, keressék a megfelelő újabb piaci réseket. 

Ezt a hazai Kapsch-szakértők manapság – többek között – az adatközponti szolgáltatásokhoz kapcsolódó rendszerintegrációs szolgáltatások nyújtásában vélik megtalálni. Szerintük a magyar piac a jövőben ha nem is robbanás, de komoly fejlődés előtt áll mind a vállalatok telephelyén kiépítendő adatközpontok, mind az erre szakosodott szolgáltatók kapacitásainak növelése terén. 

Heterogén háttér  A Kapsch tapasztalatai szerint a magyarországi cégek zöménél, beleértve a nagyvállalatok egy részét is, még igen elavult adattárolási rendszerek, nagyon heterogén szerverparkok találhatók, amelyek cseréjére, konszolidációjára mindenképpen szükség lesz. A hazai vállalkozások ugyanakkor ma még inkább saját központot építenének, nem szívesen engedik maguktól messze az adataikat. Ez utóbbi is igazolja a rendszerintegrációs koncepciót – mondja Szabó Zoltán. 

Az adatközponti rendszerintegrációs szaktudás és szakember gárda adott, sőt, a piaci igényektől függően a következő hónapokban további bővítésre van kilátás. A cég jelenleg több régi és potenciális ügyfelével is tárgyal ilyen jellegű beruházásokról.

Hűtlenségi hullám az adatközponti fejlesztésekben
Elkészült az adatközpont iparági fogalomtár

Tudja, melyik cég gyártja a legtöbb ipari robotot?

Az Amazon szerint ők. A világ egyik legnagyobb online kereskedője folyamatai optimalizálására leginkább házon belüli fejlesztésekre támaszkodik.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.