Érdekes összegzésre bukkantunk, amelyben a svéd Pingdom monitoringcég blogja az előző év internettel kapcsolatos adatait foglalja össze. A következőkben óriási számokkal dobálózunk.

Vajon hány új weboldal született? Hány e-mailt küldtek a felhasználók? És egyáltalán, hányan használták az internetet 2009-ben? Az alábbiakban a Pingdom összeállításából merítve témakörönként nézzük meg, mi történt tavaly a weben – sokszor maguk a számok és százalékok már önmagukban is érdekesek, esetleg figyelmeztetők vagy épp elgondolkodtatók...

Levelezés | Tavaly összesen 90 trillió, vagyis 90 ezer milliárd e-mailt küldtek el. Nagyon soknak hangzik, de ha megnézzük, miből tevődött össze ennyi, tisztul a kép. Az összes elküldött e-mail 81 százaléka volt a spam, tehát kerekítve minden elküldött e-mailre négy adag levélszemét jutott, ráadásul az év legvégén ez az arány elérte a hihetetlennek tűnő 92 százalékot is. Az átlagos napi spammennyiség így 200 milliárdra tehető. Képzeljük csak el, hogyan száguldhatna a net sebessége nélkülük! A spamek száma egyébként 24 százalékkal növekedett 2008-hoz képest, a levelező szolgáltatásoknak, biztonsági programoknak és szűrőknek van még hová fejlődniük.

2009-ben 1,4 milliárd valós e-mail felhasználó írogatta egymásnak a leveleket, közülük 100 millióan életükben először küldtek e-mailt. A fenti számok alapján, kissé baljósan azt is mondhatnánk: ők a spammerek legújabb célpontjai...

Weboldalak | Összesen 234 millió weboldalt tartottak nyilván 2009 decemberében, a tavaly létrehozott oldalak száma 47 millió volt. A "netezés" általánossá válása óta tavaly született a legtöbb új oldal, ami nem is csoda: egyre többen értenek valamilyen minimális szinten a weboldal-készítéshez, ráadásul a mai lehetőségekkel (WYSIWYG webszerkesztők, blogmotorok, stb.) már ez a tudás is elegendő lehet ahhoz, hogy kívülről profinak tűnő weblap születhessen.

Webszerverek | A nemrég még egyeduralkodó Apache tavaly már csak a szerverek kevesebb, mint felén, egész pontosan 46,6 százalékán futott, bár a hardverek számának növekedésével az Apache-ok száma is nőni tudott, 13,9 százalékkal. A kiszolgálók piacának legnagyobb nyertese, a Nginx 384,4 százalékkal növelte részesedését, és 6,9 százalékon zárta az évet. (Az "engine x" szó szlengesített alakjából kreált név egy új divatot takar, egy ultrakönnyű, nagy teljesítményű megoldás képében.) A Google GFE megoldáson alapuló weboldalak száma 35 százalékkal nőtt 2009-ben, immár 6 százalékot hasítva ki a teljes "szervertortából".

Domainnevek | Tavaly 187 millió csúcsszintű (tehát .com, .net, .org és országszintű, például .hu) regisztrált domainnév közül válogathattunk. 81,8 millió volt a .com domainek száma - még mindig ez volt a legnépszerűbb típus. A .net végződéssel 12,3 millió, a .org lezárással pedig 7,8 millió weboldal üzemelt. Érdekesség, hogy a 76,3 millió országszintű domain, vagyis az összes ország csúcsdomainjeit összefogó szám továbbra sem éri el a vezető .com végződések mennyiségét.

Internet-felhasználók | 1,73 milliárd - ez az összes internet-felhasználó száma. Az ázsiai internet-felhasználók 738,2 millióan voltak, 42 százalékkal ők a legnépesebb tábor a világhálón. Európa másodikként 24,1 százalékkal áll a dobogón, a bronzérmes pedig Észak-Amerika 14,6 százalékos résszel. Afrika, a Közel-Kelet és Ausztrália/Óceánia egyenként sem éri el az 5 százalékot. A felhasználók 1,73 milliárdos összesített száma 2009 szeptemberéből származik, de még  így is furcsa, hiszen több, mint az e-mailezők száma. Valószínűleg sokan használnak közös e-mail címet például családokban, vállalatoknál.
 

Tavaly 2008-hoz képest 18 százalékkal többen használták az internetet; bár sok helyen vannak programok az idősek informatikai felzárkóztatására, ezek nagy része a legfiatalabb korosztályból tevődik össze. Majdnem 20 százaléknyi az "internet-szűz", így hát van kire figyelnie a biztonsági, tartalomszűrő megoldásoknak és a szülőknek is.

Közösségi média | A BlugPulse felmérése szerint 126 millió blog működött 2009-ben. Mára valóban általánossá vált a blogolás, és a személyes webnaplók mellett egyre népszerűbbek a termékeket, szolgáltatásokat, vagy éppen vállalatokat bemutató, ám közvetlenebb hangnemükkel új közönséget megcélzó blogok is. A közösségi oldalakon egyébként 84 százalékán több a női felhasználó a férfiaknál. Ennyit arról a régen beágyazódott axiómáról, hogy a számítástechnika a férfiak világa.

A Twitteren egy nap átlagosan 27,3 millió új "csirip" születik. A legújabb divat, ahogy többen elítélően nevezik, "a szuperegó kora" - tényleg mindenkivel tudatnunk kell, éppen mit eszünk, vagy mit piszkálunk ki a fogunk közül? A Twitter felhasználók több mint fele, 57 százaléka még mindig az Egyesült Államokban él. Ez talán megmagyarázza a következő számot is: 4,25 millióan követik a legnépszerűbb Twitterezőt, aki nem más, mint Ashton Kutcher filmszínész. A követés persze valószínűleg nem neki szól, hanem főleg az olykor beszúrt alulöltözött képekről, amin felesége, Demi Moore látható.

A Facebook regisztrált felhasználóinak száma 350 millió. A nemzetközi közösségi oldal szép lassan a regionális konkurenciák (például itthon az iwiw vagy a myVIP) felhasználóit is átszippantja kiterjedt lokalizációs lehetőségeinek és folyamatos fejlesztéseinek köszönhetően. Ráadásul a 350 milliós látogatóbázisnak pontosan a fele legalább naponta be is jelentkezik a Facebookra. Félmillió az aktív Facebook alkalmazások száma - az oldal sikerének egyikkulcsa a közösen használható játékok, kvízek és egyéb applikációk hatalmas tömege. Persze érdemes vigyázni, mert ezek egy része a spamek új formája: futtatásuk engedélyezésével kéretlen üzenetek hegyeit kaphatjuk kézhez.

Képek és videók | A Flickr-t nem véletlenül nevezik a legjobb képfeltöltő szolgáltatásnak, az oldal 2009 októberében már 4 milliárd képet hosztolt. Ezzel szemben a Facebookra 2,5 milliárd képet töltenek fel havonta a felhasználók, tehát ha úgy nézzük, a közösségi oldal még nagyobb képmegosztó. Persze alapértelmezésben nem ez a fő profilja, és a fotók közül csak ismerőseinkét láthatjuk, valamint azokét, akik nem tiltják le személyes adataik ismeretlenként történő megtekintését. Mindenesetre a jelenlegi ütem szerint ez évi 30 millió új Facebookos fotót jelent.

A YouTube aktív videóinak száma már 1 milliárd, és csak az Egyesült Államokban havonta 12,2 milliárd alkalommal nézik meg valamelyiket. Újabb globális sávszélesség-gyilkos... Ugyancsak érdekes adat, hogy havonta egy átlagos internet-felhasználó 182 online videót néz meg.
 

CIO Hungary: generációk csatája a digitalizációért

Vagy inkább a digitalizáció harcáról van szó a generációkért? Beszámolónk harmadik része a tizenötödik CIO Hungary konferencia első napjáról, ahol ezúttal az emberi tényezőre koncentráltunk.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.