Amíg a HP tavalyi évét világszinten a viharos vezetőváltás és a stratégia teljes újragondolása határozta meg, addig itthon "csak" a stagnáló piac nehezítette a leányvállalalat dolgát, amely a cég vezetőinek értékelése szerint sikerült tartania pozícióit.
A HP történelemkönyvébe nem fog aranybetűkkel bekerülni a 2011-es év: miután néhány hónappal azelőtt a régi vezérigazgató, Mark Hurd botrányos körülmények között távozott a cégtől, az új vezető, Léo Apotheker a saját elképzelései alapján akarta újragombolni a kissé fókuszt vesztett óriás kabátját. Az eredmény: bukott termékek, a piac által értetlenséggel szemlélt cégátalakítási tervek, nem túl acélos eredmények - és ennek következtében viharos gyorsasággal történt újabbvezérváltás.

Az ősszel érkezett Meg Whitman rövid idő alatt ráncba szedte a céget: mégsem adják el a PC-üzletágat, és nem alakítják át a HP-t szoftvercéggé sem, helyette továbbra is az IT infrastruktúrán alapuló megoldásokban látják a jövőt. Az új elnök-vezérigazgató szerint jövőre elsősorban a kutatás, az értékesítés, valamint a szolgáltatások terén erősítene 2012-ben a HP.

Saját gondok A magyar piacon mindez kevésbé volt érezhető, sokkal inkább az eurozóna válsága, a költségvetési politika szigora, továbbá a privát szektor visszafogott IT beruházásai nyomták rá bélyegüket a leányvállalat tevékenységére. Amint azt Paál Péter, a HP Magyarország Kft. vezérigazgatója a cég keddi évértékelő eseményén elmondta: a gazdasági válság okozta visszaesés eltérő mértékben érintette az egyes üzletágakat, illetve a termék- és szolgáltatásértékesítést, miközben a cég számos területen tovább növelte piaci részesedését; konkrét számokat azonban az eredményekkel kapcsolatban nem említett.

Paál Péter hozzátette: a HP stratégiájában számos olyan terület van, amely illeszkedik a jelenlegi magyar körülményekhez, így például az - elsősorban a bankszektorban elindult - alkalmazásmodernizációs szolgáltatások, a felhő alapú megoldások vagy az információ optimalizáció mind olyan területek, amelyekkel a hazai szervezetek is jelentős mértékben csökkenthetik informatikai kiadásaikat.   

Szerver és virtualizáció A HP által kiadott anyagban több referenciát is felsoroltak, amelyeken 2011-ben dolgoztak. Így például az üzletkritikus szerverek hazai piacán jól szerepelt a cég, így például az OTP Bank tavaly HP Superdome 2-re migrálta értékpapír-kezelő rendszerét. A csúcskategóriás szerverekkel a hitelintézet 24/7-es rendelkezésre állást és hosszú távú bővíthetőséget biztosít üzletileg kritikus alkalmazásához.

Az iparági szabványos szerverek hazai piacán negyedévről negyedévre szisztematikus növekedést tudott felmutatni a cég: a projektek közül kiemelkedett a KBC közép-európai adatközpontjának kialakítása, ahol AMD-alapú 485-ös blade szervereket üzemeltek be. Emellett a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési (NIIF) Program budapesti központjába, valamint a Szegedi Egyetemre is szállítottak szuperszámítógépeket.

A HP technológiai szolgáltatások üzletága a BorsodChem Zrt.-nél vezényelt le fél év alatt egy virtulizációs projektet, amelynek célja a vegyipari vállalat SAP rendszerének hardvertámogatását biztosító eszközök megújítása volt virtuális környezetben.  

Az asztali PC-k nem halnak ki Takáts Kristóf, a HP Magyarország vezérigazgató-helyettese, a HP személyi számítógépek divíziójának (PSG) vezetője elmondta: 2011-ben tartották az egy évvel korábbi árbevételt jelentősen eső átlagárak mellett, darabszámban mindez azt jelentette, hogy 10 ezerrel több eszközt szállítottak. A hosszabb távra tervezett beszerzések, új vásárlások visszafogása, a meglévő gépek cseréjének elhalasztása kiemelt költségcsökkentési célpont lett.

Különösen az állami szférában érezhető ez a visszafogottság, ahol folyamatos, egymást követő beszerzési stopok fékezték a piacbővülést. A nagyvállalatok és a kkv-szektor a várakozásoknak megfelelően bővítette vagy cserélte gépparkját.Egyedül oktatási területen voltak komolyabb nagyságrendű projektek, de emellett a HP szállított például a budapesti Uzsoki Kórházba is vékonyklienseket.

A piac negyedét továbbra is az asztali PC-k adják, ezek közül minden harmadik Magyarországon eladott asztali számítógép HP logót visel. A fogyasztói piac gyengélkedése hatással volt a HP hazai eredményeire is: bár 30 százalékkal több konsumer notebookot értékesítettek az előző évhez képest, az üzleti szegmenssel ellentzétben továbbra sem tudtak piacvezetővé válni.

A digitális nyomda a jövő Miskei Gábor, a HP Magyarország vezérigazgató-helyettese, a képalkotási és nyomtatási divízió (IPG) igazgatója szerint a nyomtatási-képalkotási piacon három jól elhatárolható szegmens figyelhető meg: a lakossági, kisirodai tintasugaras nyomtatók piaca tavaly stagnált, ennek ellenére a HP mind az eladott hardverek, mind a kellékanyagok terén növekedni tudott.

A lakossági szegmensnél mintegy két és félszer nagyobb vállalati piacon óriási a tolakodás a szállítók részéről a piac méretének csökkenése mellett; ezen a területen a HP sem tudott növekedni. Az irodai nyomtatás a költségcsökkentés és -racionalizálás célpontjává vált, így a nyomtatókonszolidáció, nyomatszám-csökkentés, kiszervezés és a flottamenedzselés váltak a fő hívószavakká.

A legnagyobb potenciált a HP hosszabb távon is a harmadik szegmensben, a digitális nyomdai megoldások terén látja, ahol a tavalyihoz hasonlóan az idei évre is masszív kétszámjegyű növekedést várnak.

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.